Verslas

2016.05.17 19:27

Nuo naftos iki ikrų verslo: didžiausios pasaulio monopolijos

„Net ir už auksą laiko nenupirksi“ – nuo seno mėgo kartoti kinai, tačiau netiesiogiai laiką jie pirkdavo. Tiesa, ne už auksą, o už druską. Druska padėdavo ilgiau išlaikyti maistą, ir Kinijoje ji tapo labai vertinga, nes išgauti ją buvo sunku. Todėl dar nuo Konfucijaus laikų prieš pustrečio tūkstančio metų valdančiosios dinastijos perėmė druskos verslą į savo rankas ir sukūrė ilgiausią istorijoje gyvavusį monopolį, iš kurio pildė savo biudžetą. 

Tiesa, nors druskos verslas, anot tyrėjų, atnešdavo didžiulius pelnus, po šiuolaikinių technologijų plėtros druska nėra jau tokia nepakeičiama.

Dabar daug vertingesnė nafta. Įdomus faktas, jog žymiausias naftos  monopolis priklauso ne valstybei, o XIX-ojo amžiaus pramonininkui Johnui Rockefelleriui. Savo laiku jis valdė net 88 procentus naftos sektoriaus Jungtinėse Valstijose. J. Rockefellerio turtai šiuolaikiniais JAV doleriais gerokai viršytų 300 mlrd. dolerių.

Kaip bebūtų, kad ir kokią įtaką su tiek pinigų J. Rockefelleris turėjo JAV, apie XVII-ojo amžiaus olandų prieskonių monopolį jis galėjo tik pasvajoti.

Plačiau apie tai – reportaže.