Naujienų srautas

Verslas2020.01.22 17:35

Kelmės rajone – vėjo jėgainių parkas: verslininkai žada investicijas, bendruomenė baiminasi aplinkos sudarkymo

Kelmės rajone ruošiamasi statyti aukščiausių šalyje vėjo jėgainių parką. Verslininkai žada milijonines investicijas, tačiau vietos bendruomenė tikina, kad šalia Tytuvėnų, Dubysos ir Kurtuvėnų regioninių parkų, elektros energiją gaminsiančios net pustrečio šimto metrų aukščio jėgainės sudarkys kraštovaizdį, kels pavojų sveikatai.

„Nesame garantuoti, koks bus poveikis būtent migruojantiems paukščiams, gervėms, žąsims, taip pat yra labai didelė ir aktuali problema su plėšriaisiais paukščiais. Pasaulinė praktika rodo, kad būtent vėjo jėgainės dažniausiai „kerta“ plėšriuosius paukščius dėl jų medžiojimo ypatybių“, – LRT TELEVIZIJAI sako Tytuvėnų regioninio parko ekologė Deima Pranckūnienė.

„Jėgainės skleidžia ir garsą, atsiranda šešėliavimas, o jeigu žiūrėtume į tą vietą, kur jos atsiras, tai vakarinei saulei leidžiantis arba esant dienos saulei tas šešėliavimas neišvengiamai ateis ir į mūsų parko užpelkių draustinį“, – mano Tytuvėnų regioninio parko vadovas Vytautas Stonys.

Kelmės rajone šalia Vaiguvos jau apie metus sukasi 6 vėjo jėgainių sparnai. Jėgainės aukštis – 100 metrų. Tačiau planuojamos jėgainės šalia Tytuvėnų bus daugiau negu dvigubai aukštesnės ir sieks apie pustrečio šimto metrų.

Jėgainių statytojai savo planų nekomentuoja. Jiems atstovaujantys poveikio aplinkai vertinimo dokumentų rengėjai tikina, kad siekiama pastatyti apie 25 jėgaines po penkių megavatų galios kiekvieną. Tai būtų aukščiausias jėgainių parkas šalyje.

Žinios. Sostinės savivaldybei greičiau sugrąžinti į kelius žaliąsias rodykles trukdo biurokratinės kliūtys

„Kelmės rajonas yra ten, kur yra pakankamai gero intensyvumo vėjas, kuris jau ekonomiškai yra naudingas išgauti elektros energiją. Kuo aukščiau, tuo didesnis vėjas, tai yra išgaunamas pakankamai geresnis resursas, taip pat kuo aukščiau tas taršos šaltinis, tuo visi suprantame tas triukšmas bus mažesnis“, – teigia poveikio aplinkai vertinimo dokumento rengėjas Rolandas Masilevičius.

Planuojamos investicijos – apie 160 milijonų eurų. Žadamos kompensacijos bendruomenei ir sklypų, kuriuose bus statomos jėgainės, savininkams. Kelmės rajonas į biudžetą esą kasmet gautų apie pusę milijono eurų turto mokesčio.

„Kokia nauda bus, pavyzdžiui, savivaldybei, tai mes iš tikrųjų galime tik numanyti. Pavyzdžiui veikia vienas jėgainių parkas vienoje seniūnijoje, veikia beveik 2 metus. Mes girdėjome tokį argumentą: gaus didžiulę naudą iš nekilnojamojo turto mokesčio. Mes dar duomenų, kokią mes naudą savivaldybė gavo, neturime“, – sako Kelmės rajono vicemeras Egidijus Ūksas.

Savivaldybė prašymo išduoti statybos leidimą dar negavo. Šiuo metu šalyje veikia apie 20 vėjo parkų, jie per metus pagamina apie dešimtadalį Lietuvai reikalingos elektros.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi