Sveikata

2021.08.21 15:12

Karantino šalininkai, libertarai ir natūralistai. Skiepų priešininkai – kas jie?

Piotr Szostak, Gazeta Wyborcza2021.08.21 15:12

Neretai skiepų priešininkai – tai žmonės, įsikniaubę į kompiuterio monitorių ir išsigandę to, kas vyksta pasaulyje. Kas jie, ką galvoja ir kuo tiki?

Šis straipsnis – originalus LRT.lt partnerio Lenkijos dienraščio „Gazeta Wyborcza“ kūrinys.

Skiepų priešininkai nepasižymi vienu, savitu požiūriu. Priešingai, jų įsitikinimai yra pagrįsti daugeliu skirtingų baimių ir vertybių, neretai prieštaraujančių viena kitai. Jų reprezentuojami naratyvai egzistuoja greta ir susimaišo socialinių medijų gelmėse.

Dažnai jie paprasčiausiai baiminasi, kad COVID-19 vakcinos buvo sukurtos pernelyg greitai, juos gąsdina pranešimai apie skiepų keliamus šalutinius poveikius ir skirtingą vakcinų efektyvumą. Tarp jų artimųjų ir pažįstamų yra žmonių, kurių savijauta po vakcinos pablogėjo.

Nemažai šių žmonių yra vieniši asmenys, daug laiko praleidžiantys prie monitorių ir išsigandę to, kas vyksta pasaulyje. Neretai jie negali pasigirti stabilia situacija savo darbe. Jie yra nusivylę sveikatos apsaugos sistemos veikimu ir eilėmis ligoninėse.

Sąmokslo teorijos suteikia jiems galimybę pajusti kontrolės jausmą, remiantis principu „dabar jau žinau, kaip viskas yra iš tikrųjų“.

Gazeta Wyborcza publikacijos autoriai išskiria 8 skiepų priešininkų tipus.

Sąmokslo teorijų šalininkas

Tai yra radikalus ir dėl to labiausiai matomas skiepų priešininko tipas, kuris pandemijos pradžioje apskritai netikėjo viruso egzistavimu. Dabar jis mano, kad virusas tėra medicinos eksperimento rezultatas ir atspindi didesnį pasaulio valdančiųjų planą, susijusį su elito siekiu sumažinti pasaulinę populiaciją.

Sąmokslo teorijų šalininkų fantazijose „pasaulio valdantieji“ siekia sumažinti Žemės gyventojų skaičių iki 500 mln. tam, kad juos būtų galima lengviau valdyti ir tuo pačiu sumažinti aplinkos užterštumą.

Sumažinus planetos gyventojų skaičių, mažiau žmonių gyvens ilgai ir laimingai.

„Visa tai labai įdomiai persipina su klimato permainomis. Su šiuo faktu vis dažniau sutinka žmonės, kurie dar visai neseniai manė priešingai“, – sako antropologė Magdalena Góralska. – „Verta paminėti, kad taip vadinami konspiracionistai veikia tam tikroje nišoje ir atstovauja balsams, kurie yra girdimi labiau vien todėl, kad yra kontroversiški“.

Sąmokslo teorijų šalininkai visada įžvelgia antrą sluoksnį žiniasklaidos pranešimuose, pvz. kalbant apie vakcinų platinimo būdą. Šių žmonių neapleidžia klausimas, kodėl farmacijos bendrovės nepanaikina patentų vakcinoms ir jų neleidžiama gaminti Pietų šalims? Anot jų, žinoma todėl, kad būtų galima „išžudyti“ tų šalių gyventojus.

Patys sąmokslo teorijų šalininkai nesiskiepija, nes mano, kad vakcinos dar labiau jiems pakenks. „Jie mano, kad užsikrėtę turės persirgti, bet nepaisant visko išgyvens, nes, priešingai nei skurdesnių šalių gyventojai, jie nekenčia nuo alkio“, – priduria M. Góralska.

Neretai konspiracionistams būdingi antisemitiniai ir ksenofobiški įsitikinimai – pandeminiuose sprendimuose jie įžvelgia „antilenkiškus“ veiksmus. Be abejonių, susijusių su vakcinomis, tokie žmonės neretai tiki kitais sąmokslais.

„Pavyzdžiui, jie tiki morgelonais, tai yra nenustatytomis būtybėmis, gyvenančiomis kaukėse. „YouTub‘e“ galime rasti daugybę filmų, kuriuose Lenkijos ir Vokietijos (būtent iš Vokietijos morgelonų egzistavimo teorija atėjo iki Lenkijos) gyventojai atlieka eksperimentus, tyrinėja medicinines kaukes po mikroskopu. Pasak jų, ant kaukių juda juodi siūleliai, taip vadinami morgelonai, kurie vėliau įsiskverbia į žmogaus kūną ir pradeda veikti kaip biologinis ginklas“, – pasakoja antropologė.

Koronaskeptikas

Nors koronaskeptikas nesiremia sąmokslo teorijomis, jis abejoja grėsme sveikatai, kylančia dėl koronaviruso infekcijos. Koronaskeptikas yra prieš karantiną ir vakcinaciją.

„Pandemijos pradžioje tokių žmonių buvo daugiau, šiuo metu jų skaičius sumažėjo, ypač pasirodžius labiau užkrečiamoms viruso atmainoms. Būti koronaskeptiku – tai tiesiog būti nusivylusiam dėl ekonominių pandemijos padarinių ir būtinybės keisti savo gyvenimo stilių. Koronaskeptikai neteko savo verslų ir kartu nematė grėsmingai perpildytų ligoninių. Būtent todėl jie klausė: jei nėra taip blogai, kam tada imtis visų šių perdėtų atsargumo priemonių?“, – priduria M. Góralska.

Klasikinis skiepų priešininkas

Tokie žmonės labiausia baiminasi šalutinių vakcinų poveikių, kurie, pasak jų, gali sukelti autizmą vaikams. Visos šios baimės yra laikomos prieštaraujančiomis medicinos žinioms.

Neretai skiepų priešininkai veikia Lenkijos nacionalinėje žinių apie vakcinaciją asociacijoje „STOP NOP“, vadovaujamoje žmonių, susijusių su Konfederacija (vienas iš Lenkijos politinių judėjimų – vert. pastaba).

Laisvių šalininkas

Šio tipo skiepų priešininkai pasižymi radikaliai liberaliu požiūriu, priešinasi apribojimams, karantinui ir skiepų prievolei. Tai – dažnai balsuojantis už Konfederaciją smulkusis verslininkas. Laisvių šalininkas nepasitiki valstybe ir viskuo, kas yra išlaikoma iš mokesčių.

„Laisvių šalininkams būdingas labai asmeniškas požiūris, daugiausiai susijęs su ekonomikos sektoriaus veikimu. Būtent jie buvo atsakingi už tai, kad pernai kovą viešajame diskurse atsirado lengvas skepticizmas, kai Lenkijos valdantieji svarstė, kaip pasielgti ir kokius apribojimus įvesti. Turima omenyje pasiūlymą ne uždarinėti viską, o tiesiog leisti žmonėms persirgti COVID-19“, – sako M. Góralska.

Karantino priešininkas

Tai yra šiek tiek švelnesnė laisvių šalininko atmaina, Švedijos sprendimo šalininkas. Toks žmogus nėra prieš vakcinas, tačiau jis netiki kaukių dėvėjimo ir karantino efektyvumu.

Karantino priešininkas įsitikinęs, kad daugelio suvaržymų paskelbimas tebuvo klaida. Jis kritikuoja visų pirma apribojimus, paveikusius ekonomiką, bet kartu nepakankamą sveikatos apsaugos sistemos finansavimą ir per pandemiją sveikatos sektoriuje priimtus sprendimus, palietusius daugelį sergančiųjų, pavyzdžiui, sergančius širdies ar onkologinėmis ligomis.

Jų įsitikinimu, įvestos ribojimo priemonės atitolino galimybę pasinaudoti sveikatos apsaugos paslaugomis, kas neretai baigėsi tragiškai.

Karantino šalininkas

Karantino šalininkas yra priešingame poliuje – jis skeptiškai vertina pačias vakcinas, jų saugumą ir efektyvumą, tačiau jam nekelia priešiškumo pandeminiai suvaržymai.

Tai žmogus, įsitikinęs, kad norint užkirsti kelią pandemijos plitimui, reikia laikytis judėjimo apribojimų ir socialinio atstumo.

Kraštutinis medicinos natūralistas

Šio tipo atstovas yra kritiškai nusiteikęs Vakarų medicinos atžvilgiu, o tai reiškia, kad jis skeptiškai vertina visus pandeminius sprendimus. Toks žmogus naudoja skirtingus, alternatyvius gydymosi metodus: yra pasinėręs į ajurvedą, gydymą žolelėmis, kinų, mongolų mediciną, ir pan. Visi išvardinti metodai yra orientuoti į ligų vengimą ir sveikatos išlaikymą, o ne pačių ligų gydymą.

„Šie žmonės tiki, kad organizmo atsparumą reikia stiprinti, jų manymu, „natūraliais“ būdais, o ne griebtis vakcinų. Dažniausiai tokie asmenys kritiškai vertina sveikatos apsaugos sistemos darbą, neretai priešinasi apribojimams“, – komentuoja tyrinėtoja.

Natūralistai yra nusivylę sveikatos apsaugos sistemos darbu. Susirgę jie yra priversti laukti ir gyventi nežinioje. Būtent todėl tokie žmonės neretai mėgina gydytis savarankiškai.

„Jie ryžtasi bet kam, kad tik pasijustų geriau. Tam tikslui jie, pavyzdžiui, vartoja maisto papildus, net jei tai leidžia tik sumažinti stresą. Sveikatos požiūriu maisto papildų vartojimas turi teigiamą įtaką – leidžia pagerinti sveikatos būklę. Tai būdas pasijusti geriau, laukiant, kol ateis mūsų eilė atsigulti ant operacinio stalo“, – priduria M. Góralska.

Dėl natūralistų farmacijos pramonės atsigręžė į įvairius namų sąlygoms pritaikytus organizmo atsparumo didinimo būdus.

„Žmonės ieškojo būdų, kaip pagerinti savo sveikatą. Jie vartojo vitaminą D, kurkuminą, koloidinį sidabrą, daug kitų papildų. Visa tai byloja apie žmonių įsitikinimą, kad virusas iš tikrųjų egzistuoja“, – sako tyrinėtoja.

Religinis natūralistas

Šio tipo žmogus tiki, kad Dievo valia pajėgi apsaugoti jį nuo koronaviruso ir kad efektyviausia apsaugos priemonė – tai dvasinė praktika, o ne kaukės dėvėjimas ar socialinio atstumo laikymasis.

Nenoras skiepytis siejasi su šio žmogaus religine pasaulėžiūra. Religiniai natūralistai dažniausiai gyvena JAV arba Indijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt