Tavo LRT

2018.12.14 15:51

A. Unikauskas: kartais santykiai primena miegą su tigru vienoje lovoje

Dauguma ligų susisergame vien dėl savo gyvenimo būdo. Net ir suvokdami savo veiksmų žalą, nieko savo rutinoje nekeičiame ir gyvename tarsi autopiloto valdomi. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius ir laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas Alvydas Unikauskas, pristatantis savo knygą. 

„Dirbdamas vien tik gydytoju skaitydavau ir įvairiomis sritimis domėjausi kiek mažiau, tačiau tapęs jau šeštąjį sezoną gyvuojančios laidos „Klauskite daktaro“ vedėju surinkau labi daug informacijos, kuria labai norėjosi pasidalyti. Taip atsirado to paties pavadinimo knyga“, – pasakoja A. Unikauskas, kuriam pavyko apie labai sudėtingus dalykus papasakoti paprastai ir kiekvienam suprantamai. Jis pripažįsta, kad kalbėti eteryje kur kas lengviau, nei mintis suguldyti popieriuje, tad knygos rašymas buvo kartais ir malonumas, ir labai sudėtingas darbas.

Anot jo, ligas galima skirstyti į kelias kategorijas: genetines, užkrečiamas – infekcines ir tas, kurias susikuriame patys, nes jas lemia mūsų gyvenimo būdas. Taigi jo knyga apie tai, ką turi žinoti kiekvienas žmogus, kad kuo ilgiau išliktų sveikas: mitybą, miegą, požiūrį į stresą, judėjimą.

„Senstame visi, tačiau visi tai darome skirtingai. Vieni sulaukę septyniasdešimtmečio yra visiškai pasiligoję, kiti ir būdami devyniasdešimties puikiai jaučiasi, yra žvalūs ir daug juda, – pastebi profesorius. – Itin aktuali šiais laikais pasidarė mityba, prie to labai prisidėjo maisto pramonė.“

Leidyklos nuotr.

Ne mažiau svarbu, pasak jo, miegas. Tie, kurie dirba naktimis ar pamainomis, trunkančiomis iki vėlumos, labai kenkia savo sveikatai, nes, gydytojo teigimu, mus „įjungia“ ir „išjungia“ šviesa, tad darbas naktimis yra prievartinė organizmo būsena. Net ir ilgesnis savaitgalio ar dienos miegas padarytos žalos nepataiso, sako daktaras.

Nors dažnas puikiai supranta savo gyvenimo būdo daromą žalą, vis tiek visi gyvename tarsi įsijungę autopiloto funkciją ir kol nesiskundžiame sveikata, nieko savo gyvenime nesistengiame pakeisti. Kad organizmui naudingi dalykai taip pat būtų atliekami tarsi autopilotu reikia išsiugdyti įpročius. „Tam reikalauja laiko. Vien smegenims reikia 3 savaičių, kad priimtų naujus dalykus, kuriuos norime paversti įpročiais. Organizmui kartais reikia ir daugiau laiko. Tačiau kai susiformuoja įprotis, mes ir jį atliekame be didelių pastangų, tarsi autopiloto valdomi“, – sako daktaras.

A. Unikauskas prisipažįsta, kad vienas jo mėgstamiausių knygos skyrių – apie lyčių karus. Anot jo, stresas mus susargdina, o kartais ir santykiai primena miegojimą su tigru vienoje lovoje: „Vienus santykiai pakelia sklandyti, kitus – visai nuslopina. Mokykloje moko Pitagoro teoremos, sinusų, tangentų, tačiau niekas nemoko, kaip sugyventi dviem žmonėms, kurių kiekvienas turi savo gyvenimo būdą, požiūrį. Ir dažnai kiekvienas yra įsitikinęs, kad jo gyvenimo samprata yra teisinga, nesvarbu, kad partneriui atrodo, jog tai visiškas absurdas.“  

Gydytojas knygoje rašo, kad visų patarimų aklai sekti nebūtina – kiekvienas turi atsižvelgti į savo būklę ir organizmo poreikius, pagal tai atsirinkti į ką vertėtų atkreipti dėmesį. Jis pripažįsta, kad ir pats nebūtinai vadovaujasi visais aprašytais principais.

Parengė Eimantė Juršėnaitė.

Išsamiau apie knygą „Klauskite daktaro“ ir tai, ko A. Unikausko klausia praeiviai – laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.