Verslas

2019.11.26 07:03

Tūkstančiai protestuojančių ūkininkų traktoriais užplūdo ne tik rajonus, bet ir Vilnių

atnaujinta 13.59
Erika Alonderytė, BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2019.11.26 07:03

Tūkstančiai protestuojančių ūkininkų visoje Lietuvoje antradienį pradėjo įspėjamąjį protestą prieš valdžios planuojamus mokesčių pakeitimus. Traktoriai kolonomis važiuoja ne tik rajonuose, bet ir Vilniuje – jų kolona sostinėje jau pravažiavo Baltupių mikrorajoną ir juda Kalvarijų gatvės link.

Sostinės policijos atstovė Julija Samorokovskaja BNS sakė, kad protesto akcija su teisėsauga buvo suderinta, pareigūnai lydi traktorių koloną. Anot jos, preliminariais duomenimis, Vilniuje važiuoja 51 traktorius.

„Bet čia ne tik Vilniuje (važiuoja traktorių kolonos – BNS), čia ir Trakuose, Elektrėnuose ir Ukmergėje, bent jau apie mūsų apskritį kalbant“, – kalbėjo policijos atstovė.

Kaip matyti iš socialiniuose tinkluose pasidalintų nuotraukų, kolonos nusidriekė ir kituose Lietuvos miestuose: Raseiniuose, Kėdainiuose, Kelmėje, Druskininkuose, Rokiškyje, Tauragėje, Jurbarke, Panevėžio rajone, Telšiuose.

Grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko teigimu, į miestų ir miestelių gatves visoje Lietuvoje turėtų išriedėti apie 2–3 tūkst. vienetų žemės ūkio technikos, o protestuotojų turėtų būti dar daugiau.

Viena protesto dalyvių, Kenos ūkininkė Eglė Gvozdovič sako, kad valdžia, didindama mokesčius, naikina Lietuvos kaimus.

„Jeigu valdžia, keldama mokesčius, sumažins ūkininkų skaičių ir išstums juos iš kaimų, tai kaimų iš viso Lietuvoje gali nelikti. Mes tiesiog bandome atkreipti dėmesį, ar tikrai Lietuva, skambiai tariant, nori nužudyti kaimus. (...) Norime atkreipt dėmesį, kad formuojamas labai neigiamas požiūris į ūkininkus, kad mes čia labai turtingi ir bagoti, tai irgi nėra tiesa“, – BNS sakė Vilniuje protestuojanti ūkininkė.

Vilniaus savivaldybė teigia išdavusi leidimą nuo 10 iki 14 val. traktoriams važiuoti Molėtų plentu, Mokslininkų, Jeruzalės, Kalvarijų gatvėmis, Konstitucijos prospektu, Geležinio Vilko gatve.

Kauno rajone nuo 11 valandos apie 150 traktorių stovi Babtų, Vandžiogalos ir Garliavos apylinkių seniūnijų keliuose prie pagrindinių magistralių – „Via Baltica“ ir autostrados A1.

„Kadangi mūsų miestas pakankamai sudėtingas, apraizgytas magistralėmis iš visų pusių, nutarėm rinktis trijose vietose ir protestuoti ne važiuodami, bet stovėdami“, – BNS sakė Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė.

„Žemės ūkio technika autostrada negali važiuoti, mes norim, kad mus pamatytų kuo daugiau žmonių, norim pasakyti, kokie mes esam, kad mums yra blogai. Pravažiuodami labai daug žmonių šiandien mus palaiko, važiuoja mašinos, signalizuoja, visi mojuoja mums“, – pridūrė ji.

Pačiame Kaune, Klaipėdoje bei kituose didžiuosiuose miestuose ūkininkų protestas nenumatomas, BNS sakė I. Jankauskas.

„Šita akcija – įspėjamoji, įspėjamasis žemdirbių protestas, prasidėjęs žaliųjų kryžių statymu, kuris sutelkė ūkininkus, norime valdžios institucijoms parodyti, kad ūkininkai yra susivieniję“, – BNS sakė I. Jankauskas.

„Užsidegimas dabar yra eiti iki galo, nes esame priremti prie sienos“, – pridūrė jis.

Pasak jo, rajonuose su policija suderinti maršrutai, susitikimo vietos. Iš jų 11 valandą važiuos ūkininkų kolonos, kurios sieks atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į žemdirbių problemas.

Ūkininkai reikalauja nedidinti mokesčių, kol jų tiesioginės išmokos nesiekia Europos Sąjungos vidurkio.

„Antras reikalavimas – sustabdyti šmeižiančios ir neteisingos informacijos srautus visomis žiniasklaidos priemonėmis ir kitais būdais, nukreiptos prieš žemdirbius, dezinformuojant apie ūkininko darbą, jo svarbą. Ir reikalaujam deramos pagarbos darbui žmonių, kurie kiekvieną dieną pateikia maistą ant stalo“, – sakė I. Jankauskas.

Kupiškyje protestą stebinti LRT žurnalistė Rūta Katkevičienė pasakoja, kad į gatves išriedėjo sunkioji technika su užrašais „Lietuva, tavo kaimas miršta“.

„Organizatoriaus duomenimis, šiandien čia susirinko apie 60 ūkininkų. Kiek juos teko pakalbinti prieš išvažiuojant į kelią, visi piktinasi dėl sukiršinimo, didelių mokesčių. Šia akcija jie tikisi pranešti visuomenei, kad ta padėtis yra netenkinanti“, – pasakoja R. Katkevičienė.

Protesto akcijos organizatorius, Kupiškio rajono ūkininkas Eimantas Šerelis sako, kad dalyvių aktyvumas yra itin didelis.

„Bet aktyvumas yra didelis tik dėl to, kad situacija nėra gera, nėra geri laikai. Žinutė siunčiama visiems: gyvename toje pačioje Lietuvoje, siekiame gerovės valstybės ir nenorime, kad žmonės galvotų, kad mes esame valstybės išlaikytiniai, vien prašome lengvatų. Mes tiesiog norime dirbti savo darbą.

Mums yra sunku, darbą dirbti trukdo visos institucijos, pradedant nuo vietinės valdžios, baigiant Seimu ar prezidentūra. Skleidžiami signalai, kad mes per mažai prisidedame prie gerovės valstybės“, – LRT RADIJUI pasakojo jis.

Susirinkę ūkininkai nuogąstauja dėl savo ateities, taip pat požiūrio į tokius verslininkus kaip jie.

„Norime parodyti kitiems ūkininkams solidarumą, pareikšti savo nuomonę dėl neteisingos politikos Lietuvoje, vykdomos ūkininkų atžvilgiu, taip pat supriešinamos visuomenės. (...) Labiausiai trukdo nelygybė Europos atžvilgiu, sąlygos visiems labai nevienodos, prasta kainų politika. Taip pat bendras visuomenės požiūris į ūkininkus, kad jie vagys, išlaikytiniai, mokesčių nemokame ir panašiai, nors tokių dalykų tikrai nėra“, – LRT RADIJUI teigė protesto dalyvis ūkininkas Mantas Šlapelis.

Protesto akciją žemdirbiai pradėjo lapkričio viduryje prie kelių, laukuose statydami žalius kryžius. Anot akcijos rengėjų, tai simbolizuoja žemdirbių diskriminaciją Europos Sąjungoje, žemdirbių ir visuomenės supriešinimą. I. Jankausko teigimu, šiuo metu visoje Lietuvoje pastatyta apie 10 tūkst. kryžių.

Nesulaukę valdžios reakcijos, gruodžio pradžioje ūkininkai ketina keliauti traktoriais į Vilnių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.