Tavo LRT

2019.11.07 12:39

Vaikų radijo teatre – „Bebrų bebras, arba kaip pasistatyti namelį“ premjera: daugybė garsų ir nė žodžio neprataręs pagrindinis herojus

Eimantė Juršėnaitė, Ieva Ripinskytė, LRT.lt2019.11.07 12:39

„Bebrų bebras, arba kaip pasistatyti namelį“ – pasakojimas sukurtas vien iš garsų, muzikos ir aktorių balsų, todėl kiekvieno vaizduotėje jis atrodys vis kitaip, o pasakos apie visiems aktualias temas – draugystę ir gyvūnų gyvenimą akistatoje su aplinkosaugos krize.

„Vaikų radijo teatro” redaktorė Šarūnė Kairaitienė pasakoja, kad pjesė apie tai, kaip du vaikėzai nuolat kenkia ežero gyventojams: tai varlę kėsinasi pagauti, tai bebrui spąstus stato, teršia ežerą. Labai komiški vaikų dialogai, kai paaiškėja, kad jie jau ne tokie ir geri draugai arba koks sumanymas vis nueina perniek.

Tiesa, nors spektaklyje kalbama apie ekologijos temą, moralizavimo spektaklyje mažieji tikrai neišgirs – apie tai, ką išgyvena gyvūnai dėl taršos bus parodoma istorijos vingiais. Pagal to paties pavadinimo Audros Baranauskaitės radijo pjesę spektaklį kūrė režisierius Augustinas Gricius ir garso režisierė Eglė Jarmolavičiūtė.

Trečiasis A. Griciaus radijo spektaklis „Bebrų bebras, arba Kaip pasistatyti namelį“ – pirmasis skirtas vaikams. „Tai pirmasis mano darbas vaikams radijo teatre, – pasakoja A. Gricius. – Vaikai ypač gerai jaučia „falšą“, todėl aktorių teko ieškotis aukščiausios prabos. Man pasisekė, kad tokių daug turiu tarp draugų ir artimoje aplinkoje, ir kompaniją surinkti pavyko labai profesionalią.“

E. Jarmolavičiūtė jau sunkiai suskaičiuoja prie kelių radijo spektaklių atsiradimo yra prisidėjusi, tačiau sako, kad dažniausiai ji dirbdavo su režisiere Inga Tamulevičiene, o šis spektaklis pirmasis, kai ji dirba su kitu režisieriumi.

„Buvau girdėjusi, kad Augustinas – puikus režisierius. O tokie dažniausiai yra labai reiklūs. Bijojau, kad nepateisinsiu jo lūkesčių. Tačiau nors ir buvo diskusijų, iš tiesų puikiai sutarėme. Kai darbo atmosfera yra tokia puiki, tada ir darbas vyksta sklandžiai“, – pasakojo Eglė, darbą su A. Griciumi vadinanti puikia patirtimi.

Režisierius Eglei taip pat negaili pagyrimų. A. Gricius prisipažįsta, kad jam svarbu, kokiame kolektyve dirba, todėl džiaugiasi, kad spektaklyje vaidinę aktoriai – geri jo bičiuliai, prisidėję prie vaizdingo pasakojimo kūrimo. Personažai prabilo žinomų šalies aktorių balsais: spektaklio pasakotojas – Algirdas Dainavičius, ežero gyventojus įgarsino Neringa Varnelytė, Vitalija Mockevičiūtė, Julius Žalakevičius, Jonas Gricius, Aistė Lasytė, Arvydas Dapšys, Linas Paugis. Įdomu tai, kad pagrindinis veikėjas Bebras spektaklio metu nepratarė nė žodžio.

„Įdomu tai, kad kai kurių garsų niekas nėra girdėjęs ir tenka vaizduotės pagalba juos sukurti – pavyzdžiui, kas gi žino, kaip skambėtų anties balsas po vandeniu, tad teko pasukti galvą ir pajudinti vaizduotę“, – prisimena A. Gricius ir E. Jarmolavičiūtė. Teko pagalvoti ir apie tai, kaip kalbėtų varlės ir kaip jos sudainuotų „Varliavizijoje“.

Išsamiau apie „Varliaviziją“, ežero gyventojus ir tai, kaip iš garsų gimsta spektaklis – vaizdo įraše.

Radijo spektakliai vaikams: nuo gamtosauginių idėjų iki „Varlevizijų“ konkursų

Lapkričio 9-ąją 20.03 val. LRT RADIJO eteryje – Vaikų radijo teatro premjera: Audros Baranauskaitės „Bebrų bebras, arba Kaip pasistatyti namelį“ (rež. Augustinas Gricius, g. rež. Eglė Jarmolavičiūtė).


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.