Naujienų srautas

Verslas2019.02.14 16:44

EP pritarė sistemai, leisiančiai tikrinti Kinijos investicijas

LRT.lt 2019.02.14 16:44

Europos šalims susirūpinus Kinijos investicijų keliamais pavojais, ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) pritarė Europos Komisijos (EK) pasiūlymui sukurti pirmąją ES sistemą tiesioginėms užsienio investicijoms tikrinti.

ES yra pagrindinė pasaulio tiesioginių užsienio investicijų paskirties vieta: 2017 m. pabaigoje trečiųjų šalių investuotojų turimos tiesioginių užsienio investicijų atsargos ES sudarė 6 295 mlrd. eurų. Pagal Europos tiesioginių užsienio investicijų tikrinimo sistemą, valstybėms narėms ir EK bus suteikta galimybė bendradarbiauti ir keistis informacija apie trečiųjų šalių investicijas, galinčias turėti įtakos ES saugumui ar viešajai tvarkai.

EK pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris pasveikino Europos Parlamento sprendimą: „Greitis, kuriuo pasiekėme susitarimą, rodo, kad būtina skubiai parengti Europos lygmens užsienio investicijų tikrinimo taisykles. Norime, kad Europa išlaikytų atviriausią investicijų režimą pasaulyje, tačiau turime ginti strateginius Europos interesus, todėl, jei užsienio bendrovės siekia įsigyti Europos strateginio turto objektus, tokie sandoriai turi būti atidžiai tikrinami. Džiaugiuosi, kad Parlamentas priėmė sprendimą, ir tikiuosi, kad dabar Europos vyriausybės greitai paseks šiuo pavyzdžiu.“

Kaip rašoma EK pranešime, nauja sistema sukuriamas bendradarbiavimo mechanizmas, kuriuo naudodamosi valstybės narės ir Europos Komisija galės keistis informacija ir aptarti susirūpinimą keliančius klausimus, susijusius su konkrečiomis investicijomis. Taip pat Europos Komisija galės pateikti nuomones tais atvejais, kai investicija kelia grėsmę daugiau nei vienos valstybės narės saugumui arba viešajai tvarkai arba kai investicija gali pakenkti visai ES svarbiam projektui ar programai, pavyzdžiui, „Horizontas 2020“ ar „Galileo“.

Naująja investicijų sistema bus skatinama bendradarbiauti tarptautiniu mastu investicijų tikrinimo klausimais, taip pat dalytis patirtimi, geriausios praktikos pavyzdžiais ir informacija, susijusiais su bendrais susirūpinimą keliančiais klausimais. Sistema, be kita ko, nustatomi tam tikri reikalavimai valstybėms narėms, kurios nori išlaikyti arba taikyti tikrinimo mechanizmą nacionaliniu lygmeniu. Numatoma, kad būtent valstybė narė priima galutinį sprendimą, ar turėtų būti leidžiama atlikti konkrečią investicijų operaciją jos teritorijoje.

Europos Komisija taip pat pabrėžia, kad sistema bus atsižvelgiama į poreikį veikti greitais, verslui palankiais terminais, ir nustatomi griežti konfidencialumo reikalavimai, o reglamentas įsigalios, kai jį taip pat patvirtins ES Taryba.

2017 m. pranešime apie Sąjungos padėtį Komisijos pirmininkas J.-C. Junckeris atskleidė pasiūlymą sukurti pirmąją ES sistemą tiesioginėms užsienio investicijoms tikrinti. Ketvirtadienį Europos Parlamento patvirtintas tekstas buvo trijų trišalių Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos derybų, kurios baigtos 2018 m. lapkričio 20 d., rezultatas., teigiama EK pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi