Verslas

2021.09.16 12:08

Seimas užsimojo keisti finansavimą sportui: loterijų uždarbiai keliautų į biudžetą ir tik tuomet sportininkams

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2021.09.16 12:08

Seimas pritaria Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymų pataisoms, kuriomis siūloma didinti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) finansavimą iš biudžeto ir nebeskirti jam dalies lėšų už išplatintus loterijų bilietus.

Po pateikimo Seimas pritarė Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo pakeitimo projektui. Už balsavo 84 Seimo nariai, prieš – 11, o 23 susilaikė.

Vienas iš įstatymo projekto autorių, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas akcentavo, kad, pritarus įstatymo pataisoms, sporto finansavimas taps skaidresnis, o skiriama parama – didesnė.

„Esame situacijoje, kai turime pareigą užtikrinti, kad sportas taptų valstybės politikos, o ne verslo dalimi. (...) Lietuvoje veikia visiškai skirtingas sporto finansavimo modelis nei daugelyje pasaulio ar Europos šalių. Lietuvoje vienose rankose iš esmės yra 99 proc. loterijų rinkos. Jos yra privačiose rankose, privačių kelių verslininkų. Įdomu tai, kad mokesčių liūto dalį jie perveda ne į šalies biudžetą, bet patys paskirsto, kaip nori. Valstybinės institucijos nedalyvauja skirstant viešuosius pinigus“, – Seime kalbėjo M. Majauskas.

„Absurdas kvadratu, kad gauna ir skirsto pinigus tas pats juridinis asmuo, nes didžiausias loterijų organizatorių akcininkas yra Olimpinis komitetas, jis perveda didžiąją dalį mokesčių sau kaip paramą. Sunku būtų surasti tokį analogą Lietuvoje ar net visame pasaulyje“, – pridūrė jis.

Lietuvos tarptautiniam olimpiniam komitetui (LTOK) priklauso 51 proc. bendrovės „Olifėja“ akcijų, ji valdo 75 proc. loterijų verslo Lietuvoje. Pagal dabar galiojančius įstatymus, loterijų organizatorius moka 5 proc. išplatintos bilietų nominalios vertės mokestį į valstybės biudžetą ir 8 proc. skiria paramos gavėjams.

Todėl 2020 metais didžiąją dalį visų LTOK pajamų, kurios siekė 11,03 mln. eurų, sudarė „Olifėjos“ skiriama parama (6,46 mln. eurų) ir jos išmokėti dividendai (3,59 mln. eurų).

Parlamentaras M. Majauskas siūlo nustatyti 13 proc. mokestį į biudžetą. Visos iš jo surinktos pajamos būtų skirtos sportui ir papildomai būtų įsipareigojama LTOK finansavimą padidinti 38 procentais.

„Nepritarus šiandien, didelė tikimybė, kad ir toliau smigsime toje loterijų ir Olimpinio komiteto pelkėje“, – kalbėjo M. Majauskas.

Jis pažymėjo, kad tokiam siūlymui LTOK nepritaria ir mano, kad finansavimo modelio pakeitimas griautų sportą.

„Pasipriešinimas yra didelis. Prieš Biudžeto ir finansų komiteto posėdį buvo išplatintas pranešimas, kuriame rašoma, kad tokios diskusijos griauna sportą. Sunku suprasti, kaip tai griauna sportą, kai kalbame apie didesnį skaidrumą, didesnį finansavimą, rūpinimąsi“, – sakė parlamentaras.

Pernai loterijų organizatorių skiriama parama buvo 8,5 mln. eurų, todėl pritarus papildomam 38 proc. finansavimui iš valstybės biudžeto reikėtų skirti apie 3 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt