Naujienų srautas

Verslas2020.03.17 15:13

Žinia turintiems būsto paskolas: netekę dalies pajamų, galės laikinai išeiti „kredito atostogų“

Jonas Deveikis, LRT.lt 2020.03.17 15:13

Antradienį Seime buvo pateiktas pasiūlymas iki 3 mėnesių gyventojams leisti nemokėti būsto paskolos ar kito kredito, jeigu kredito gavėjas ar jo sutuoktinis tampa bedarbiu arba dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybių laikinai netenka ne mažiau kaip trečdalio ar visų pajamų.

Po priėmimo, Seimas pritarė leisti iki 3 mėnesių stabdyti būsto ar kito kredito mokėjimus bankams (išskyrus palūkanas), dėl nuo kredito gavėjo ar jo sutuoktinio nepriklausančių aplinkybių laikinai netekus ne mažiau kaip trečdalio ar visų pajamų.

Už balsavo 102 Seimo nariai, balsavusiųjų prieš ar susilaikiusiųjų nebuvo.

Tokį siūlymą Seime pateikė žemės ūkio ministras bei Seimo narys Andrius Palionis.

Anot jo, siūloma atidėti kredito grąžinimą iki trijų mėnesių.

„Nors, žinoma, jeigu kredito gavėjas ir teikėjas susitaria, tas laikotarpis gali būti ir ilgesnis“, – Seime sakė A. Palionis.

Tiesa, pirminis A. Palionio siūlymas buvo suteikti galimybę atidėti kredito mokėjimą 3 mėnesiams tiems, kurie neteko „didžiosios dalies ar visų pajamų“. Tačiau Seimo nariams nesutarus, kas yra didžioji dalis pajamų, Seimo biudžeto ir finansų komitetas pasiūlė naudoti terminą „ne mažiau kaip trečdalio ar visų pajamų“.

Pagal iki šiol galiojančią tvarką, nekilnojamojo turto kredito gavėjas gali atidėti kredito mokėjimą jeigu:

–nutrūksta kredito gavėjo santuoka;

–miršta kredito gavėjo sutuoktinis, kredito gavėjas ar jo sutuoktinis tampa bedarbiu;

–kredito gavėjas pripažįstamas nedarbingu arba iš dalies darbingu Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme nustatyta tvarka.

Tačiau pagal A. Palionio teikiamą pasiūlymą, įstatyme būtų numatyta, kad kredito mokėjimas kredito įstaigai galėtų būti atidėtas iki 3 mėnesių, jeigu dėl kredito gavėjo ar jo sutuoktinio nepriklausančių aplinkybių laikinai netenkama ne mažiau kaip trečdalio ar visų pajamų.

Tiesa, 3 mėnesiams atidėjus paskolos mokėjimą, palūkanas bankui vis tiek teks mokėti.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys A. Butkevičius posėdžio metu teigė, kad A. Palionio pasiūlymui komitetas pritaria. Tačiau komitetas iš dalies pritarė ir Seimo nario Arvydo Anušausko pasiūlymui, stabdyti būsto kredito mokėjimą netekus net ir labai nedidelės pajamų dalies.

Tokiam A. Anušausko pasiūlymui po balsavimo Seime pritarta nebuvo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi