Veidai

2020.05.16 07:00

„Vilnius calling“: eurovizinių balų skelbėjams – pusė minutės eterio ir dėmesio lavina

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.05.16 07:00

Nors eteryje žmonės, pranešantys „Eurovizijos“ balus, pasirodo vos pusei minutės, juos išvysta milijonai televizijos žiūrovų. Pranešėjų stilius audringai aptarinėjamas socialiniuose tinkluose, o kartais jų pokštai patraukia visos Europos dėmesį. Prisiminkite visus eterio veidus, skelbusius Lietuvos eurovizinius balus.

Balų skelbėjai dažnai stengiasi išsiskirti – vieni eteryje uždainuoja, kiti pajuokauja, treti atsineša savo augintinius ar demonstruoja šokių judesius. Neretai balus skelbia garsūs šalies atlikėjai, buvę „Eurovizijos“ dalyviai (pvz., Verka Serduchka, Dmitrijus Koldunas) ar nugalėtojai (pvz., Dima Bilanas, Alexanderas Rybakas, Helena Paparizou, vienas iš grupės „Lordi“ monstrų ir kt.).

„Ar balus pristatys žinomas atlikėjas, ar televizijos laidų vedėjas, sprendžia patys transliuotojai. Tiesiog svarbu nepamiršti, kad tiesiogiai transliuojamą „Euroviziją“ stebi milijonai žmonių, tad natūralu, kad daugelis renkasi žmones, kurie laisvai kalba angliškai ar prancūziškai ir kuriems tiesioginis eteris – ne naujiena.

Niekada nežinai, kas gali nutikti transliacijos metu, todėl svarbu, kad pranešėjas nesutriktų kilus įvairiems techniniams nesklandumams. Pats pristatinėjau 2008-ųjų šokių „Eurovizijos“ balus, tad žinau, kaip tai gali būti sudėtinga“, – portalui LRT.lt sako Lietuvos delegacijos „Eurovizijoje“ vadovas Audrius Giržadas.

„Hello Europe, Vilnius online“, – pirmą kartą nuskambėjo 1994-aisiais, kai į Airijos sostinę su „Lopšine mylimai “ išvyko Ovidijus Vyšniauskas. Tąkart Lietuvos balus skelbė žurnalistė Gitana Lapinskaitė.

„Ji dirbo Užsienio naujienų redakcijoje ir gerai mokėjo anglų kalbą. Tai ir buvo vienas iš lemiamų kriterijų, kodėl balus paskelbti buvo patikėta būtent jai. Dar ir dabar su sentimentais prisimenu jos pasisveikinimą“, – pasakoja Virginija Smolskienė, pirmosios lietuviams „Eurovizijos“ metu buvusi Lietuvių komisijos, vertinusios visų dalyvių pasirodymus, pirmininkė.

Lietuvos atstovai ant didžiosios „Eurovizijos“ scenos pasirodė 20 kartų, tiek pat iš LRT studijos su visa Europa sveikinosi ir mūsų šalies pranešėjai. Daugiausia kartų, keturis, šalies balus patikėta pristatyti Ignui Krupavičiui. Giedriui Masalskiui ir Rolandui Vilkončiui – po tris.

Eurovizija  2008. Serbija, finalas, II dalis

Tiesa, pasirodymui eteryje ruošiasi ne tik atlikėjai, bet ir pranešėjai, jie dalyvauja ir kelias valandas trunkančioje generalinėje repeticijoje finalo išvakarėse. „Siekiant išvengti didesnių netikėtumų, pastaraisiais metais nusistovėjo taisyklė, kad prieš repeticiją pranešėjai savo tekstą suderina su EBU atstovais, o per repeticiją skelbia atsitiktinius balus, kuriuos atsiunčia konkurso rengėjai“, – „Eurovizijos“ užkulisius praskleidžia A. Giržadas.

Ilgas repeticijas prisimena ir keturiskart balus skelbęs I. Krupavičius: „Atsakomybė pasirodyti milijonams – milžiniška. Tačiau ne tos keliasdešimt sekundžių eteryje sudėtingiausios – jei tenka ilgai laukti savo eilės, atsiranda papildomo jaudulio ir streso.“

Eurovizija 2013. Švedija, finalas

Ignas pasakoja, kad nors scenarijus ir būna suderintas iš anksto, niekada negali nuspėti, kaip balsuoja žiūrovai, todėl, gavus balus, lieka ir šiek tiek vietos improvizacijai.

Daugelis pamena, kai skelbdamas, kad 10 balų Lietuva skiria Austrijos atstovei barzdotajai Conchitai Wurst, jis išsitraukė skustuvą ir pasiųsdamas oro bučinį pasakė: „It‘s time to shave“ (liet. metas skustis). Nors vedėjas teigia nenorėjęs nieko įžeisti, jo humoro nesuprato nei renginio vedėjai, nei britų komentatorius Grahamas Nortonas.

Eurovizija 2014: Danija, finalas

„Repeticijose skustuvo neturėjau, tai buvo visiška improvizacija. Žinoma, norėjau tik nekaltai pajuokauti ir nesitikėjau, kad mano pokštas bus palaikytas akibrokštu“, – patikino I. Krupavičius.

Beje, Austrijos pranešėja tais metais balus skelbė pasipuošusi barzda.

Ne tik pranešėjų pokštai, bet ir išvaizda sulaukia daugybės dėmesio. Kai kurie užsienio tinklaraštininkai netgi sudaro žaviausių pranešėjų sąrašus (į kuriuos, beje, buvo įtrauktas ir I. Krupavičius), aptarinėja jų stilių.

Du kartus eurovizinius balus skelbusi Ugnė Siparė prisimena, kiek kalbų sukėlė jos įvaizdis 2016-aisiais, kuriam kritikos pažėrė ir vienas šalies stilistas. Internete užvirė audringos diskusijos – vieni palaikė stilisto nuomonę, kitiems pranešėjos įvaizdis patiko.

Eurovizija 2016.  Stokholmas (Švedija), finalas

„Įdomu tai, kad sesuo ir kelios JAV gyvenančios bičiulės po transliacijos rašė, jog amerikiečių komentatorius pagyrė mano įvaizdį, tačiau Lietuvoje jis buvo įvertintas ir kitaip. Nesitikėjau, kad pranešėjos suknelė gali sulaukti tiek daug dėmesio. Tai buvo labai netikėta ir savotiškai juokinga, tačiau per daug to įvykio nesureikšminau.

Apskritai, neišgyvenu dėl to, kad kažkam nepatiko suknelė ar šukuosena. Manau, kad gyvenime yra rimtesnių dalykų“, – su šypsena prisimena Ugnė. „Eurovizijos“ balus ji taip pat skelbė 2015-aisiais.

Eurovizija 2015. Viena (Austrija), finalas

Žiūrovams pro akis neprasprūdo ir 2002-aisiais balus skelbusios „Panoramos“ vedėjos, žurnalistės Loretos Tarozaitės iškirptė.

Daugeliui pasirodė, kad skelbiant eurovizinius balus 2001-aisiais jos įvaizdis buvo tinkamesnis.

Tikriausiai šiandien nepastebėtas neliktų ir 1999-ųjų pranešėjo pasisveikinimas. Kai į Jeruzalę išskrido Aistės Smilgevičiūtės „Strazdas“, tuometinis laidų „Labas rytas“ ir „Dienos verslas“ vedėjas Andrius Tapinas lietuvišką „Labas vakaras“ tarė keldamas taurę vyno.

Du kartus su „Eurovizijos“ žiūrovais sveikinosi ir Lavija Šurnaitė. Tiesa, daug daugiau dėmesio Lavija sulaukė skelbdama šokių „Eurovizijos“ balus, kai eteryje nevykusiai pajuokavo – pasakė, jog padarė klaidą. Vedėjai jos pokšto nesuprato, o balus teko vardyti iš naujo.

Laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėją Eglę Daugėlaitę Europa taip pat išvydo dukart – 2017 ir 2018 m. Kai prieš trejetą metų konkursas vyko Ukrainoje, siųsdama linkėjimus Eglė pasakė: „Slava Ukraine“ (liet. šlovė Ukrainai). Maloniai nustebinti konkurso vedėjai iškart jai atsakė „šlovė herojams!“, o žiūrovai arenoje palydėjo džiaugsmingomis ovacijomis.

Eurovizija 2017. Finalas

Praėjusiais metais skelbti eurovizinius balus norėta patikėti atlikėjui, muzikantui, dainų autoriui Andriui Mamontovui, kurio vardas įrašytas ne tik į mūsų šalies populiariosios muzikos, bet ir į Lietuvos „Eurovizijos“ istoriją. 2006-aisiais jo suburta Lietuvos muzikos žvaigždžių komanda „LT United“ su daina „We Are The Winners“ užėmė šeštąją vietą.

„Tais pačiais metais A. Mamontovas buvo ir nacionalinės komisijos narys, todėl pagal konkurso taisykles balų skelbti jis negalėjo. Prieš konkursą buvo surastas kitas pranešėjas, o Andrius eurovizinius balus turėjo skelbti šiemet. Deja, konkursas dėl pandemijos atšauktas, taigi ir šiemet pranešėjo amplua jo neišvysime“, – apgailestauja A. Giržadas.

Praėjusiais metais A. Mamontovą pakeitė ilgametis radijo ir televizijos laidų vedėjas Giedrius Masalskis, jau turėjęs pranešėjo patirties. Iš viso G. Masalskis balus skelbė tris kartus: 2010, 2011 ir 2019 m.

Dainų konkursas „Eurovizija 2019“. Finalas

Prisiminkite ir 2010-uosius, kai Giedrius „Eurovizijos“ balus skelbė pirmą kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt