Verslas

2017.12.04 21:18

Nuostolingai veikusi „Geoterma“ bus parduota už eurą

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.04 21:18

Paskelbta vienintelės Lietuvoje geoterminės šilumos gamintojos bendrovės „Geoterma“ privatizavimo aukciono data. Per 20 milijonų eurų atsiėjusi įmonė parduodama kitą mėnesį, už 1 eurą, bet naujasis jos savininkas turės padengti ligšiol susikaupusias bendrovės skolas. Geotermininkų bendruomenė sako – gėda, kad valstybė šitaip suvadovavo ir baiminasi, jog mokslininkai naujiems savininkams gali būti nereikalingi. 

Nei viešas pliuškenimasis kubile su šiltu „Geotermos“ vandeniu, nei žodiniai įtikinėjimai rezultato nedavė: bendrovę prieš metus nuspręsta privatizuoti.

Parodomoji geoterminė jėgainė pradėta statyti prieš 2 dešimtmečius. Šilumos gamybą pradėjo 2004 m., bet veikla ėmė nešti nuostolius. Pernai, kaip paskutinį gelbėjimosi šiaudą, įmonė pasiūlė žemės gelmių vandenį naudoti sveikatinimui. Klaipėda esą galėjo virsti gydomųjų mineralinių vandenų kurortu. Idėją palaikančiųjų buvo daug, bet reikalingų teisės aktų pakeitimų – nė vieno.

Nuo kovo bendrovė nevykdo jokios veiklos, su darbuotojais atsisveikinta, valdymą perėmęs Turto bankas.

„Vien 2017 m. pirmą pusmetį finansiniai rezultatai prasti, skolos bendros siekia virš 8 mln. eurų. Bus pradinė aukciono kaina 1 euras, bet, kadangi privatizavimo sąlygos tuo nesibaigia, yra numatytos sąlygos, kur turi būti užtikrinta ir Finansų ministerijos skolos grąžinimas, turi būti užtikrinta ir veikla mokslininkams“, – pasakojo Turto banko Finansinio turto ir pardavimų departamento direktorius Benitas Jonikas.

„Seime yra Energetikos komisija... Tas klausimas buvo sprendžiamas, ir aiškiai buvo pasakyta, kad šita jėgainė gali dirbti, reikia tik šiek tiek pasitvarkyti. Ta prasme, kad reikia instaliuoti biokuro katilą. Iki šiol jis nebuvo instaliuotas. Kodėl, tai reikia klausti tų, kuri tiesiogiai valdo tą jėgainę. Bet, kadangi nėra instaliuota to katilo, tai jinai tampa nekonkurencinga rinkoje“, – stebėjosi Lietuvos geotermijos asociacijos vadovas dr. Feliksas Zinkevičius.

„Tos papildomos investicijos tikrai įmonei reikalingos, įmonė tikrai eilę metų veikia nuostolingai ir be papildomų tų investicijų į biokuro katilinę ar dar kažkokios kitokios investicijos, tikrai reikalinga, tačiau valstybė, šiai dienai ne kartą tikrai diskutuota ir gautos pozicijos tiek iš Finansų ministerijos, tiek iš Ūkio, tiek iš Energetikos, kad galimybės, remiantis fiskalinės drausmės įstatymais, atlikti investicijas, tiesiog jų nėra“, – teigė B. Jonikas.

Mokslininkai apie privatizavimą sako – liūdniau būti negali: įmonėje unikali įranga, svarbi tyrinėjimams. O ir pati sritis perspektyvi.

„Yra tokia Vakarų Lietuvos geoterminė anomalija, tai yra padidintos temperatūros toj visoj zonoj, ir tai yra ateitis iš tikrųjų. Tai – ne vien tik biokuras, bet ateis laikas ir geotermijai. Negražu prieš tarptautinę bendruomenę, vienintelis toks objektas Lietuvoje, pastatytas didžiąja dalimi už tarptautines lėšas, ir šitaip mes suvadovavom“, – kalbėjo dr. F. Zinkevičius.

„Geotermos“ pardavimo aukcionas suplanuotas sausio pabaigoje. Jeigu niekas jos nenupirks, kitas žingsnis bendrovei – bankrotas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.