Verslas

2020.03.24 10:22

Šapoka praneša, kad verslas jau gali kreiptis dėl paramos, pagalbos pakete - 2 mlrd. eurų

atnaujinta 12.20
Jonas Deveikis, LRT.lt2020.03.24 10:22

Vyriausybės nuotolinės spaudos konferencijos metu finansų ministras Vilius Šapoka pristatė 2 mlrd. eurų vertės pagalbos paketą nuo koronaviruso nukentėjusiems verslininkams bei minėjo, kad verslas jau dabar gali kreiptis dėl papildomo finansavimo, kuris bus greitesnis, lankstesnis, o verslai galės gauti didesnius kreditus. Tačiau ministras įspėja, kad pagalbos priemonėmis galės pasinaudoti tik atsakingas verslas. 

V. Šapoka sako, kad šiuo metu svarbu daryti viską, kad pandemijai pasibaigus, ekonomika staigiai atšoktų į viršų. Todėl siekiant padėti šalies verslininkams, Finansų ministerija parengė papildomas finansines priemones verslui dėl COVID-19 situacijos šalyje, kurių vertė siekia 2 mlrd. eurų. Šiuo metu galioja ir yra tinkamos naudoti visos esamos UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGOS), Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA), Europos socialinio fondo agentūros (ESFA), Žemės ūkio paskolų garantijų fondo ir kitų agentūrų siūlomos priemonės verslui.

„Paketas apmia tiek dotacijas, garantijas ir kitas finansines priemones. Paketas apima visus: tiek verslus, kurie sustojo visiškai, tiek verslus, kurie patiria sunkumus, tiek verslus, kurie mato naujas galimybes, verslus, kurie nori investuoti“, – sako V. Šapoka.

Jis aiškina, kad verslas dėl finansinės pagalbos turi kreiptis į finansų įstaigas, o jos yra informuotos apie Vyriausybės pagalbos paketą. Taip pat visą informaciją dėl pagalbos paketo galima rasti „invega.lt“ internetiniame puslapyje.

Finansų ministras mini, kad reikiamas lėšas verslai galės gauti lanksčiau, greičiau ir daugiau.

„Įjungiame režimą lanksčiau, greičiau ir daugiau. Greičiau – trumpinami visi terminai, naujos schemos tvirtinamos nedelsiant. Lanksčiau – plečiama apyvartinių paskolų sąvoka, įtraukiamos papildomos finansavimo veiklos. Nebelieka regioninių apribojimų ir priemonės tampa prieinamos tiek stambiam, tiek ir smulkiam verslui. Daugiau – sumos yra įspūdingos. Yra galimybės verslui susitvarkyti likvidumo problemas ir ieškoti naujų investavimo galimybių“, – finansinio pagalbos paketo pagrindinę idėją pristato V. Šapoka.

Finansų ministras įspėja, kad paramos mechanizmas galios tik atsakingam verslui.

„Visa parama skirta tik atsakingam verslui, kuris rūpinasi savo darbuotojais ir savo partneriais“, – tikina V. Šapoka.

Jau kreipėsi dėl finansavimo galimybių Lietuvai

V. Šapoka sako, kad Lietuva buvo viena iš pirmųjų valstybių, kuri kreipėsi į tarptautines finansines organizacijas dėl skolinimosi galimybių, siekiant užsitikrinti „pigią“ prieigą prie finansavimo šaltinių.

LRT.lt primena, kad vyriausybė ketina skolintis apie 5 mlrd. eurų.

„Lietuvos finansinė reputacija yra viena geriausių tarp panašaus išsivystymo šalių. Mūsų reputacija per visą nepriklausomybės laikotarpį yra pačiame pike. Manau, kad visą tai išnaudosime ir pasiskolinsime tikrai už protingą kainą“, – sako V. Šapoka.

Anot jo, dabartinis Vyriausybės paskelbtas verslo paramos planas yra nuolatos peržiūrimas, o gavus naujausią statistiką, kaip darbdaviai sureagavo į dabar pasiūlytą kompensavimo mechanizmą, prireikus, bus tobulinamas.

Peržiūrint esamų priemonių sąlygas ir kuriant naujas priemones, Vyriausybė įveda šiuos pakeitimus:

– trumpinami garantijų išdavimo vertinimo terminai, kuriamos naujos priemonės, jų įgyvendinimo schemos;

– išplečiama apyvartinių paskolų sąvoka (paskolos/garantijos bus suteikiamos ne tik verslo plėtrai, bet ir likvidumui);

– įtraukiamos papildomos finansavimo veiklos (pvz., NT vystymas);
nelieka regioninių apribojimų;

– priemonės bus prieinamos ir didelėms įmonėms;

– išplečiamos paslaugų tiekėjų ratas (gali prisijungti alternatyvūs finansuotojai);

– daugiau nei 4 kartus padidintas garantijų limitas;

– palūkanos bus kompensuojamos 6 mėnesius (paskoloms nuo karantino paskelbimo), kai bankai suteikia paskolos grąžinimo atostogas.

Finansų įstaigos yra informuotos apie visas verslui siūlomas finansavimo priemones ir planuojamus finansavimo sąlygų pakeitimus. Apie naujas priemones jos bus informuojamos nedelsiant, kai tik bus patvirtinti finansavimo sąlygų pakeitimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt