Tavo LRT

2017.10.05 19:11

Orai: yra vilties, kad kitą savaitę bus šilčiau

Gabija Narušytė, Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2017.10.05 19:11

Nors savaitgalį gerų orų nereikėtų tikėtis, kitos savaitės antroje pusėje pasirodys daugiau pragiedrulių, ateis šiltesni orai. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Jos teigimu, tai suteikia vilties sulaukti bobų vasaros, nors rudeniškos darganos spalį tikrai neišvengsime.

– Įsibėgėjo spalis, antrasis rudens mėnuo. Kokia vidutinė spalio temperatūra Lietuvoje?

– Spalis penkiais laipsniais vėsesnis nei rugsėjis. Paskutinio trisdešimtmečio temperatūra spalį yra 7,2 laipsnio šilumos. Lietaus iškrenta panašiai kaip rugsėjį – apie 66 mm. Spalį mažiau stichinių reiškinių, bet visgi jų būta.

Ne taip ir seniai, 2012 m. spalio 6 d., Žemaitijoje siautėjo stiprūs, beveik uraganiniai vėjai – 32 m/s. Prieš keletą metų būta smarkių liūčių. 1992 m. spalio pabaigoje turėjome išskirtinį reiškinį – labai smarkią šlabdribą. Rytiniuose rajonuose per naktį prisnigo 50 mm, Aukštaitija pasidengė 45 cm sniego danga. Paprastai pirma šlabdriba pasirodo ir ištirpsta, bet toji kai kur išsilaikė net dvi savaites. Taigi spalį pilna kontrastų.

– Kokį spalį matote šiais metais?

– Galima laukti ir šilto spalio. Aukščiausia spalio temperatūra fiksuota 1985 m. Kybartuose, buvo 26 laipsniai šilumos. Net vasarą reikia paieškoti tokių dienų. Yra buvę ir įspūdingų naktų. Žemiausia temperatūra, kai buvo 19,5 laipsnio šalčio, fiksuota 1956 m., spalio pabaigoje.

Tačiau 10 laipsnių šalčio yra buvę ir spalio 5 d. Šių metų spalio 5 d. naktis buvo kiek šiltesnė, tačiau artimiausiomis naktimis vyraus žemesnė temperatūra. Rytiniuose rajonuose naktimis bus 4–6 laipsniai šilumos, vakariniuose, kuriuose lis, kiek šilčiau – 8–10 laipsnių šilumos.

Savaitgalį vis dar būsime ciklono glėbyje. Taigi gerų orų nereikėtų tikėtis. Gaila, kad naktys bus geresnės, o dienomis – daugiau lietaus. Reikėtų nusiteikti rudeniui su šilta apranga, guminiais batais, skėčiais. Kitos savaitės pirmadienį smarkokai lis, šiek tiek ir antradienį. Antroje savaitės pusėje lyg ir turėtų atsirasti daugiau pragiedrulių, ateiti šiltesnis oras.

– Sakoma, kad nėra nieko pastovesnio už nepastovius orus, bet ar galima atspėti, kas bus toliau? Ar spalis tikrai bus bjaurus?

– Nežinia, kas kam bjauru. Tačiau, kai dirbi kabinete, gal geriau lietingas oras už lango, nei šviečianti saulė. Tikrai bus rudens dargana, bet antroje kitos savaitės pusėje yra vilties sulaukti kažko panašaus į bobų vasarą.

– Visi laukia bobų vasaros. Tai bus ji ar nebus?

– Žmonės galvoja, kad bobų vasara buvo praėjusią savaitę, kai vyravo gražūs orai, nors su šalnomis. Visgi meteorologai yra keisti žmonės, nes žiūri, kokia sinoptinė situacija yra žemėlapiuose. Mums reikia, kad ateitų šiltos prigimties anticiklonas. Jo centras – ties  Ukraina, Baltarusija.

Tuomet į mus gali atsisukti šilti pietvakarių srautai ir nuo pietų Europos plūstelėti šiluma. Kaip rodo modeliai, kurie laikosi užsispyrę, galbūt kitą savaitę pasakysime: štai ir atėjo bobų vasara.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt