Sveikata

2021.02.23 11:00

Ekspertų taryba tarė savo žodį: siūlo lauke atsisakyti kaukių, kitose vietose – dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius

atnaujinta 12:26
Milda Kolesnikovaitė, LRT.lt2021.02.23 11:00

Prie Vyriausybės veikiančios Ekspertų tarybos ekspertai siūlo švelninti kaukių dėvėjimo sąlygas šalyje. Ekspertai siūlo leisti kaukių nedėvėti lauke, kuomet pavyksta išlaikyti bent 2 metrų atstumą nuo kitų žmonių. Taip pat, kuomet reikės, siūloma leisti dėvėti tik respiratorius arba medicinines veido kaukes. Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta antradienį teigė, kad prezidentūra pritartų ekspertų siūlymams dėl kaukių dėvėjimo atlaisvinimų.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos vadybos katedros profesorius Mindaugas Stankūnas, taip pat esantis Sveikatos ekspertų taryboje prie Vyriausybės, antradienį teigė, kad kaukių lauke siūloma atsisakyti, kai įmanoma išlaikyti atstumą tarp žmonių.

„Vakar vyko diskusijos dėl vieno nutarimo, kuris šiuo metu reglamentuoja karantiną. Jis yra susijęs su kaukių dėvėjimų. Mes peržvelgę naujausias rekomendacijas, įvertinę epidemiologinę situaciją Lietuvoje, manome, kad galima būtų peržiūrėti kaukių dėvėjimo reglamentavimą lauke. Siūlome, kad kaukės turėtų būti dėvimos atvirose erdvėse tik tada, kai šalia 2m atstumu yra kiti asmenys, išskyrus vaikai, tėvai ir pan.“, – sakė M. Stankūnas.

Siūloma atsisakyti kitokių veido dengimo pakaitalų ir nurodyti, kad būtų dėvimos medicininės kaukės arba respiratoriai.

„Dabar siūlme, kad būtų dėvimos medicininės kaukės arba respiratoriai. Yra numatytas mūsų siūlymas, kad tam tikrais atvejais, ypač teikiant asmens paslaugas, kurių metu yra ilgas paslaugos teikimo laikas, būtų naudojami respiratoriai“, – sakė M. Stankūnas.

Pasak jo, veido skydelių, medžiaginių kaukių nebebūtų galima dėvėti net ir lauke.

„Manome, kad jie yra nepakankamai efektyvūs, tą rodo ir mokslinės studijos, konsultacijos su ekspertais. Jų efektuvumas yra nedidelis, rekomenduojama jų atsisakyti ir mes tam pritariame. Manome, kad tai turėtų būti ne rekomendacija, o reikalavimas“, – sakė M. Stankūnas.

Eksperto teigimu, sprendimas dėl kaukių dėvėjimo švelninimo galėtų būti priimtas jau artimiausiu metu. Šis siūlymas bus svarstomas trečiadienio Vyriausybės posėdyje.

Jau praėjusią savaitę buvo kalbama, kad kaukių dėvėjimo klausimas gali būti sprendžiamas ir anksčiau, nei bus pasiektas A scenarijus, kurio metu sergamumas COVID-19 bus sumažėjęs iki minimalaus.

Prezidento vyriausiasis patarėjas bei Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta antradienį ryte sakė, kad pandemijos pagreitis sustojo ir situacija kiek stabilizavosi, o atlaisvinimo klausimais bus visiškai pasikliaujama ekspertų sprendimais ir siūlymais.

„Kaukių dėvėjimo klausimas su prezidentu nebuvo šiandien aptartas, pasitikime ekspertais ir tikime, kad jų rekomendacija bus saugi ir jei jie nuspręs, kad yra saugu nedėvėti kaukių tam tikrose vietose, tikrai pritartume ekspertų sprendimui“, – sakė S.Krėpšta.

Prof. Aurelija Žvirblienė antradienį teigė, kad šiuo metu kaukių dėvėjimo lauke galima būtų atsisakyti. Jos asmenine nuomone, toks sprendimas būtų tinkamas atsižvelgiant į tai, kad artėja pavasaris.

Šiuo metu visi asmenys, vyresni nei 6 metai, privalo viešose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Privalomas kaukių dėvėjimas Lietuvoje anksčiau buvo numatomas iki vadinamojo A scenarijaus, kai sergamumas būtų 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Sergamumui pasiekus 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, kaukių dėvėjimas privalomas būtų tik renginiuose, vykstančiuose uždarose erdvėse.

Pasikliaus ekspertų siūlymu

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė praėjusią savaitę teigė, kad pasitikės Ekspertų tarybos siūlymais.

„Ekspertų tarybos specialistai, kurie dirba karantino režimo klausimais, turėjo susitikimą praėjusį penktadienį. Tose diskusijose dalyvavo ne tik ekspertų tarybos nariai, bet ir kiti žmonės, kurie šiuo klausimu domisi, galbūt jam ir oponuoja, kad ta diskusija būtų kuo išsamesnė. Nė kiek neabejoju, kad profesorės Ramunės Kalėdienės vadovaujama grupe pateiks siūlymus dėl kaukių dėvėjimo – kokie gali būti pakeitimai ir kokiomis sąlygomis.

Kalbame apie atviras, ne uždaras erdves. Jei tokią rekomendaciją, kad laisvinimas galėtų būti ankstesniame scenarijuje, gausime, tai tikrai šiuo klausimu Vyriausybė pasikliaus tuo, ką siūlys ekspertai“, – praėjusią savaitę sakė I. Šimonytė.