Naujienų srautas

Verslas2018.03.20 12:38

Prekybininkai nesutaria, ar prekybos centrai turėtų nedirbti švenčių dienomis

Prekybos centrai sprendimą dėl to, ar dirbti švenčių dienomis, žada priimti gegužę, kai bus surinkta daugiau informacijos tiek apie darbuotojų nuomonę, tiek apie vartotojų poreikius.

Ruošiasi apklausti darbuotojus

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis antradienio rytą susitiko su Lietuvos prekybos įmonių asociacijos, Lietuvos verslo konfederacijos, asociacijos „Investors' Forum“, Lietuvoje veikiančių prekybos centrų vadovais, su kuriais diskutavo, ar prekybos tinklai turėtų privalomai nedirbti švenčių dienomis.

Seime siūlymai riboti prekybos centrų veiklą per didžiąsias metų šventes svarstyti ne kartą. 2016 m. siūlyta Darbo kodekse numatyti draudimą parduotuvėms dirbti sausio 1-ąją, vasario 16-ąją, kovo 11-ąją, liepos 6-ąją bei pirmą Kalėdų ir pirmą Velykų dieną.

Kol kas sprendimo nebuvo priimta, argumentuojant, kad tam reikia turėti daugiau duomenų, o ne tik remtis emocijomis ir mažai pagrįstais pareiškimais. „Sutarta, kad verta surinkti daugiau duomenų, verta pasigilinti, kokie yra pirkėjų ir vartotojų lūkesčiai, taip pat kokie darbuotojų poreikiai ir grįžti prie klausimo gegužės mėnesį“, – kalbėjo Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

Bendrovės „Maxima.lt“ generalinė direktorė Kristina Meidė pabrėžė, kad jei tik darbuotojai išreikš nuomonę norintys nedirbti švenčių dienomis, prekybos centras į tai būtinai atsižvelgs, tačiau, pasak jos, iki šiol jie nesusidūrė su tokia problema, nes norinčių dirbti visada atsirasdavo.

L. Kukuraitis pabrėžė, kad sprendimą bus siekiam priimti ne teisinio įpareigojimo, o socialinio dialogo būdu. „Mūsų siūlymas kviesti socialinio dialogo, tarimosi būdu, ne reguliaciniu, ne per įstatymą, artėti prie gerovės valstybės standarto, kurį turime Vakaruose. Procesas jau vyksta, dalis prekybos centrų jau nedirba švenčių dienomis, dalis trumpina laiką“, – kalbėjo jis.

Perspėja, kad valstybės biudžetas patirs nuostolių

V. Sutkus, kalbėdamas apie galimybę prekybos centrams nedirbti tam tikromis švenčių dienomis, sakė, kad taip pat reikia paskaičuoti ir kokie būtų per mokesčius patiriami valstybės biudžeto praradimai.

Pasak Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Lauryno Vilimo, jie neišvengiamai siektų milijonus. „Konkrečių skaičių nežinau, reikėtų pasiimti statistiką, kiek per vieną dieną yra apyvartos Lietuvoje, be tai yra dešimtys milijonų apyvartos, o juose yra mokesčiai. Kaip jie persiskirstytų per kitas dienas yra klausimas, bet faktas, kad nuostolis tikrai būtų: kalbame apie ištraukimą ne vieno ir ne dviejų milijonų iš valstybės biudžeto mokesčių pavidalu“.

Laisvadienių siekė visuomeninėmis akcijomis

Primename, kad šių metų kovo pradžioje visuomenininkai vykdė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) palaikomą akciją „Laisvadienis Laisvės dieną“. Kudirkos aikštėje, Vilniuje, jie dalijo skrajutes su raginimu „švęsti Lietuvos laisvę kartu“, kurias siūlė iki kovo 11 d. perduoti lankomų prekybos centrų personalui. Prekybos centrų savininkai šiose skrajutėse buvo kviečiami „bent kelias dienas per metus sumokėti visiems savo darbuotojams įprastą darbo dienos algą ir išleisti juos švęsti su visa šalimi“.

„Darbdavių sukurtas mitas, kad darbuotojai džiaugiasi proga uždirbti daugiau. Kadangi dauguma prekybos centrų darbuotojų gauna minimalią mėnesinę algą, dirbdami per šventes, jie per dieną uždirba tik apie 20 eurų. Tai – tikrai ne lobis. Save laikome europiečiais, tad imkime pavyzdį iš kitų Europos Sąjungos valstybių. Daug kur per valstybines šventes ar net sekmadieniais prekybos centrai nedirba“, – išplatintame pranešime teigė LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi