Verslas

2019.09.20 15:00

Kiek kainuoja turėti namų tvarkytoją: lietuviams tai nebėra tik serialuose matomas atributas

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.09.20 15:00

Užsisakyti valymo paslaugas lietuviams nebėra jokia prabanga. Kai kurie šias paslaugas užsisako tiesiog po vakarėlio, kai namus tingi tvarkytis patys, kiti netgi prašo, kad tvarkytojas namuose lankytųsi kas dieną ir tiesiog sutvarkytų žaislus ar paklotų lovas. Tai vieningai tvirtina LRT.lt kalbinti valymo bendrovių atstovai.

„Aš to verta“, – tariausi. „Juk uždirbu! Galų gale – verčiau pažaisti su savais vaikais, nei plauti grindis“, – šitaip įtikinėjau save. Bet telefonu skambindama į skelbimą atsiliepusiai valytojai jaučiausi kalta. Kodėl – ir pati nesu tikra. Užuot klausinėjusi apie moters patirtį, ėmiau teisintis, kodėl man prisireikė valytojos: „Na, matot, aš dirbu dažnai iš namų, tai viskas apsikuičia, turiu du mažus vaikus, nelabai spėju…“ – taip savo mintis komentare visai neseniai dėstė JAV gyvenanti rašytoja Vaiva Rykštaitė.

Ji įsitikinusi: samdomos namų tvarkytojos – pilkosios kardinolės už sėkmingų moterų nugarų. Panašu, kad namų tvarkytojai vis dažniau tampa pilkaisiais šeimų kardinolais ir Lietuvoje.

LRT.lt kalbinti valymo ir tvarkymo bendrovių atstovai pastebi, kad žmonės vis dažniau ieško pagalbininkų, kurie pasirūpintų namų ruošos darbais ir palaikytų tvarką ir švarą.

Bene dažniausiai namų tvarkymo ir valymo paslaugas žmonės linkę užsisakyti kartą per savaitę ar kas dvi savaites. Ir patys pašnekovai sutinka – tai gana optimalus laikas, norint palaikyti tvarką namuose ir nesukti galvos dėl besikaupiančių dulkių.

Poreikiai auga: prašo ir pasirūpinti skalbiniais, ir išnešti šiukšles

Tiesa, lietuvių poreikiai kuo toliau, tuo labiau auga – nebeužtenka, kad tvarkytojai nuvalytų dulkes, išplautų grindis, išsiurbtų kilimus ir sutvarkytų vonios bei tualeto kambarius.

Kai kurie klientai vis dažniau dairosi kasdienių paslaugų ir prašo išplauti indus, išnešti šiukšles, pasirūpinti skalbiniais, išlyginti drabužius, pakloti lovas ar net pakeisti katės kraiko dėžutę.

„Sunku pasakyti apie kokius nors išskirtinius atvejus, nes mums jau viskas tapo įprasta“, – tvirtina valymo bendrovės „Ponios Frekenbok namai“ personalo vadovė Inesa Jurevičienė.

Anot jos, kai kurie klientai nustemba, kad atėję tvarkytojai gali, pavyzdžiui, pakeisti patalynę, bet kai kuriems tai atrodo visiškai įprasta.

Tvarkymo bendrovės „Balti namai“ įkūrėja Toma Šokelė teigia, kad klientai taip pat paprašo atlikti ir retesnius, bet daugeliui ne itin malonius ar tiesiog varginančius darbus, pavyzdžiui, išvalyti orkaitę ar šaldytuvą.

Bendrovės „Mopa“ vadovas Liutauras Parazinskas įsitikinęs, kad žmonių vaizduotė tikrai nėra ribojama: „Būna ir tokių dalykų, kad žmonės prašo sutvarkyti namus po vakarėlio. Būna, kad skambina naktį, nes žmona turi parskristi iš kelionės paryčiais ir reikia greitai sutvarkyti namus. Yra visokių variantų.“

Jo teigimu, matyti, kad žmonės vis geriau gyvena, nes anksčiau klientai dažniau kreipdavosi dėl vienkartinių paslaugų, pavyzdžiui, įsikraustant ar išsikraustant iš buto, dėl valymo po remonto. Dabar klientai vis dažniau nori, kad jų namuose paprasčiausiai būtų palaikoma tvarka ir švara.

Paslaugos kainą gali lemti ir vaikų ar augintinių skaičius

Kiek toks malonumas klientui kainuos, priklauso nuo daugelio veiksnių. Dauguma bendrovių savo paslaugas vertina pagal tai, kokio ploto būstą tenka valyti. Tačiau kiti vis dėlto renkasi paslaugas vertinti pagal sugaištamą laiką. Bet kuriuo atveju taisyklė paprasta – kuo didesnį būstą turite, tuo brangiau už tai sumokėsite.

