Sveikata

2021.06.06 09:51

Mankšta visus žmones veikia skirtingai: mokslininkai paaiškina, kodėl

LRT.lt2021.06.06 09:51

Mankšta yra naudinga visiems, tačiau ji mus veikia nevienodai: kai kurie žmonės gali pastebėti pagerėjusią ištvermę, o kitiems jio padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Mokslininkai mano pagaliau nustatę priežastis, kodėl taip yra, rašo „Science Alert“.

Atliekant tyrimą, 654 daugiausia prie sėdimo gyvenimo būdo pratę suaugusieji dalyvavo 20 savaičių trukmės ištvermės mankštos programoje, o jų kraujo mėginiuose buvo analizuojamas maždaug 5000 skirtingų baltymų kiekis.

Tyrėjai nustatė šimtus baltymų, atitinkančių žmogaus „treniruotumą“ arba tai, kaip jis reaguoja į mankštą – tyrimo išvados gali pasitarnauti kuriant labiau individualizuotą ir efektyvesnį treniruočių režimą, taip pat padėti ekspertams kovoti su tam tikromis ligomis.

„Nors mankšta naudinga visoms žmonių grupėms, skirtumai, kaip asmenys, kuriems taikomas tas pats mankštos režimas, reaguoja į jos poveikį, iš tikrųjų yra gana ryškūs, – sako Beth Israel Deaconess medicinos centro (BIDMC) širdies ir kraujagyslių medicinos skyriaus vadovas Robertas Gersztenas. – Iki šiol jokie pagrindinio asmens klinikinio profilio aspektai neleido mums iš anksto numatyti, kuriam žmogui kardiorespiratorinės ištvermės požiūriu treniruočių nauda galėtų būti didžiausia.“

Iš viso 147 baltymai buvo susieti su širdies ir kvėpavimo (kardiorespiratorinės) sistemos ištverme, techniškai dar vadinama VO2max – šis dydis matuoja, kiek deguonies visas organizmas gali panaudoti ir perduoti raumenims. Kuo didesnė ši vertė, tuo geresnės fizinės formos esate (jei turite įmantrų išmanųjį laikrodį, jis greičiausiai gali matuoti jūsų VO2max).

Mokslininkams taip pat pavyko nustatyti 102 baltymus, susijusius su VO2max pokyčiu, kai ištvermės ugdymo programa buvo baigta. Šie baltymai buvo susieti su balais, įvertinančiais žmogaus treniruotumą – kiek fizinės treniruotės gali turėti įtakos jo VO2max pokyčiams.

R. Gersztenas ir jo kolegos taip pat atliko atskirą bendruomenės tyrimą, kuris susiejo tam tikrus pirmajame tyrime išskirtus baltymus su didesne ankstyvos mirties rizika ir patvirtino prielaidą, kad šie baltymai yra glaudžiai susiję su širdies veikla ir su mirtimis dėl jos sutrikimų.

Tyrimas buvo paskelbtas leidinyje „Nature Metabolism“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt