Naujienų srautas

Verslas2019.02.15 09:50

Lietuvoje viešintis „Huawei“ saugumo ekspertas: kaltinimai įmonei yra politinio pobūdžio

Didžiosiosioms pasaulio valstybės kelia susirūpinimą Kinijos technologijų milžinės „Huawei“ teikiamos internetinio 5G ryšio įrangos saugumas. Kompanijai yra pareikšti įtarimai dėl bendradarbiavimo su Kinijos valdžia, kuri gali rinkti informaciją apie bendrovės klientus. Lietuvoje viešintis „Huawei“ saugumo ekspertas Mika Lauhde neigia tokios galimybės egzistavimą. 

Naujoji Zelandija, Australija, JAV, ir Didžioji Britanija nusprendė apriboti „Huawei“ įrangos naudojimą. Dėl saugumo iššūkių vis labiau nerimauja Japonija, Prancūzija, Vokietija ir Čekija.

Lietuvoje besilankantis „Huawei“ kibernetinio saugumo viceprezidentas suomis M. Lauhde bando išsklaidyti abejones ir teigia, kad kompanija taiko aukščiausius saugumo standartus visame pasaulyje. Bandymus diskredituoti kompaniją M. Lauhde vertina kaip politinių kovų rezultatą.

– Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų ir susirūpinimų yra, kad „Huawei“ palaiko ryšius su Kinijos valdžia, kuri kompanijos prašo pateikti vartotojų privačią informaciją.

– Mes turime gerus santykius su Kinijos valdžia, taip pat ir su JAV. Bandome palaikyti gerus santykius su kiekvienos valstybės valdžia ir jų neskirstome. Mums jos visos yra lygios. Kinijos valdžia neturi jokio prioriteto prieš kitas šalis.

Noriu pridurti, kad kibernetinio saugumo įstatymas Kinijoje nurodo, jog bendrovės neprivalo teikti privačios informacijos Kinijos valdžiai ir mes laikomės šios nuostatos. 

– Kodėl tuomet yra tiek daug šalių, kurios bando uždrausti naudotis „Huawei“ įranga?

– Yra kelios šalys, kurios reiškia tokį susirūpinimą, tačiau yra gerokai daugiau šalių, kurios neturi jokių problemų su mūsų įranga. 

Vis dar vykdome derybas su Australija bei JAV ir tikimės palankių sprendimų. Noriu pabrėžti, kad mūsų įmonė gali užtikrinti saugumą, taip pat kaip ir visos kitos kompanijos. 

Reuters/Scanpix nuotr.

– Specialistai teigia, kad vis dar išlieka „back door“ (liet. slaptų durų) problema. Kai kurie sako, kad Kinijos tarnybos gali prisijungti prie „Huawei“ įrangos ir gauti prieigą prie įmonės vartotojų duomenų.

– Savo įmonėje mes turime kibernetinio saugumo kokybės auditorius, kurie yra iš įvairių šalių: Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir kitų. Tai reiškia, kad mūsų išorinė saugumo patikros sistema yra geriausia, kokia tik gali egzistuoti šioje žemėje. Jeigu išorėje būtų asmuo ar organizacija, suinteresuota pavogti duomenis, jie rinktųsi kitų įmonių įrangą, nes ji yra prasčiau apsaugota. 

– Valstybės saugumo departamentas išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad Kinija kelia papildomą saugumo grėsmę Lietuvai. Minimas ir šnipinėjimo atvejis. Tokią problemą pastebi ir mūsų politikai.

– Kelti klausimus yra būtina. Diskusija apie saugumą turėjo prasidėti dar prieš 15 metų. Žinau, kad pasaulyje yra valstybių, kurios turi resursų ir įgūdžių šnipinėti, ir tai daro ne tik Kinija. Tačiau reikia suprasti, kad „Huawei“ yra privati kompanija ir jie neturi tokių resursų. Tai ne mūsų darbas. Mes negalime sustabdyti ar paskatinti tokių procesų, tai yra už mūsų galimybių ribų. 

– O kaip Lenkija? Joje buvo sulaikytas „Huawei“ darbuotojas, kuris įtariamas šnipinėjimu.

– Jei toks dalykas nutiko, mes pasitikime teismo sprendimu. Tačiau Lenkijos valdžia pastebi, kad tai nėra niekaip susiję su „Huawei“ kompanija. Mes prie to neprisidėjome.

„Huawei“ yra didelė įmonė, turime virš 180 tūkst. darbuotojų. Tarp jų visada gali pasitaikyti tokių, kurie turi piktų kėslų. 

– Jeigu sakote kad „Huawei“ įranga yra saugi, kodėl tiek daug šalių teigia, kad taip nėra?

– Šiuo metu didžioji dalis mūsų klientų neįžvelgia problemų ar grėsmių. Apie 70 proc. mūsų klientų yra patenkinti saugumo standartais. 

– Ar nebijote, kad nors tų šalių, kurios išreiškė nepasitikėjimą, ir nėra daug, jos turi pakankamai svarbų balsą pasaulyje?

– Kol kas nė viena iš valstybių nepateikė jokių įrodymų, kad mes elgiamės nesąžiningai ar vykdome prieš valstybes nukreiptą veiklą.

Tai yra politiniai sprendimai. Mes bendradarbiaujame su labai daug valstybių. Jeigu būtų pastebėti kažkokie įtarimai, susirūpinimą išreikštų ir kitos šalys. 

Nesakau, kad mūsų įranga yra tobula, tačiau mes kiekvieną dieną geriname saugumo standartus ir į tai investuojame daugiau negu kitos įmonės. 

Kovo 5 dieną Briuselyje atidarome kibernetinio saugumą centrą. Kviečiame visas Europos valstybes prisijungti prie centro veiklos. Mes parūpinsime visas priemones saugumui gerinti, taip pat bus galima pamatyti, kaip yra parašytas mūsų saugumo kodas. Mes siekiame bendradarbiauti su Europos šalimis.

Ilguoju laikotarpiu tikimės, kad tokia bendradarbiavimo forma taps ateities įmonių standartu.

– „Huawei“ įranga Lietuvoje yra plačiai naudojama mobiliojo ryšio operatorių. Jeigu mūsų institucijos išreikštų nepasitikėjimą kompanija, kokie būtų jūsų tolimesni žingsniai?

– Aš vis dar tikiu, kad racionalus protas nugalės ir toks scenarijus neįvyks. Mums yra labai svarbu, kokios yra priežastys, kurios jus neramina. 

„Huawei“ nuolatos pristato naujus saugumo standartus, tačiau kodėl niekas viešumoje apie juos nekalba?  

– JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo sako, kad JAV dalijasi turima informacija apie „Huawei“ tam, kad kitos šalys žinotų apie keliamas grėsmes, tačiau sprendimą, ar naudoti „Huawei“ įrangą, turės priimti pačios valstybės. Kaip jūs ketinate įtikinti kitas valstybes, kad jūsų technologija yra saugi?

– Jeigu grėsmę keltų mūsų kibernetinio saugumo priemonės ar technologija, aš pristatyčiau šias problemas ir jas spręsčiau. Tačiau jei diskusijos dėl saugumo kyla ne technologinėje srityje, o už jos ribų, jeigu tos problemos yra susisijusios su geopolitinėmis ar prekybos karų problemomis, tuomet jos yra už „Huawei“ veikimo ribų. 

Klausimai, kuriuos kelia JAV, jų bandymas kvestionuoti mūsų kompaniją yra tiktai politiniai. Jei jie pateiktų konkrečius įrodymus, mes spręstume tas problemas. Kol kas viskas, ką jie daro, kelia susirūpinimą.

Parengė Jonas Deveikis

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi