Veidai

2021.03.10 07:37

Legendiniame 1995 m. princesės Dianos interviu – prisipažinimas apie depresiją, bulimiją ir vyrų išdavystes

LRT.lt2021.03.10 07:37

„Buvome trise šioje santuokoje. Taigi buvo ankštoka“, – žymiąją savo frazę 1995-aisiais Martinui Bashirui duotame interviu ištarė princesė Diana, tąkart davusi vieną atviriausių interviu apie byrančią savo ir princo Charleso santuoką. Ne vienus metus kankinusią bulimiją ji vadino simptomu to, kas vyko jos santykiuose.

Po to, kai CBS eteryje pasirodė itin atviras JAV pokalbių šou žvaigždės Oprah`os Winfrey interviu su princu Harry ir Meghan Markle, daugelis jį lygino su garsiuoju Harry motinos, princesės Dianos, interviu M. Bashirui 1995-aisiais. Artima princesės draugė Simone Simmons teigė, kad Diana netgi pasigailėjo jį davusi. Ypač todėl, kad pokalbis supykdė jos vyresnįjį sūnų Williamą, dėl jo sulaukusį skaudžių bendramokslių komentarų.

Maža to, princesės brolis Earlas Spenceris kaltino M. Bashirą apgaule įtikinus Dianą atvirai pasikalbėti. Neva jis pasinaudojo suklastotais dokumentais, kad paragintų princesę prabilti viešai. Vanityfair.com šį princesės interviu vadino paskutiniu vinimi į jos ir Charleso santuokos karstą, po jo karalienė Elžbieta II pradėjo reikalauti oficialių poros skyrybų.

„Jau trejus metus gyvename atskirai, maždaug tiek laiko kuriamas mano viešas įvaizdis – painus, dramatiškas ir keliantis abejonių. Noriu pasakyti, kad per tuos penkiolika metų nenuvyliau tų, kurie manimi tikėjo ir kurie mane palaikė. Tai man labai svarbu“, – sprendimo atsiverti motyvus 1995 m. interviu M. Bashirui išdėstė Diana.

Į karališkąją šeimą ji įsiliejo 1981-aisiais. Vasario mėnesį princas paprašė Dianos rankos, o liepos 29-ąją šalia sužadėtuvių žiedo atsirado ir tradicinis velsietiško aukso vestuvinis žiedas – maždaug trijų tūkstančių kviestinių svečių akivaizdoje Šv. Pauliaus katedroje Londone princas Charlesas vedė Dianą Spencer, po ceremonijos tapusią Velso princese Diana.

Kai Charlesas piršosi Dianai, šiai tebuvo devyniolika. „Tada atrodė, kad viskam esu pasirengusi, jaučiau ir būsimo vyro palaikymą“, – sakė ji bei patikino tikėjusi laiminga santuoka, juolab kad buvo pasiryžusi dėl jos pasistengti. Jos tėvai buvo išsiskyrę, tad ji buvo nusiteikusi negailėti jėgų, kad jos šeima būtų tvirta. „Be to, beviltiškai mylėjau savo vyrą, norėjau, kad būtume kartu, ir tikėjau, kad esame puiki komanda“, – kalbėjo ji.

Ir M. Markle interviu su Oprah, ir ledi Diana, kalbėdama su M. Bashiru, pabrėžė, kaip sudėtinga gyventi nuolat stebimam žiniasklaidos, kaip sunku, kai sekamas kiekvienas tavo žingsnis, formuojamas tam tikras įvaizdis. Su Velso princu gyvenimą susiejusi Diana svarstė, kad jos meilės istorija priminė šiuolaikinę pasaką, iš jos laikraščiai galėjo gerai uždirbti.

Princesė patikino, kad iš pradžių jų santuoka ir buvo labai laiminga, nors kartais koją kišo tai, kad žiniasklaidai ji buvo įdomesnė nei jos vyras. „Dėl to dažnai jausdavausi nepatogiai, tai kėlė ir tam tikrų sunkumų“, – užsiminė ji. Netrukus jos vyras pasiūlė daugiau darbuotis atskirai, tai Dianą labai nuliūdino, tačiau ji sakė neturėjusi kito pasirinkimo.

Netrukus po vestuvių Diana pastojo. Interviu moteris prisiminė, kad sužinojusi, jog gims sūnus, pajuto milžinišką palengvėjimą. Įpėdiniu džiaugėsi ir britų karališkoji šeima. Diana prisipažino, kad nėštumas nebuvo labai lengvas, tačiau vaikeliui gimus savijauta kuriam laikui pagerėjo, tiesa, neilgam: „Tuo metu niekas nekalbėjo apie depresiją po gimdymo, pati pradėjau tuo domėtis, kai supratau, kad nubudusi iš ryto nenorėjau keltis iš lovos, jaučiausi nesuprasta, kamavo slogi nuotaika.“

Per metus pasikeitęs gyvenimas buvo kupinas malonių akimirkų, o taip pat ir iššūkių. Moteris sakė, kad nors ir sulaukė gydymo, iš tiesų jai reikėjo laiko ir erdvės prisijaukinti visas naujas pareigas, kurių tuo metu atsirado jaunos mamos gyvenime. Princesė taip pat svarstė, kad ji galbūt buvo pirmoji karališkoje šeimoje, kurią kankino depresija, o galbūt pirmoji, kuri apie tai prabilo. „Tačiau kaip palaikyti žmogų, jei nesuvoki, su kuo jis susiduria?“ – atsakė ji paklausta, kaip jos depresiją priėmė šeima. Ji tvirtino tuo metu nuolat girdėjusi frazes „Diana yra nestabili“, „Diana yra emociškai išsibalansavusi“ ir pan.

M. Bashiras prisiminė maždaug tuo metu žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie tai, kad Diana save žalojo. „Kai niekas tavęs nesiklauso, jautiesi negirdima, nutinka įvairiausių dalykų. Kai tavo viduje labai daug skausmo, stengiesi sužeisti save fiziškai – nori pagalbos, tačiau netinkamai jos prašai. Nors kažkam atrodo, kad taip tiesiog sieki dėmesio.

Tuo metu sau nepatikau, gėdijausi, kad negaliu pakelti įtampos, o iš tiesų norėjau, kad man pagerėtų ir galėčiau toliau atlikti savo kaip mamos, žmonos, Velso princesės pareigas“, – vardijo Diana. Ji atvirai prisipažino, jog žalojo sau rankas ir kojas. Ne visada tai darydavo vyro akivaizdoje, tačiau paklausta, kaip jis reagavo į tokį jos elgesį, atsakė aptakiai: „Akivaizdu, kad mylintis žmogus turėtų būti susirūpinęs.“

Princesė prisipažino, kad nuvertindavo save, jautėsi nieko verta ir ne vienus metus sirgo bulimija. „Tai buvo vienas simptomų to, kas vyko mano santuokoje. Šaukiausi pagalbos, bet siunčiau klaidingus signalus. Todėl žmonės ilgai naudojosi mano liga. Juk Diana buvo nestabili“, – sakė ji, o savo ligą vadino savotišku pabėgimo nuo problemų mechanizmu, kuris tuo metu jai rodėsi veikiantis.

Kitų karališkosios šeimos narių pagalbos princesė nesikreipė – anot jos, sergant bulimija ir taip lydi gėdos jausmas, neapykanta sau, tad kalbėti apie šią ligą su aplinkiniais nesinori. Jos būsenos nelengvino ir tai, kad britų žiniasklaidoje pasirodydavo publikacijų apie porą kankinančius sunkumus.

Jonathano Dimbleby`io parašytoje Velso princo biografijoje buvo skelbiama, kad viena iš nenusisekusios santuokos priežasčių galėjo būti tai, kad Charleso ir Dianos požiūris, interesai labai skyrėsi. Tačiau pati Diana su tuo nesutiko – jos manymu, buvo priešingai: jie abu mėgo bendrauti su žmonėmis, leisti laiką užmiestyje, abu mylėjo vaikus, mėgo darbą su onkologiniais ligoniais ar hospisuose.

Vis tik, kaip rašo J. Dimbleby`is, maždaug 1986-aisiais Charlesas atnaujino santykius su dabartine savo žmona Camilla Parker-Bowles. „Žinojau apie tai, tačiau nieko negalėjau padaryti, – M. Bashirui sakė Diana. – Buvome trise šioje santuokoje. Taigi buvo ankštoka.“

Charlesas ir Diana tarsi pradėjo gyventi atskirus gyvenimus, nors viešumoje vaidino laimingą šeimą. Tiesa, tai, ką, poros manymu, puikiai sekėsi slėpti, 1992 m. pasirodžius Andrew Mortono knygai apie Dianą, ėmė lįsti į viešumą. Naujienos apie galimas poros skyrybas vis dažniau mirgėjo žiniasklaidos puslapiuose.

Visiems reikėjo aiškumo, tad skyrybų klausimas buvo iškeltas ir karališkojoje šeimoje, buvo tariamasi su karaliene, premjeru, teisininkais. Galiausiai Charlesas paprašė apsigyventi atskirai, o Diana sutiko. M. Bashirą ji patikino, kad tai nebuvo jos mintis, o tokį sprendimą lydėjo sunkiai pakeliamas liūdesys.

„Paprašiau vyro, kad pranešimas apie išsiskyrimą pasirodytų dar prieš tai, kai vaikai iš mokyklos namo sugrįš Kalėdų atostogų. Mokykloje, kurioje jie mokėsi, jie buvo saugūs. Taigi pranešimas pasirodė gruodžio 9-ąją. Pati tuo metu buvau išvykusi su vizitu ir pranešimą išgirdau per radiją. Buvo be galo liūdna. Pasaka baigėsi“, – atsiduso ji.

Princai Williamas ir Harry apie tėvų sprendimą sužinojo savaite anksčiau, nei tai buvo paskelbta viešai. Pati Diana juos aplankė ir pasistengė paaiškinti, kas nutiko tėvų santykiams. Dianai atrodė, kad per naktį pasikeitė ir jos pačios gyvenimas, iš Velso princo žmonos ji staiga tapo besiskiriančia moterimi ir savotiška problema – anot jos, niekas nežinojo, ką su ja daryti.

Princesė teigė netgi negalėjusi sklandžiai vykdyti savo pareigų: „Mano gyvenimas pasidarė be galo sunkus, o mano vyro pusė labai stengėsi mane pristabdyti.“

Netrukus spaudoje buvo paviešintas Dianos ir jos draugo Jameso Gilbey telefoninis pokalbis, kuriame jis prisipažino apie savo jausmus. Tačiau Diana paneigė, kad tarp jų buvo romantiški santykiai, J. Gilbey ji vadino bičiuliu, kurio gyvenimas tiesiog susijaukė dėl to, kad su ja bendravo. Vėliau buvo paviešinta ir daugiau jos asmeninės informacijos. Moteris buvo tikra, jog tai – kampanijos, kuria siekiama jai pakenkti, dalis.

Vis dėlto, 1993-iaisiais žiniasklaidai nuolat nušviečiant Dianos gyvenimą, ši nusprendė pasitraukti iš viešumos. „Spaudimas buvo toks žiaurus, kad aš nuolat jaučiausi pervargusi ir prislėgta. Norėjau savo darbui atsiduoti 110 procentų, tačiau negalėjau jam skirti nė pusės tiek“, – prisiminimais dalijosi Diana. Ji svarstė, kad jos įtaka ir žiniasklaidos susidomėjimas ja Charlesui kėlė tam tikrą baimę.

Susidariusią situaciją dar labiau pakurstė Jameso Hewitto knyga, kurioje jis pasakojo apie maždaug 1989 m. užsimezgusius artimus santykius su Diana. Interviu M. Bashirui moteris šio fakto neneigė, tačiau prisipažino, kad pasirodžius knygai jautėsi sugniuždyta: „Aš juo labai pasitikėjau, ypač tada, kai man buvo sunkiausia. Laikiau jį savo draugu, bet buvau skaudžiai nuvilta.“

Tuo metu, kai M. Bashiro interviu pasirodė eteryje, Diana ir Charlesas oficialiai išsiskyrę nebuvo. Diana tąkart teigė, kad jei jos vyras norėtų oficialių skyrybų, ji sutiktų. Be to, ji atskleidė niekada nemaniusi, kad galėtų tapti šalies karaliene. „Noriu būti žmonių širdžių karaliene“, – M. Bashirui sakė ji.

Galutinai su Velso princu Charlesu princesė Diana išsiskyrė 1996 m., tačiau net ir po skyrybų ji nedingo iš žiniasklaidos akiračio. Kitų metų vasarą ji buvo nufotografuota leidžianti atostogas su nauju mylimuoju Dodi Fayedu.

1997 m. rugpjūčio 31 d., kelios minutės po vidurnakčio, „Mercedes“ automobilis, kuriuo važiavo princesė Diana su naujuoju širdies draugu, pateko į avariją netoli Eifelio bokšto Paryžiuje. Automobiliu važiavę princesė Diana, jos mylimasis D. Fayedas ir automobilio vairuotojas Henris Paulas žuvo.

Princas Charlesas 2005-ųjų balandžio 9 d. vedė antrą kartą – Kornvalio kunigaikštienę Camillą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt