Verslas

2019.12.30 19:58

2019-ųjų Lietuvos ekonomika: stulbinantys skaičiai, kurių pavydėtų daugelis Europos valstybių

Lietuva 2019-aisiais išgyveno ekonomikos pakilimą, kokio galėtų pavydėti daugelis Europos valstybių, sako Lietuvos verslo konfederacijos mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas.

Tiesa, ekonomisto teigimu, atsipalaiduoti nevertėtų, kitais metais galima tikėtis ir nemažai ekonominių iššūkių, ypač tai gali pasijausti tarp „pasaulinio lygio žaidėjų“.

„Mes galime matyti labai daug gerėjančių faktorių, tokių kaip vidutinės algos augimo tempo augimas. Dar prieš kokius 5 metus vargiai galėtume įsivaizduoti, kad vidutinė alga perkops 800 eurų ribą, o didžiuose miestuose, tokiame kaip Vilniuje, ji perkopusi ir 1000 eurų ribą. Šiuo atveju, yra laikas, kokio dar niekada neturėjome“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo M. Dubnikovas.

Kalbėdamas apie 2019-ųjų reikšmingiausius ekonominius įvykius Lietuvoje, ekspertas išskiria visiškai kitokio modelio ekonomikos šuolį nei tai buvo prieškriziniais 2007-aisis.

„Akivaizdu, šiandieninis gerbūvis kuriamas naujų darbo vietų kūrimu. Pavyzdžiui, turime didžiausią investiciją per 20 metų, įmonės „Continental“ atėjimas į Lietuvą, mes turime pirmąjį „vienaragį“. Iš politinių sprendimų, mes turime II-osios pensijų pakopos sistemos pertvarka, kuri nuėmė įtampą, sustygavo, o žmonės pradėjo daugiau galvoti apie taupymą ir investavimą tolimajame laikotarpyje“, – sakė ekonomistas.

Anot M. Dubnikovo, pastaruoju metu namų ūkiai nėra persiskolinę kaip prieškrizinį laikotarpį, taip pat tų ūkių pajamos taip pat paaugo ir pinigai, pagaliau, yra investuojami ne į būstus, kaip tai buvo daroma 2006 metais, o pinigai keliauja į įmones, į verslus.

„Skaičius, kuriuos mes turime Lietuvoje, bet kuri Europos valstybė pavydėtų. Sakykime, ekonomikos augimas daugiau nei 3,5 proc., infliacija yra apie 2 proc., tačiau tai Pasaulio banko rekomenduojamas skaičius. Dar vienas svarbus faktorius – demografija. Pirmi metai, kai lietuviai grįžta gyventi į Lietuvą. Tai yra fantastika“, – 2019-aisiais džiaugėsi M. Dubninkovas.

Nepaisant puikių šių metų ekonomistas perspėja – užmigti ant laurų ir puikių pasiekimų nereikėtų.

„Akivaizdų, tokių optimistinių skaičių, kokius turime šiais metais, nebus, tačiau situaciją galime matyti ne tik pesimistiškai. Kartais spartus užsitęsęs augimas yra daug pavojingesnis nei nuoseklus ir tolygus augimas. Gali būti ir optimistinių pokyčių, reikia suprasti, kad visos šios rizikos, kaip „Brexitas, JAV-Kinijos ekonominė įtampa, jos jau yra įskaičiuotos į kitų metų lūkesčius, tai gali, žinoma, realizuotis blogai, tačiau geruoju scenarijumi jos gali realizuotis ir gerai, pavyzdžiui, atslūgus rizikai, gali pagimdyti papildomą augimą. Todėl žvelgti labai pesimistiškai į 2020 metus labai nereikėtų, tačiau visada geriausia būti gerai informuotu realistu, kuris padėtį vertina atsargiai, matydamas sulėtėjimą, bet ir ne[pasiduoda panikoms“, – apie kitų metų ekonominius iššūkius kalbėjo M. Dubnikovas.

Plačiau apie 2019-ųjų ekonomiką stebėkite reportaže.

Laba diena, Lietuva. Kilo algos ir pragyvenimo lygis, mažėjo nedarbas: ar 2019-ieji Lietuvos ekonomikai – aukso amžius?