Taip pat įtakos gali turėti ir būsto įrengimas, gyventojų skaičius, vaikų ar augintinių buvimas arba nebuvimas ir namų tvarkymo dažnumas.

Jeigu savo namuose turite daug sudėtingai valomų paviršių, pavyzdžiui, daugybę veidrodžių ar stiklų, reikėtų turėti omenyje, kad tokio būsto sutvarkymas gali ir užtrukti ilgiau, ir atsieiti brangiau.

„Labiausiai tvarkymo laikas gali skirtis dėl skirtingų valomų paviršių. Kai kurie gali labai mėgti stiklą, veidrodžius. Tokių paviršių kokybiškas valymas užtrunka. Kai kurie būstai pagal plotą yra tokie patys, bet jų apstatymas ir įrengimas labai skiriasi, todėl laikas gali skirtis“, – atkreipia dėmesį T. Šokelė.

Augintiniai ir maži vaikai itin didelės įtakos galutinei paslaugos kainai dažniausiai neturi, nes nei vaikučiai, nei gyvūnai nepadaro itin didelės netvarkos. Tačiau išimtis būtų taikoma tada, kai vaikų ar augintinių, ar tiek vienų, tiek kitų namuose gana daug.

„Nėra taip, kad už tuos vaikus reikia daugiau mokėti. Nebent tai – trys ar keturi vaikai. Tada jau atkreipiame dėmesį, kad gal truputį reikėtų pridėti pinigėlių, – sako I. Jurevičienė. – Gyvūnai mums dažniausiai būna kaip siurprizas. Klientas dažniausiai apie tai nutyli, o, kai ateiname, tiesiog pradedi dirbti, ir tiek. Nėra, kad labai padidėja kaina.“

Kai kurie šeimininkai savo gyvūnams parūpina atskiras patalpas

Jos vertinimu, šeimos dažniausiai apskritai rūpinasi namų tvarka ir švara. Labiau pastebimas kainos šoktelėjimas gali atsirasti nebent tada, kai, pavyzdžiui, butą nuomojasi keli studentai. Kai kiekvienas namų gyventojas turi savą kambarį, o bendras erdves tiesiog dalinasi, bet kartu jomis rūpinasi retai, tvarkytojams tenka įdėti daugiau darbo.

T. Šokelė taip pat teigia, kad šeimos, turinčios vaikų, namų švara dažniausiai rūpinasi atidžiau. Be to, neretai prie to jau gali prisidėti ir didesni vaikai: „Jeigu vaikai yra ūgtelėję, jie dažnai padeda tėvams tvarkytis, todėl ta tvarka kitokia. Jeigu yra kūdikiai, vaikučiai, kurie ką tik pradėjo vaikščioti, savarankiškai valgyti, turime vėl kitų reikalų.“

L. Parazinskas taip pat teigia, kad didelių keblumų vaikai ar gyvūnai tvarkytojams nesudaro, nebent jų yra daug. Pašnekovas pasakoja, kad yra tekę susidurti su atveju, kai savo keturių kambarių butą klientas buvo pavertęs terariumu: „Ten skraido musytės, ropinėja visokie gyvūnėliai. Ten valymo kaina buvo didesnė (galutinė suma išėjo apie 150 eurų), nes reikėjo viską atitraukti, išvalyti tas musytes, viską iškvepinti.“

Vis dėlto jis pastebi, kad pasiturintys klientai savo gyvūnais dažniausiai pasirūpina, o turintys šunų jiems netgi pastato voljerą ar išskiria patalpą namuose, kuria pasirūpina patys šeimininkai ar specialiai atvykstantys gyvūno dresuotojai.

Vilniečiai už namų sutvarkymą susimoka brangiau

Svarstantiems įsigyti namų tvarkymo ir valymo paslaugas derėtų pagalvoti ir apie tai, kuriame mieste gyvenate. LRT.lt pašnekovai pastebi, kad šių paslaugų kainos sostinėje gerokai didesnės nei kituose miestuose. Ekspertai svarsto, kad tai lemia aukštesnis pragyvenimo lygis – darbuotojams reikia mokėti didesnius atlyginimus, todėl ir paslaugos kainuoja brangiau. Tiesa, nelabai nuo Vilniaus atsilieka ir Klaipėda.

„Žinoma, Vilniuje kainos yra aukščiausios. Klaipėda, vertinant pagal atlyginimus, nuo Vilniaus nelabai atsilieka, todėl realiai mes tas pačias kainas turime ir ten. Jeigu eisime labiau į periferiją, į mažuosius miestus, manau, kad 12 ir 15 eurų įkainis už valandą pasirodytų didokas“, – svarsto T. Šokelė.

L. Parazinsko tvirtinimu, kai kurios kainos Vilniuje ir, pavyzdžiui, Kaune skiriasi tikrai smarkiai. Jis pateikia pavyzdį – generalinis 70–80 kvadratinių metrų butas Vilniuje gali būti išvalytas ir sutvarkytas už maždaug 250 eurų, o kartais gali prireikti ir kelių šimtų. Kaune tokią pačią paslaugą būtų galima įsigyti už 140 eurų.

„Kaip suprantu, Vilniuje tų paslaugų kainos užkeltos pačių bendrovių. Viskas priklauso nuo rinkos. Konkurencija didelė. Įeikite į internetinius skelbimus – darbuotojų, kurie atvažiuoja su prasta, pigia chemija ar tiesiog indų plovikliu ir išplauna visą butą, po ko viską reikia pervalyti, vien Kaune turbūt yra koks tūkstantis“, – sako L. Parazinskas.

Piniginę teks paploninti bent dviem dešimtimis eurų

Nepaisant visų kriterijų, LRT.lt kalbinti namų tvarkymo specialistai skaičiuoja, kad kassavaitinis dviejų kambarių buto, kurio plotas svyruoja apie 50 kvadratinių metrų, tvarkymas klientui turėtų atsieiti nuo kiek daugiau nei 20 iki 35 eurų kiekvieną kartą arba maždaug 80–140 eurų per mėnesį.

Jeigu gyvenate kiek didesniame, pavyzdžiui, trijų kambarių bute, kai buto plotas svyruoja apie 60–70 kvadratinių metrų, kaina šiek tiek pakiltų ir siektų apie 30–80 eurų už vieną kartą arba atitinkamai 120–320 eurų per mėnesį.

Nuosavuose namuose ar itin dideliuose butuose gyvenantys žmonės piniginę pakratyti turės truputį stipriau. Jeigu būsto plotas siekia apie 100 kvadratinių metrų, kiekvieną savaitę už tokio būsto valymą teks susimokėti bent 40 eurų, tačiau galutinė kaina gali perkopti ir triženklę sumą.

Tiesa, kai kurie klientai jau teiraujasi ir galimybės namų tvarkytojo paslaugas gauti kasdien. „Būna, kad klientas paprašo – ateikite pas mane kas dieną ir sudėkite vaikų žaislus, sutvarkykite jų lovas, prašluokite“, – pasakoja I. Jurevičienė.

Tai pastebėjusi teigia ir T. Šokelė. Anot jos, tokių užklausų nėra daug, tačiau kai kurie žmonės pageidauja turėti tarnaitę, kuri kiekvieną dieną ateitų bent kelioms valandoms ir pasirūpintų kasdiene namų ruoša. Dar kiti pasirenka tarpinį variantą ir prašo, kad tvarkytojai namuose apsilankytų kas antrą ar kas trečią dieną.

Tikina – kasdienis namų tvarkymas nenaudingas pačiam klientui

Jeigu tokia galimybė vilioja, derėtų atkreipti dėmesį, kad paslaugų įkainiai dažniausiai išlieka tie patys, taigi už kiekvieną tvarkytojo apsilankymą sumokėsite tiek pat, kiek ir tvarkytojui atėjus kartą kas savaitę ar dvi.

I. Jurevičienė įsitikinusi, kad tokia paslauga klientams paprasčiausiai neapsimoka, net jei jie įsivaizduoja, kad tvarkytojas galėtų sugaišti vos valandą ar dvi.

„Nuolatinis tvarkymas kas dieną neapsimoka ir mums, ir tam klientui yra per brangu. Turėjome tokį momentą, kai supratome, kad porai valandų neateisi. Jeigu ateini, tai vis tiek išlieka ta pati kvadratūra ir vis tiek reikia atlikti vos ne tą patį darbą. Be to, tokiais atvejais dažniausiai tai būna ne butas, o namas, kurio plotas atitinkamai didesnis“, – sako I. Jurevičienė.

Jeigu vis dar svarstote apie galimybę turėti reguliariai ar net kasdien namus prižiūrintį tvarkytoją, LRT.lt pašnekovai siūlo kreiptis į kelias bendroves ir palyginti jų siūlomas paslaugas ir kainas. Taip pat derėtų įsivertinti, kaip dažnai tokios paslaugos norima.

Kaip sako T. Šokelė, jeigu namai tvarkomi kas savaitę, klientai paprastai nespėja pajusti netvarkos pojūčio. Jeigu paslauga teikiama kas dvi savaites, paskutinėmis antrosios savaitėmis dienomis klientai tvarkytojų dažniausiai jau ima laukti.

Taip pat svarbu pasidomėti, kaip už paslaugas atsiskaitoma ir kokie žmonės bendrovėje dirba, – vis dėlto jiems patikėsite ne tik savo namų švarą, bet ir namų raktus ar saugos sistemų kodus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt