Tavo LRT

2021.09.17 10:13

Išdalyti Romo Sakadolskio žurnalistikos apdovanojimai: tarp laureatų – ir žurnalistas Edvardas Kubilius

LRT.lt2021.09.17 10:13

Simbolinėje vietoje – Vilniaus televizijos bokšte – įvyko Vytauto Didžiojo universiteto organizuojamas tarptautinis akademinis Romo Sakadolskio vardo žurnalistikos forumas. Siekiant pabrėžti šiuolaikinės žurnalistikos žanrus, renginyje buvo įteikti apdovanojimai už išskirtinę fakto, nuomonės, pramogos ir tiriamąja žurnalistiką. Už išskirtinę pramogos žurnalistiką buvo apdovanotas LRT RADIJO žurnalistas Edvardas Kubilius už radijo laidą „Už Vilniaus“.

Prieš metus pirmą kartą eteryje nuskambėjusi laida „Už Vilniaus“ klausytojus nukelia į mažesnius Lietuvos regionus ir kviečia susipažinti ir kartu padiskutuoti su čia gyvenančiais žmonėmis apie jų kasdienybę, geruosius ir bloguosius regionų politikos pavyzdžius.

„Ši laida – mano laisvalaikis, mano hobis, mano poilsis, mano savaitgalio pasivažinėjimų po Lietuvą rezultatas, nes dažniausiai su būtent šios laidos pašnekovais susitinkame šeštadienį ar sekmadienį jų namuose“, – šiltai laidą apibūdina žurnalistas E. Kubilius.

Per metus LRT RADIJO eteryje pasirodė 53 laidos: apie 95 proc. kalbėjusių žmonių yra pirmą kartą gyvai matę žurnalistą, davę interviu ir dažniausiai yra nustebę ar net šokiruoti, kai atsiliepę į skambutį išgirsta žurnalisto pirmus žodžius: „Sveiki, jums skambina Edvardas Kubilius iš LRT RADIJO“.

„Šie žmonės nesupranta, kaip žurnalistas gali pas juos atvažiuoti į Kupiškį, Varėną – dėl jų tokį kelią? Gyvename mažoje valstybėje, bet kai pavažinėji, supranti, kokia įvairi, kokia didelė atskirtis, kokia skirtinga įvairiais aspektais, turime fantastinių dalykų, savo šaliai atsidavusių žmonių. Net ir tokioje mažoje valstybėje klodai neišsemiami.

Vilnius, Vilnius, Vilnius – ar Marijampolėje gyvenančiam žmogui taip įdomu, kas vyksta tik Vilniuje? Pakalbinti žmones, gyvenančius skirtinguose miestuose, tai kartu ir leisti klausytojams keliauti kartu su mumis per miestus ir požiūrius.

Radijas turi būti žmonių radijas, turi būti ne tik svarbiausios naujienos, bet ir pokalbiai su žmonėmis ir apie žmones. Nieko negali būti įdomiau negu žmogus, nes žmogus kuria viską. Turbūt sunkiai rastume žmogų, kurio nesudomintų karkvabalius pasiskrudinusi ir pasigamintą užkandį suvalgiusi moteris“, – teigia E. Kubilius.

Žurnalistas pripažįsta, kad ši laida reikalauja daug laiko – neužtenka atvažiuoti, įjungti mikrofoną, įrašyti ir išvažiuoti. Laidos herojai – su žurnalistais bendrauti nepratę žmonės, todėl E. Kubilius pirma susipažįsta su pašnekovais, su jų aplinka, džiaugsmais, verslais, rūpesčiais, o tik tada leidžiasi į pokalbį su įjungtu mikrofonu.

„Visada laidos herojams paskambinu prieš ir po laidos – jie pasidalina savo įspūdžiais, artimųjų atsiliepimais, o važiuodamas pro šalį mielai sustoju paklausti, kaip jie gyvena. Jie man tampa svarbūs. Kai kurie mane vadina kaimo žurnalistu, bet priimu tai kaip komplimentą, nes tai reiškia, kad žinau, kas vyksta Vilniuje ir už Vilniaus“, – teigia E. Kubilius.

Tai ne pirmasis žurnalisto gautas apdovanojimas už laidą „Už Vilniaus“: konkurse „Pragiedruliai“ ši laida buvo pripažinta geriausia 2020 m. radijo laida apie regionų gyvenimą. Pasiklausyti laidos „Už Vilniaus“ įrašų galite čia.

Taip pat už išskirtinę nuomonės žurnalistiką buvo apdovanotas Rimvydas Valatka, už išskirtinę tiriamąją žurnalistiką – Birutė Davidonytė ir Dovydas Pancerovas, už išskirtinę fakto žurnalistiką – Lauryna Vireliūnaitė.

Išskirtinius pasiekimus žurnalistikos srityje įvertino ir laureatus išrinko žiniasklaidos profesionalų ir akademinės bendruomenės sudaryta komisija: Audronė Nugaraitė (pirmininkė), Džina Donauskaitė, Artūras Morozovas, Rytis Zemkauskas, Dainius Radzevičius, Emilija Sakadolskienė, Romas Sadauskas, Rytas Staselis, Edmundas Jakilaitis.

Niekada informacija nebuvo taip lengvai pasiekiama, niekada informacijos nebuvo tiek daug, ir niekada informacija nekėlė tiek problemų. Ką apie tai galvoja žurnalistai? Kaip šių dienų žurnalistai vertina savo profesiją? Kokie žurnalistų santykiai su politika? Kaip profesionalai supranta ryšius tarp komunikacijos ir žurnalistikos? Kokie yra žurnalistikos žanrai, ar mes juos skiriame? Ką reiškia būti žurnalistu Lietuvoje ir pasaulyje šiandien?“ – tokius klausimus žymūs žurnalistai ir trijų Lietuvos universitetų atstovai kėlė profesijos mokytoju daugeliui tapusio Lietuvos ir JAV žurnalisto Romo Sakadolskio vardu pavadintame forume. Su forumo pranešimų ir podiumo diskusijų vaizdo įrašais artimiausiu metu bus galima susipažinti internete.

„Žurnalistika Lietuvoje per trisdešimt metų susikūrė, ir jos problemos tapo panašios į bet kurios kitos laisvos šalies žurnalistikos problemas. Todėl manau, kad dabar esame pasiruošę rimčiau kalbėtis apie žurnalistikos žanrų suvokimą, apie profesijos iššūkius. Labai norėčiau, kad šis forumas taptų tradicinis“, – teigė vienas iš forumo sumanytojų, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Rytis Zemkauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt