Sveikata

2021.02.25 20:12

Nelieka prievolės dėvėti kaukes lauke: žmonės džiaugiasi, tačiau infektologai įspėja, kad virusas niekur nedingo

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.02.25 20:12

Ketvirtadienį įsigaliojo karantino pakeitimai, leidžiantys nedėvėti veido kaukių lauke, taip pat neliko judėjimo draudimų tarp didmiesčių ir juos supančių žiedinių savivaldybių. Vilniaus universiteto (VU) profesorius, infektologas Vytautas Usonis LRT RADIJUI sako, kad reiktų nepamiršti, jog vasaris yra vienas aktyviausių koronaviruso infekcijos mėnesių.

Vyriausybės priimti pakeitimai numato, kad nuo šiol bus galima nedėvėti kaukių atvirose vietose, kai tarp žmonių išlaikomas bent dviejų metrų atstumas. Kaukių dėvėjimo uždarose vietose reikalavimai nesikeičia.


VU profesorius, infektologas V. Usonis sako, kad žmonės gali laisviau jaustis atviroje erdvėje, tačiau įspėja, jog koronavirusas iš šalies niekur nepasitraukė. „Džiugu, kad žmonės gali laisviau jaustis lauke, tačiau reikėtų prisiminti, kad sausis-vasaris yra didžiausio aktyvumo laikas koronavirusinei infekcijai, – tikina jis. – Geresnius užsikrėtimų rezultatus, kurie nukrito nuo kelių tūkstančių iki kelių šimtų, turime būtent dėl taikytų griežtų ribojimų.“

Infektologas taip pat pasidžiaugė, kad gatvėse žmonės linkę apsauginę veido kaukę nešiotis su savimi ir, esant reikalui, ją užsideda.

Reikėtų prisiminti, kad sausis-vasaris yra didžiausio aktyvumo laikas koronavirusinei infekcijai.

Užkrečiamųjų ligų specialistas, profesorius Saulius Čaplinskas teigia, kad ankstesnis reikalavimas dėvėti apsauginės veido kaukes atviroje aplinkoje buvęs perteklinis. Anot jo, drausti žmogui be kaukės vaikščioti vienam miške ar prie jūros, kur pučia smarkus vėjas, buvo nelogiška.

Nepritaria medvilninių kaukių draudimui

Medicinos ekspertai siūlo Vyriausybei drausti dėvėti medvilnines veido kaukes. Gyventojams yra rekomenduojama dėvėti tik medicinines veido kaukės su respiratoriais. V. Usonis teigia, kad dėl tokios rekomendacijos neišgirdo jokių svarių argumentų.

Mano manymu geriau jau nešioti tas medvilnines kaukes, nei kad drausti ir supriešinti visuomenę. Juk dauguma prie tokių kaukių priprato, o ir argumento, kodėl jų reiktų atsisakyti, nėra.

„Čia bus tas variantas, kuomet žmonėms iš viršaus yra nuleidžiamas kažkoks tai reikalavimas, nepaaiškinant, kodėl to reikia. Kuomet turėjome po kelis tūkstančius susirgimų kasdien, tiko visokio tipo kaukės, o dabar, kai ta situacija yra geresnė, jau bandoma atisakyti medvilninių kaukių, – stebisi infektologas. – Man ypač keistai skambėjo, kad ausinės kaukės nebuvo rekomenduojamos, o respiratoriai rekomenduojami buvo.

Reikia suvokti, kad jei aš dėviu respiratorių, aš pats esu apsaugotas, bet iškvėptas mano oras išeina be jokios filtracijos per atsidarančius vožtuvus. Tai dėl respiratorių tikrai galima būtų šnekėtis ir ginčytis. Mano manymu geriau jau nešioti tas medvilnines kaukes, nei kad drausti ir supriešinti visuomenę. Juk dauguma prie tokių kaukių priprato, o ir argumento, kodėl jų reiktų atsisakyti, nėra.“

Jei nėra tinkamo respiratoriaus, geriau naudoti medvilninę kaukę. O jei jos nėra – skydelis apsaugos nuo didelių lašelių artimoje aplinkoje.

Tai, kas dabar yra daroma su „kovido“ problemos sprendimu, man primena sprendimus dėl AIDS suvaldymo, sako profesorius S. Čaplinskas. „Tiesa, AIDS suvaldėme vieni iš geriausių Europoje, – sako užkrečiamųjų ligų specialistas. – Vienu sakiniu pasakyčiau taip: geriausias neturi tapti gero priešu.

Savaime aišku, kad geriausia išvis niekur neiti, likti namuose – tada tikrai COVID-19 neužsikrėsi, tačiau turėsi masę kitų problemų. Jei jau einame į uždaras erdves, tai dėvimi statybiniai respiratoriai nesulaiko iškvepiamo oro. Tai jei nėra tinkamo respiratoriaus, geriau naudoti medvilninę kaukę. O jei jos nėra – skydelis apsaugos nuo didelių lašelių artimoje aplinkoje.“

Profesorius S. Čaplinskas tvirtina, kad gyventojams turi būti sudarytos sąlygos patiems apsispręsti, kokią apsauginę veido priemonę dėvėti, atsižvelgiant į aplinkos veiksnius.

Plačiau apie visa tai – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi