Verslas

2021.08.27 18:13

Lazutka apie pokyčius dėl pensijų: svarbu ne tik sumažinti skurdą, bet ir išsaugoti esamą gyvenimo lygį

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.08.27 18:13

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad po trejų metų vidutinė pensija turėtų siekti apie pusę buvusio darbo užmokesčio. Ketvirtadienį prezidentui ir senjorų atstovams ji pristatė, kaip artimiausiu metu turėtų kisti indeksavimas. Planuojama, kad pensijos sparčiau kils mokėjusiesiems daugiau įmokų bei žmonėms, gaunantiems mažiausias pensijas, didinant bazinę. VU profesoriaus Romo Lazutkos teigimu, svarbu akcentuoti abu tikslus, išlaikant įmokas mokančiųjų motyvaciją.

Pasak R. Lazutkos, toks ministerijos siekis pakelti pensijas tikrai yra įgyvendinamas. Tiesa, jei su šalies ekonomika ko nors nenutiks, priduria jis. Reaguodamas į Europos pagyvenusių žmonių federacijos EURAG Lietuvos asociacijos prezidento pavaduotojo Evaldo Židonio mintis, kad dėl pensijų didinimo mažiausiai gaunantiesiems „išsitrins riba tarp pašalpos ir užtarnautos, uždirbtos pensijos“, R. Lazutka pripažįsta, kad tai kontroversiškas klausimas ir yra „visuomenės apsisprendimo klausimas“.

Lazutka apie pensijų indeksavimo pakitimus: tikslas ne tik sumažinti skurdą, bet ir išsaugoti susiklosčiusį gyvenimo lygį

Ministrė Monika Navickienė sako, kad vienas pokyčių tikslų – maksimaliai sumažinti skurdą. R. Lazutka pritaria, kad rudenį pradedamos mokėti vienišo žmogaus išmokos gali pagerinti situaciją. „Bet žinoma, yra tokių, kurių pensija mažesnė, ir net gavus tą priedą gali nepasiekti skurdo ribos“, – atkreipia dėmesį ekonomistas.

Lazutka apie pensijų indeksavimo pakitimus: tikslas ne tik sumažinti skurdą, bet ir išsaugoti susiklosčiusį gyvenimo lygį

Pasak R. Lazutkos, svarbu akcentuoti ne tik skurdo mažinimą, bet ir ketinimą išsaugoti esamą susiklosčiusio gyvenimo lygį. „Taip žmonės motyvuojami palaikyti tą sistemą, būti didesniais socialinio draudimo ir bendrai šalies patriotais, nes jie supranta, kad jei moka įmokas, užtai bus atlyginta, kai sulauks senatvės“, – sako R. Lazutka.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt