Verslas

2021.09.23 16:42

Galimybių paso patikra uostamiesčio turgavietėje – tik dėl akių?

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.09.23 16:42

Kai kur reikalavimas aptarnauti tik galimybių pasus turinčius asmenis labiau primena tiesiog formalumą. Ant Klaipėdoje esančios turgavietės vieno paviljono durų klientus įspėja užrašas, jog aptarnaujami tik galimybių pasus turintys asmenys, bet iš tiesų apsipirkti šiomis dienomis laisvai žingsniuoja visi norintieji, mat prie paviljono durų žmonių nepasitinka joks kontrolierius. Prekeiviai aiškina – patikra perduota į jų rankas. Specialistai tokius sprendimus apibūdina kaip numatytos tvarkos nepaisymą.

Į galimybių pasą moja ranka?

Jau 10 dienų norint patekti į visas parduotuves bei turgavietes ar prekyvietes, kurių prekybos plotas yra didesnis nei 1 500 kv. m, reikia pateikti galiojantį galimybių pasą.

Vis dėlto panašu, jog ne visur šios tvarkos laikomasi.

„Galite ramiai eiti, niekas čia prie durų netikrina. Parodysite prie kiekvienos iš parduotuvių, jeigu reikės“, – LRT.lt paiškino Klaipėdoje veikiančio „Tilžės turgaus“ vieno paviljonų prekeivė, paklausta, kur ateinantiems klientams reikėtų parodyti galimybių pasus, mat tai, jog aptarnaujami tik šį dokumentą turintys pirkėjai, skelbia iškaba prie durų, o prie įėjimo žmonių niekas nepasitinka.

Vaikštant po minėtos turgavietės paviljone įsikūrusias ir ketvirtadienį veikusias parduotuvėles pirkėjų ar tokia prisistatančios žurnalistės nebuvo prašoma parodyti galiojantį galimybių pasą.

Kita prekeivė, paklausta, ar nereikalauja klientų parodyti minėtą dokumentą, numojo ranka ir neslėpė, jog prekeiviai reikalavimo nesureikšmina.

Taigi, nors formaliai ir informuojama, jog bent jau viename konkrečiame turgavietės paviljone, kur prekiaujama drabužiais, avalyne ir pan., aptarnaujami tik galimybių pasą turintys klientai, iš tiesų į patikrą žiūrima labai liberaliai.

NVSC: turi būti tikrinami įeinančiųjų galimybių pasai

Specialistų teigimu, tokius veiksmus būtų galima traktuoti, kaip nustatytos tvarkos pažeidimą.

„Prie įėjimo turi tikrinti. Čia analogiškai galime paimti kaip ir didelį prekybos centrą, kai apsauga tikrina įeinant į prekybos centrą, o jame yra ir maisto prekės, ir batai, ir pan. Tai čia gi toks pats principas turėtų būti išlaikomas. Turi būti žmogus, kuris patikrina įeinantį, o paskui jau tas įėjęs žmogus tuose skyriuose gali vaikščioti. Aišku, rekomenduojame dėvėti kaukę“, – teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas.

„Tilžės turgaus“ administracijai prisiskambinti ir išgirsti jų paaiškinimus dėl tokios galimybių paso kontrolės viename turgavietės paviljonų nepavyko. Kai susisiekti pavyks – publikaciją papildysime.

Pagal plotą gali aptarnauti ir be galimybių pasų

LRT.lt skaitytojai buvo sudvejoję ir tuo, ar aptarnauti pirkėjų tik su galimybių pasais neturėtų ir dar viena populiari Klaipėdos turgavietė – „Naujasis turgus“.

Vis dėlto „Naujojo turgaus“ vadovas Viačeslavas Karmanovas patikino, jog pagal turgavietės plotą, jai netaikomas reikalavimas aptarnauti tik galimybių pasus turinčius gyventojus.

„Mes tvarkomės pagal neseniai paskelbtą Vyriausybės nutarimą. Mes neturime didelių prekybos patalpų, patenkame tarp tų, kuriems nereikia reikalauti galimybių paso, bet reikalaujame, kad visi dėvėtų veido kaukes, laikytųsi atstumų, taip pat dezinfekavimo priemonės yra pas mus“, – užtikrino V. Karmanovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt