Verslas

2020.01.24 05:30

Pamirškite pilkąsias deklaracijų formas: štai kaip nuo šiol atrodys pajamų deklaravimas

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.01.24 05:30

Šiemet deklaruoti pajamas bus gerokai lengviau, tikina Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Gyventojams šį kartą teks pildyti ne pilkąsias deklaracijų formas, o atsakyti į klausimus. Mokesčių ekspertė Rūta Bilkštytė įsitikinusi, kad tai procesą turėtų palengvinti, nes anksčiau keblumų kildavo ir mokesčius išmanantiems žmonėms.

Kovo mėnesį gyventojams turėtų būti atvertas naujas elektroninio deklaravimo vedlys, kuriame gyventojai turės atsakyti į pateiktus klausimus.

Kaip paaiškina Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, deklaravimo startą planuojama skelbti kovą, kad gyventojams nereikėtų skubėti ir būtų pakankamai laiko susipažinti su pokyčiais.

VMI pažymi, jog senoji EDS pajamų deklaravimo forma atnaujinama nebus. Taigi gyventojai, norintys deklaraciją pateikti anksčiau, sausio ir vasario mėnesiais, turėtų pateikti popierinę deklaraciją. Vis dėlto VMI tikisi, kad tokių žmonių nebus itin daug.

Pernai sausio–vasario mėnesiais GPM deklaracijas už 2018 m. pateikė apie 3,7 tūkst. gyventojų. Trečdalis jų vėliau, prasidėjus deklaravimo laikotarpiui, savo deklaracijas tikslino.

Kaip teigia S. Aliukonytė-Šnirienė, poreikis pateikti deklaraciją iki kovo gali atsirasti, kai gyventojas planuoja išvykti gyventi svetur ir dėl to turi pateikti išvykstančiojo GPM deklaraciją. Taip pat praėjusiais metais tai darė kandidatai savivaldos rinkimuose.

Neturintiems tokios būtinybės S. Aliukonytė-Šnirienė rekomenduoja palaukti kol VMI gaus trečiųjų šaltinių duomenis, juos perkels ir atvers naują EDS vedlį.

S. Aliukonytės-Šnirienės aiškinimu, anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai gyventojai pamiršdavo deklaruoti gautas tam tikros rūšies pajamas. Šiuo atveju to turėtų pavykti išvengti, nes sistema pati paklaus apie pajamų rūšį ir primins gyventojui, kad jas reikia deklaruoti.

„Kiekvieno gyventojo situacija individuali, deklaracijos pildymo laikas priklausė ir priklausys nuo gyventojo gautų pajamų, patirtų išlaidų, nuo to, ar tretieji asmenys (pvz. bankai, draudimo bendrovės, mokymo įstaigos, darbovietės ir kt.) pateikė visus duomenis apie gyventojo gautas pajamas ir išlaidas ir ar nebereikia jų papildyti“, – komentuoja S. Aliukonytė-Šnirienė.

VMI preliminarias deklaracijas, kurias tereikia peržiūrėti ir pateikti, kasmet suformuoja apie 70 proc. gyventojų.

Galutinės deklaracijos suformuoti VMI negali, nes kai kurios pajamos pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą priskiriamos B klasės pajamoms, tai yra tokios pajamos, kurias gyventojai turi deklaruoti savarankiškai ir nuo jų sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM).

Kitaip tariant, yra tokių pajamų, apie kurias duomenis turi tik patys gyventojai.

Paprašyta įvertinti naująją sistemą Lietuvos mokesčių konsultantų asociacijos prezidentė R. Bilkštytė teigia su pačiu deklaracijų pildymu dar detaliai nesusipažinusi, tačiau svarstė, kad klausimo ir atsakymo principas turėtų būti daug patogesnis gyventojams.

„Vis daugiau žmonių patenka į pajamas privalančiųjų deklaruoti sąrašą, galbūt taip būtų galima pasakyti. Buvo statistika, kad labai daug žmonių užsiima savarankiška veikla. Tie klausimai ir atsakymai, įsivaizduoju, vis tiek būtų apie tai, kokias pajamas jie gauna“, – sako R. Bilkštytė.

Ji atkreipia dėmesį, kad seniau gyventojų pajamų mokesčio tarifas siekė 15 proc., tad sukti galvos dažniausiai nereikėdavo, tačiau dabar skirtingos veiklos apmokestinamos skirtingo dydžio tarifu.

„Dabar yra ne tik įvairios veiklos skirtingai apmokestinamos, bet mokestinis tarifas labai priklauso ir nuo pajamų dydžio, ne tik nuo rūšies, – atkreipia dėmesį R. Bilkštytė. – Gyventojui turbūt paprasčiau tas deklaracijos pildymas klausimų ir atsakymų forma, kad jis nepamirštų pažymėti, ar tikrai visas pajamas deklaruoja.“

Ji primena, kad anksčiau patys pildantieji turėjo pasirinkti deklaracijos priedus, todėl kartais kai kurias pajamas deklaruoti jie tiesiog pamiršdavo, o kai kurie priedai keldavo papildomų klausimų net ir mokesčių ekspertams.

Tiems, kas ruošiasi pateikti dekolaraciją, R. Bilkštytė rekomenduoja prisiminti, kad gyventojai pajamų mokestį moka už jau gautas pajamas: „Tai reiškia, kad jie moka mokesčius nuo tiek, kiek gavo lėšų per 2019 m. Jeigu sutartys yra, bet ne visos pajamos buvo gautos, ne visos lėšos buvo gautos, pavyzdžiui, dėl parduoto turto, deklaruoti nereikia.“

VMI primena, inspekcijos specialistai pajamų deklaravimo klausimais gali pakonsultuoti atvykus į bet kurį aptarnavimo padalinį arba paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 260 5060 (skambinant iš užsienio).

Telefonu suteikta konsultacija – lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus. Deklaravimo laikotarpiu taip pat planuojama organizuoti konsultacijas ir mažesniuose miestuose esančiuose viešuosiuose interneto prieigos taškuose – bibliotekose, į kurias atvyks VMI konsultantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt