Sveikata

2021.02.20 11:55

Kaukių dėvėjimo klausimas Lietuvoje: palikti privalomas ar pasitikėti žmonių sąmoningumu?

Milda Kolesnikovaitė, LRT.lt2021.02.20 11:55

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja kaukes dėvėti uždarose patalpose bei vietose, kur negalima išvengti artimo kontakto su kitais žmonėmis. Pavyzdžiui, viešojo transporto stotelėse, žmonių pilnose gatvėse ir pan. Vis mažėjant susirgimų nuo koronaviruso skaičiui, Lietuvoje pasigirsta nuomonių, kad galbūt greitu metu jau nereiks kaukių dėvėti bent lauke. 

Šiuo metu privalomas kaukių dėvėjimas Lietuvoje kol kas numatomas iki vadinamojo A scenarijaus, kai sergamumas būtų 50 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Sergamumui pasiekus 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, kaukių dėvėjimas privalomas būtų tik renginiuose, vykstančiuose uždarose erdvėse.

Tiesa, jau svarstoma, kad kaukių dėvėjimo klausimas galėtų būti persvarstomas ir anksčiau, atsižvelgiant į tai, kad epidemiologinė situacija šalyje vis gerėja.

Nemažai klausimų sklando ir dėl PSO rekomendacijų. Vieni teigia, kad kaukių lauke ji nerekomenduoja dėvėti, kiti – atvirkščiai, neva remdamiesi PSO rekomendacijomis sako, kad kaukės privalomos visur. Aršūs ginčai kyla ir socialiniuose tinkluose. Taigi, kaip yra iš tikrųjų?

Svarbu paminėti, kad PSO jokių prievolių šiuo klausimų neteikia, viskas yra pateikiama rekomendacijų principu, o konkrečius sprendimus, kaip elgtis, priima kiekviena šalis savarankiškai.

PSO savo tinklalapyje skelbia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus. Vienas iš jų – apie kaukių dėvėjimą. Pasak organizacijos, kaukes rekomenduojama dėvėti tose erdvėse, kuriose cirkuliuoja virusas, yra daug žmonių ir nepavyksta laikytis didesnio nei 1 metro atstumo, jei patalpos prastai vėdinamos. Taip pat pabrėžiama, kad net ir dėvint kaukę, reiktų laikytis kuo didesnio atstumo nuo kitų žmonių.

Kaukes prekybos centruose, religiniuose pastatuose, restoranuose, mokyklose, viešajame transporte rekomenduojama dėvėti tada, kai nepavyksta išlaikyti atstumo nuo kitų žmonių.

Kalbant apie kaukių dėvėjimą lauke – PSO rekomenduoja jas dėvėti tuo metu, kai nepavyksta išlaikyti atstumo nuo kitų žmonių, pavyzdžiui, autobusų stotelėse, judriose gatvėse, turguje ir pan.

Nerekomenduojama kaukių dėvėti tuomet, kai sportuojama. Kaip rašo PSO, intensyviai sportuojant netgi nerekomenduojama dėvėti kaukės, nes tai ilgainiui gali sumažinti plaučių tūrį. Tokiu atveju patariama laikytis bent 1 metro atstumo nuo kitų žmonių, o jei sportuojama uždaroje patalpoje – įsitikinti, kad ji gerai vėdinama.

Taip pat ne medicinines kaukes rekomenduojama dėvėti tik jaunesniems nei 60 metų žmonėms, ir tiems, kurie neturi jokių gretutinių ligų.

Kaukių dėvėjimas Lietuvoje

Lietuvos Vyriausybės nutarime dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo rašoma, kad asmenys, vyresni nei 6 metai, privalo viešose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Kaukės neprivaloma dėvėti šiais atvejais:

• asmenims, kai jie sportuoja;

• aukšto meistriškumo sporto pratybose ar varžybose dalyvaujantiems specialistams, instruktoriams ir teisėjams;

• paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke;

• Kaukės neprivalo dėvėti ir neįgalumą turintys asmenys, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį.

• Taip pat kaukės neprivaloma dėvėti už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia 20 metrų spinduliu nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus).

• vaikams, ugdomiems pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas, jiems esant ugdymo įstaigoje ir (ar) jos teritorijoje.

Taisyklės kiek pasipildė, kuomet buvo leista veikti slidinėjimo centrams. Buvo nutarta, kad vyktų tik individualūs (vienam paslaugos gavėjui) fizinio aktyvumo užsiėmimai lauke. Kaukes privaloma dėvėti vyresniems nei 6 metų asmenims tuomet, kai nesportuoja. Išimtis taikoma neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Kaukės – tik tada, kai negalima išlaikyti atstumo

Kaip teigia Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas anesteziologas reanimatologas Ričardas Peldžius, kaukė būtina, jei nėra galimybės išvengti artimo kontakto. Keliaudamas gydytojas pastebėjo, kad dažniausiai sprendimą, dėvėti kaukę ar ne, lemia pačių žmonių sveikas protas.

„Viduje visi be išimties būna su medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais, kai kurie ir su veido skydeliais. Jokių šalikų, nosinių ar neriniuotų triusikų ant veido. Nusmukus kaukei mandagiai primenama užsidėti. Nenešiojančių ar neturinčių kaukių problema sprendžiama labai delikačiai – čia pat įteikiant naują. Taip žmogus ir neįžeidžiamas, ir mandagiai sudrausminamas. Lauke daug kur nugali sveikas protas: kur daug žmonių – visi kaukėti, kur esi vienas su gamta – būk kaip nori“, – įspūdžiais socialiniame tinkle Facebook dalijosi R. Peldžius.

Specialistas teigia, kad atvira erdvė, ypač vėjas, lietus ar šaltis stabdo oro lašelių sklidimą, todėl mažina riziką užsikrėsti, tačiau yra ir kita pusė.

„Jei lauke stoviniuojama nesilaikant saugaus atstumo arba negalint išlaikyti 2 m atstumo, nedėvimos kaukės (pavyzdžiui, laukiant autobuso viešojo transporto stotelėje), taip pat jei kartu būnama ilgai (kartu sportuojama ar garsiai kalbamasi), ekspozicija ilgėja ir rizika užsikrėsti taip pat didėja.

Jei esate vienas miške, tikrai nekeliate niekam grėsmės ir pats jos nepatiriate. Jei su sergančiuoju sėdite kartu viename keltuve, uždusęs rengiatės perpildytoje rūbinėje, o ypač, jei laiką leidžiate triukšmingame bariuke kalno papėdėje – tikrai rizikuojate užsikrėsti“, – aiškina R. Peldžius.

Kaukių dėvėjimo klausimas gali būti svarstomas anksčiau

Tuo metu ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį teigė, kad ekspertų taryboje buvo svarstomas klausimas dėl kaukių dėvėjimo.

„Ekspertų tarybos specialistai, kurie dirba karantino režimo klausimais, turėjo susitikimą praėjusį penktadienį. Tose diskusijose dalyvavo ne tik ekspertų tarybos nariai, bet ir kiti žmonės, kurie šiuo klausimu domisi, galbūt jam ir oponuoja, kad ta diskusija būtų kuo išsamesnė. Nė kiek neabejoju, kad profesorės Ramunės Kalėdienės vadovaujama grupe pateiks siūlymus dėl kaukių dėvėjimo – kokie gali būti pakeitimai ir kokiomis sąlygomis.

Kalbame apie atviras, ne uždaras erdves. Jei tokią rekomendaciją, kad laisvinimas galėtų būti ankstesniame scenarijuje, gausime, tai tikrai šiuo klausimu Vyriausybė pasikliaus tuo, ką siūlys ekspertai“, – sakė I. Šimonytė.

Kaip anksčiau skelbė BNS, Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, apie privalomo kaukių dėvėjimo sušvelninimą jau diskutuota premjerės Ingridos Šimonytės suburtoje ekspertų taryboje, dar kartą tai turėtų būti daroma artimiausiu metu.

Žiemą kaukė greičiau sudrėksta, rekomenduojama dažniau keisti

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) anksčiau skelbtame pranešime specialistai atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.

„Šaltuoju metų periodu aktyviai judant lauke pasikeičia ir mūsų kvėpavimas – kvėpuojame kur kas dažniau ir giliau, todėl virusas su iškvepiamais lašeliais gali pasklisti didesniu atstumu. Viešose vietose, kur yra didesnis judėjimas, patariama išlaikyti ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą nuo kitų žmonių. Žiemos sezono metu aktyviai judant lauke veido kaukės sudrėksta žymiai greičiau nei būnant uždaroje patalpoje. Sudrėkusią kaukę būtina tuoj pat pakeisti nauja, nes jos apsauginis efektyvumas sumažėja“, – skelbia SAM.

Didelį dėmesį reikėtų skirti ir tinkamam apsauginės veido kaukės dėvėjimui. Rekomenduojama rinktis medicininę veido kaukę, kuri sukuria barjerą, ribojantį infekcijos sukėlėjo perdavimą tarp kaukę dėvinčiojo ir šalia esančio žmogaus. Medžiaginės kaukės mažiau efektyvios, jų apsaugos lygis priklauso nuo sluoksnių skaičiaus bei medžiagos, iš kurios ji pasiūta.

Rekomenduojama, kad nemedicininės kaukės sudarytų fizinį barjerą oro lašeliams patekti į kvėpavimo takus per nosį ir burną, būtų sudaryta bent iš trijų medžiagos sluoksnių, tankaus audinio arba su galimybe įdėti trečią sluoksnį. Kaukė taip pat turi būti vientisa, tinkamo dydžio, kad dengtų burną ir nosį bei priglustų prie veido. O kaukės vidinis sluoksnis turi būti iš medžiagos, gerai sugeriančios drėgmę, išorinis – iš medžiagos, iš kurios itin greitai išgaruotų drėgmė, o kaukės trečiasis sluoksnis, kuris įdedamas kaip filtras, gali būti iš tankios polipropileno medžiagos.

Infekciją gali sukelti ne viena viruso dalelė

R. Peldžius atkreipia dėmesį, kad kalbant apie tikimybę užsikrėsti po kontakto su sergančiuoju, ji nėra tiksliai žinoma.

„Egzistuoja toks dalykas kaip minimali užkrečiamoji dozė (angl. minimum infectious dose). Tikslus SARS-CoV-2 viruso dalelių kiekis, galintis sukelti infekciją, vis dar nėra nustatytas. Tikėtina, kad jis gana mažas, bet tikrai ne viena viruso dalelė sukelia infekciją. Net krauju perduodamoms virusinėms infekcijoms reikia kelių, keliolikos ar net šimtų pilno viruso dalelių (Ebolos virusas < hepatito C v. < ŽIV).

Yra dar ir kitas matmuo – kiek sergantysis viruso dalelių paskleidžia aplinkui (angl. virus shed). Kuo intensyviau sergančiajam pasireiškia vadinami kataro reiškiniai (sloga, kosulys, čiaudulys), tuo, tikėtina, viruso dalelių bus paskleista daugiau. Daugiau viruso pasklis, jei asmuo serga stipriau ir jo organizme virusas spėjo prisidauginti“, – rašė R. Peldžius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt