Naujienų srautas

Tavo LRT2019.05.22 12:14

LRT naujienos: kitąmet – daugiau dėmesio „Eurovizijai“, keisis LRT RADIJO laidos

LRT.lt 2019.05.22 12:14

Nors praėjusią savaitę Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimas, sudarydamas komisiją, tyrusią LRT veiklą, pažeidė Konstituciją, atlikti tyrimai parodė, jog visa ši situacija pakenkė LRT įvaizdžiui, aptardama LRT Tarybos posėdį sako LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Be finansinių klausimų, kurie aptariami kiekvieną ketvirtį, LRT Tarybos posėdžio metu svarstyta metinė ataskaita, taip pat laidų kokybės vertinimo kriterijų sistema.

„Keletą metų ėjome link to, kad reikia analizuoti, kiek kainuoja laidos, ar apsimoka jas rengti. Posėdyje buvo pristatyta jau keletą mėnesių taikoma kokybės vertinimo sistema. Pagal pačius įvairiausius kriterijus svarstoma, ar laida gera, pagal kokius kriterijus gera. Tai didelis žingsnis link to, kad visiems būtų aiškiau, kas yra gerai, o kas – blogai“, – sako LRT Tarybos pirmininkas Liudvikas Gadeikis.

Praėjusią savaitę praūžė „Eurovizija“: LRT žiūrovai stebėjo du pusfinalius ir finalą. Pasak LRT generalinės direktorės M. Garbačiauskaitės-Budrienės, „Eurovizija“ visada yra šventė visai Lietuvai – tai matoma ir iš reitingų, kurie būtų buvę dar puikesni, jei Lietuvos atstovas būtų patekęs į finalą.

Lietuvos atstovui Jurijui Veklenko nepatekus į finalą, kaip ir kasmet, kilo daug aistrų: imta viešai svarstyti, koks turėjo būti pasirodymas, ar Lietuvos atstovas buvo pakankamai paremtas, kas atsakingas už tai, kad jis nepateko į finalą.

„Viešojoje erdvėje pasirodė kelios spekuliacijos. Atėjusi nauja administracija pamatė visą ciklą, kaip vyksta „Eurovizija“. Matome tam tikras padarytas klaidas, padarysime išvadas. Kitais metais skirsime tam truputį daugiau dėmesio, daugiau diskutuosime, kaip „Eurovizija“ turėtų atrodyti“, – sako ji.

M. Garbačiauskaitė-Budrienė atkreipia dėmesį, jog „Eurovizija“ pirmiausia ne šalių, o visuomeninių transliuotojų konkursas: „Yra nemažai šalių, kurios net nerengia atrankos, išrenka atlikėją ir išsiunčia, kaip kad šiemet olandai. Ar mes imsimės tokio modelio? Manau, tikrai ne – norime suteikti galimybę įvairiems atlikėjams dalyvauti atrankoje. Taisyklės leidžia šaliai atstovauti ir užsienio atlikėjams, galime suteikti galimybę dalyvauti ne tik lietuviams.“

Anot LRT generalinės direktorės, visos idėjos bus svarstomos tiek viduje, tiek su muzikos industrijos atstovais. Visada norisi, kad atlikėjas pasirodytų kuo geriau, tačiau ne visada pasirodymo kokybę lemia pinigai – LRT prie to prisideda ir gali dar daugiau prisidėti, tereikia surasti optimalių būdų, kad lėšos būtų išleistos tikslingai, taip sako M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

„Neverta savęs plakti – pripratome patekti į finalą. Anaiptol ne visos stiprios ir turtingos šalys tai padaro. Turime stiprių atlikėjų, o kokius jie pasirenka kelius savo dainai pristatyti, jų sprendimas. Čia net LRT negali kištis“, – kalba LRT generalinė direktorė.

Praėjusią savaitę Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimas, sudarydamas komisiją, kuri tyrė LRT veiklą, pažeidė Konstituciją. Anot LRT Tarybos pirmininko L. Gadeikio, Konstitucinis Teismas tik patvirtino poziciją, kokios ilgą laikėsi LRT.

„2017 m. gruodžio mėnesį, kai pasigirdo Seimo narių abejonių, kad galbūt LRT finansai tvarkomi neskaidriai, LRT Taryba kreipėsi į Valstybės kontrolę ir Seimą, prašydama atlikti neeilinį valstybinį veiklos auditą, kad abejonės būtų išsklaidytos. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad tam yra įvairios valstybės kontrolės institucijos, pagrindinė – Valstybės kontrolė, kuri tokiais atvejais turi atlikti ir atlieka savo misiją. Jei Seimo nariams kyla abejonių, Seimas gali kreiptis papildomai“, – kalba L. Gadeikis.

Jo teigimu, LRT Taryba visada atvira ir kilus abejonėms jos turi būti išsklaidytos, tačiau tokiu principu, koks yra numatytas. LRT įstatymo pakeitimo projektas tebėra pateiktas – pasak L. Gadeikio, tai pagrindas į viską pažiūrėti ramiau, ar tikrai įstatyme reikia ką nors keisti, o ne pulti išradinėti naujų valdymo formų.

„Nuo pat pradžių siūlėme sudaryti rimtą ekspertų komisiją, kadangi šitokie dalykai – ilgalaikiai. LRT pernelyg reikšminga visuomenei institucija, kad būtų galima ją bandyti paversti politinių ambicijų įkaite“, – sako jis.

Nors valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, jog Konstitucinio Teismo sprendimas faktinės reikšmės neturi, ši situacija turėjo itin didelę reikšmę LRT įvaizdžiui. Anot L. Gadeikio, tai – politinis žaidimas ir žiūrint formaliai šios išvados yra pateiktos per vėlai – būtų buvę daug geriau jų sulaukti prieš metus.

„Seimo laikinosios komisijos išvados nebuvo patvirtintos, kitaip sakant – jos niekinės. Bet LRT įstatymo projektas, paremtas laikinosios komisijos išvadomis, tada dar nepatvirtintomis, buvo pateiktas dar prieš patvirtinat komisijos išvadas. Vien tai rodo, kad tai – politiniai žaidimai“, – tikina LRT Tarybos pirmininkas.

Pasak M. Garbačiauskaitės-Budrienės, prieš metus atlikti tyrimai parodė, jog visa ši situacija pakenkė LRT įvaizdžiui. Tačiau Konstitucinis Teismas – aukščiausio teisingumo institucija Lietuvoje ir jos ignoruoti negalima.

„Konstitucinis Teismas labai aiškiai pasakė, kad visuomeninio transliuotojo teisės buvo pažeistos. Komisija galėtų būti sudaryta tik tuomet, jei iškiltų grėsmė LRT nepriklausomumui arba kitos atsakingos valstybės institucijos pateiktų išvadas, kad buvo padaryta pažeidimų. Konstitucinis Teismas davė aiškų ženklą Seimui, kad jie neprisiiminėtų kitų kompetentingų institucijų funkcijų“, – teigia M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Paskelbtos ir naujovės LRT RADIJUJE. Naujasis LRT Radijo departamento vadovas Giedrius Masalskis tikina, jog LRT RADIJO žinių tarnyba ir toliau nušvies svarbiausias aktualijas, tačiau artėjant vasarai klausytojus pasieks daugiau lengvesnio turinio, kokybiškų laidų ir muzikos.

„Į eterį grąžinome dviejų valandų nuo 14 iki 16 val. laidą „Vasaros popietė“. Ją ves trys vedėjų poros, tarp jų – žinomi radijo balsai ir televizijos veidai. Kadangi klausytojai pasigenda verslo žinių, kiekvieną antradienį turėsime laidą „Aukso amžius“.

Nebeliks „Tuzino“, ją keičia laida su įdomiais pašnekovais apie plačius verslo vandenis. Į atostogas išeina ir laida „10 balų“, vietoje jos – Ramūno Zilnio laida, kurioje bus apžvelgiami muzikos festivaliai ir naujausia muzika“, – pasakoja G. Masalskis.

Taip pat savaitgaliais bus kartojamos laidos, transliuojamos tokiu metu, kai nemažai žmonių jų išgirsti negali.

Savaitgalį vyks antrasis prezidento rinkimų turas ir Europos Parlamento rinkimai. LRT rengs transliaciją iš Daukanto aikštės.

„Penktadienį bus paskutiniai kandidatų į prezidentus debatai. Šeštadienį iš ten bus transliuojamas „Labas rytas“, sekmadienį lauksime rinkimų rezultatų. Bus ne tik debatų ir diskusijų, bet ir muzikos, įvairių atlikėjų pasirodymų. Tai pirmas kartas, kai debatai rengiami ne LRT studijoje. Tikimės, kad tai bus įdomus renginys“, – teigia LRT generalinė direktorė M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Plačiau – vaizdo įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Speciali laida. LRT Tarybos posėdyje – pritarimas metinei ataskaitai ir dėmesys kokybei

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą