Verslas

2019.02.14 13:05

„Blockchain Centre Vilnius“ vadovas apie „Revolut“ situaciją: S. Jakeliūnas suklaidino Lietuvos visuomenę

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.02.14 13:05

„Blockchain Centre Vilnius“ vadovas Justas Šireika mano, kad, galimai „sąmoningai menkindamas Lietuvos institucijų kryptingai ir kantriai kuriamą dalykinį šalies įvaizdį“, Seimo Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas daro ilgalaikę žalą valstybės ir jos institucijų reputacijai.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) trečiadienį uždarame posėdyje svarstė, ar finansų startuolio „Revolut“ veikla nekelia politinių ir finansinių rizikų Lietuvai. Po susitikimo komiteto pirmininkas S. Jakeliūnas tikino, kad bandys trečią kartą kreiptis į vyriausybės komisiją, kuri vertina atitikimą nacionalinio saugumo interesams.

Susitikime už uždarų durų jis taip pat pareiškė, kad „Revolut“, veikiantis Jungtinėje Karalystėje, vykdo kriptovaliutų operacijas, o tai Lietuvai gali kelti reputacinių rizikų.

„Jeigu jie („Revolut“ – LRT) per kitą jurisdikciją teiks paslaugas su kriptovaliutomis, tai vėlgi reputacinė rizika tenka Lietuvai, kadangi ji „Revolut“ išdavė licencijas, tam kuris per kitą jurisdikciją teiks kripto valiutų paslaugas“, – nuogąstavo S. Jakeliūnas. 

Į tokius jo pasisakymus sureagavo blokų grandinės centro Vilniuje „Blockchain Centre“ vadovas J. Šireika. 

Jo atsiųstame komentare rašoma, kad konkretūs ir ryžtingi Lietuvos institucijų veiksmai bei čia kuriama palanki teisinė aplinka jau šiandien duoda įspūdingų rezultatų. 

„Finansinių technologijų verslai mūsų šalyje spėjo sukurti daugiau nei 700 gerai apmokamų darbo vietų. Lietuvos bankas, Finansų, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, „Investuok Lietuvoje“, gausybė ekspertų, diplomatų ir verslininkų surėmę pečius sunkiai dirbo tam, kad mūsų šalis galėtų konkuruoti su ne mažiau ambicingomis Šveicarija, Airija ar Jungtine Karalyste“, – sakė J. Šireika bei pridūrė, kad pasaulyje Lietuva yra žinoma kaip nepralenkiama teisinės aplinkos ir teigiamo institucijų požiūrio į finansines inovacijas valstybė. 

Deja, anot jo, pastaruoju metu tarptautinėje erdvėje mūsų šalies pastangos tapti fintech lydere vis dažniau pradėjo skambėti politinių kontraversijų kontekste.

Atsiųstame komentare rašoma, kad S. Jakeliūno „vieši ir neatsakingi pasvarstymais, o kartais ir atvira konfrontacija prieš fintech plėtrą skatinančias Lietuvos institucijas bei Lietuvoje investuojančias įmones daro neigiamą įtaką“.

„Seimo narys sugebėjo išgarsėti tarptautiniu mastu ir taip ne tik suklaidino Lietuvos visuomenę, bet ir paskatino tarptautinių investuotojų nepasitikėjimą mūsų valstybe. Taip griaunama sunkiai daugelio pastangomis kurta Lietuvos kaip finansinėms inovacijoms atviros Europos valstybės reputacija“, – mano J. Šireika.

Papildomą nerimą jam kelia ir viešos Seimo nario abejonės Lietuvos banko sprendimu išduoti licenciją „Revolut“. 

Trečiadienį vykusiame susitikime S. Jakeliūnas minėjo, kad yra įtarimų, ar Lietuvos Bankas neprivilegijuoja „Revolut“. Anot Seimo nario, „Revolut“ vadovas Nikolajus Storonskis viešojoje erdvėje paskelbė, kad į Lietuvą atvyko Lietuvos banko kvietimu.

„Arba jis (N. Storonskis – LRT.lt) klaidina visuomenę, arba Lietuvos bankas neatskleidžia visos informacijos“, – sakė S. Jakeliūnas.

S. Jakeliūnas, E. Blaževič/LRT nuotr.

Tuo metu Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas pažymi, kad „Revolut“ 2016 metais per bendras konferencijas buvo pasiūlyta atvykti investuoti į Lietuvą, tačiau niekas asmeniškai su tokiu pasiūlymu į „Revolut“ nesikreipė.

J. Šireika mano, kad S. Jakeliūnas galimai sąmoningai kuria įspūdį, kad valstybės institucijoms pritrūko kompetencijos įvertinti galimas rizikas arba kad pastarosios institucijos (tarp kurių – Valstybės saugumo departamentas) pavieniams užsienio verslo subjektams darė išimtis Lietuvos nacionalinio saugumo sąskaita.

„Galimai sąmoningai menkindamas Lietuvos institucijų kryptingai ir kantriai kuriamą dalykinį šalies įvaizdį, Seimo Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas daro ilgalaikę žalą valstybės ir jos institucijų reputacijai“, – S. Jakeliūno veiksmus komentavo J. Šireika.