Tavo LRT

2016.05.06 10:53

Išrinkti LRT „Kalbos grynuoliai“

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ paskelbti jau devintus metus rengiamų „Kalbos grynuolio“ rinkimų nugalėtojai. Autoritetingos komisijos manymu, taisyklingiausiai kalba LRT TELEVIZIJOS žurnalistė Justė Navickaitė ir LRT RADIJO žurnalistė Aistė Plaipaitė. Visuomenės – žiūrovų ir klausytojų – favoritai šį kartą – LRT RADIJO žurnalistė Rūta Kupetytė ir LRT TELEVIZIJOS žurnalistė Loreta Mačiulienė.

„Kalbos grynuolių“ kalbos specialistų komisijoje buvo profesorė, hum. mokslų daktarė Irena Smetonienė, doc. Irena Kruopienė ir Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas.

„Visada sakoma, kad žurnalistai kalba netaisyklingai – kaip ir sakoma, kad mokiniai yra neraštingi. Tai štai – yra konkursas, kuris parodo, kad yra žurnalistų, kuriems rūpi kalba. Mažai yra tų kelių statulėlių – jų turėtų būti daug, nes žurnalistų, kalbančių gražiai, yra tikrai nemažai“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo I. Smetonienė.

Studijoje buvusios „Kalbos grynuolio“ nugalėtojos atviravo, kad augo aplinkoje, kurioje buvo itin svarbu kalbėti taisyklingai. 

„Nuo pat vaikystės man aplinka kėlė aukštus reikalavimus kalbėti gražiai ir taisyklingai. Močiutė mane taip bardavo, jei, pavyzdžiui, išgirsdavo, kad aš netaisyklingai sakydavau žodį Raseiniai. Ir ne tik man keldavo aukštus reikalavimus, bet ir televizijai, ir radijui",– prisimena A. Plaipaitė.

J. Navickaitė sakė, kad ir jai namuose reikalavimai buvo itin aukšti, nes abu jos tėvai buvo lituanistai. „Turbūt dviejų lituanistų vaikas visiškai nemokėti lietuvių kalbos negalėtų",– juokauja žurnalistė. Ji sako, kad ligi šiol jos tėvai žiūri televiziją ir burba – kaip galima šitaip kirčiuoti. Geras kalbos jausmas, sako J. Navickaitė, jai nuo pat vaikystės asocijuojasi su savigarba.

Abi žurnalistės pripažino, kad visgi yra žodžių, kuriuos taisyklingai kirčiuoti joms buvo neįprasta. A. Plaipaitė sakė, kad jai reikėjo perlipti per save išmokstant sakyti žodį supaprastinti. J. Navickaitė kaip labiausiai įsiminusį įvardijo žodį Holivudas. 

„Kalbos grynuolio“ idėja gimė 2007 m., kai buvo siekiama paminėti svarbų Lietuvos kultūrai įvykį – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, atkreipiant visuomenės dėmesį į taisyklingą viešąją kalbą.

Akcija skatinama pagarba ir domėjimasis savo kalba, atsakingumas dėl jos vartojimo viešojoje erdvėje.