Verslas

2013.02.20 18:44

Investuotojai masiškai superka Trečiojo pasaulio dirbamą žemę

LRT.lt 2013.02.20 18:44

Liberijoje užsienio investuotojai supirko 100 proc. dirbamos žemės, jau parduota 49 proc. Filipinų dirbamos žemės, Ukrainoje išparduota trečdalis ūkiui skirtos žemės. Masiškai žemę Trečiojo pasaulio šalyse superkantys investuotojai tikisi uždirbti iš brangstančių maisto produktų.  

Liberijoje užsienio investuotojai supirko 100 proc. dirbamos žemės, jau parduota 49 proc. Filipinų dirbamos žemės, Ukrainoje išparduota trečdalis ūkiui skirtos žemės. Masiškai žemę Trečiojo pasaulio šalyse superkantys investuotojai tikisi uždirbti iš brangstančių maisto produktų. 

Kaip praneša Vokietijos dienraštis „Der Spiegel“, užsienio investuotojai dideliais kiekiais superka arba ilgam laikui išsinuomoja didžiulius dirbamos žemės plotus Trečiojo pasaulio šalyse. Investicijos, manoma, atsipirks, nes maisto produktai brangsta, o pasaulio populiacija vis didėja.

Priduriama, kad  šiuo metu stebimas „žemės graibstymas“ yra nauja kolonializmo forma, dažnai nukreipta prieš vietinių interesus. Šis procesas stebimas Afrikos, Pietų Amerikos, Azijos ir Rytų Europos valstybėse.

Skelbiama, kad Liberijoje užsienio investuotojai jau supirko 100 proc. dirbamos žemės, parduota 49 proc. Filipinų dirbamos žemės, verslininkai iš JAV jau yra supirkę 36 proc. Ukrainos dirbamų plotų.

Skelbiama, kad Argentinos investuotojai yra supirkę 18 proc. Urugvajaus dirbamų plotų, Singapūro verslininkams priklauso beveik 86 proc. Gabono dirbamos žemės, Pietų Afrikos investuotojai yra supirkę arti 28 proc. Mozambiko  ūkio paskirties žemės.  Priduriama, kad Madagaskare jau parduota 10 proc. ūkio paskirties žemės (54 proc. priklauso britams), Papua Naujojoje Gvinėjoje išparduota 33 proc. žemės (90 proc. yra supirkę Malaizijos investuotojai), Tanzanijoje parduota 18 proc. dirbamos žemės (45 proc. priklauso Švedijai).

Kaip rašo „Der Spiegel“, „naujojo kolonializmo“ ūkininkai paprastai sodina tik monokultūras, todėl dėl to greitai nualinama žemė.