Verslas

2020.03.17 16:26

Seimas supaprastino viešuosius pirkimus

Viešuosius pirkimus dėl koronaviruso grėsmės paskelbtos ekstremalios situacijos metu bus galima atlikti paprasčiau. Seimas sušvelnino reikalavimus kai kurioms viešųjų pirkimų procedūroms, už tai numatančias Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas balsavo 109 parlamentarai.

„Atlikti pirkimus (bus galima – BNS) greičiau ir paprasčiau“, – pristatydamas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas Seime sakė laikinai Ekonomikos ir inovacijų ministerijai vadovaujantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Priimtomis pataisomis perkančioji organizacija išimtiniais atvejais, kai būtina užtikrinti viešojo intereso apsaugą, įskaitant visuomenės sveikatos ir aplinkos apsaugą, neprivalėtų nustatyti tiekėjo pašalinimo pagrindų ir reikalauti pateikti pašalinimo pagrindų nebuvimą įrodančius dokumentus.

Taip pat nustatyta, kad, kai atliekamas tarptautinis pirkimas neskelbiamų derybų būdu dėl ypatingos skubos, būtų galima sudaryti sutartį netaikant pirkimo procedūroms ir sutarties turiniui keliamų reikalavimų.

„Tai reiškia, kad iš esmės būtų galimybė sudaryti sutartį tiesiogiai, be procedūrų, nes šiuo metu net ir atliekant pirkimą neskelbiamų derybų būdu, reikalingos tam tikros procedūros, pavyzdžiui, reikalauti pateikti pirkimo pasiūlymą per Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą“, – pažymėjo ministras.

Reikalavimai paviešinti informaciją apie tokius pirkimus – teikti pirkimo procedūrų ataskaitą, skelbti apie sudarytą sutartį, paskelbti sudarytas sutartis, išlieka.

Pasak Ž. Vaičiūno, šios nuostatos veiks tik išskirtiniais, išimtiniais atvejais tokiu atveju, kai būtina užtikrinti viešojo intereso apsaugą – apims tuos pirkimus, kurie yra reikalingi ekstremalios situacijos atveju, išimtinais atvejais specialios įrangos įsigijimams.

Iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtoms pirkimų procedūroms taikomos šio įstatymo nuostatos.