Sveikata

2020.08.28 13:20

PSO apie COVID-19 poveikį psichinei sveikatai: tai tik pradžia

LRT.lt2020.08.28 13:20

Psichinė sveikata yra viena iš labiausiai apleistų visuomenės sveikatos sričių, teigia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Beveik 1 mlrd. žmonių gyvena su psichikos sutrikimais, 3 mln. žmonių kasmet miršta nuo žalingo alkoholio vartojimo, o vienas žmogus miršta kas 40 sekundžių nuo savižudybės. Dabar COVID-19 pandemija paveikė milijardus žmonių visame pasaulyje, o tai dar labiau veikia žmonių psichinę sveikatą.

Vis dėlto palyginti nedaug žmonių visame pasaulyje gali naudotis kokybiškomis psichinės sveikatos paslaugomis. Šalyse, turinčiose mažas ir vidutines pajamas, daugiau nei 75 proc. žmonių, turinčių psichikos, neurologinių ir narkotinių medžiagų vartojimo sutrikimų, visiškai nesigydo. Be to, vis dar paplitusi stigma, diskriminacija, baudžiamosios teisės aktai ir žmogaus teisių pažeidimai.

Ribota prieiga prie kokybiškos psichinės sveikatos priežiūros paslaugų pasaulyje dėl COVID-19 dar labiau sumažėjo. Pagrindinės priežastys – infekcija ir užsikrėtimo rizika ilgalaikio apgyvendinimo įstaigose, tokiose kaip globos namai ir psichiatrinės įstaigos.

PSO kartu su organizacijomis ragina imtis didžiulio masto investicijų į psichinę sveikatą. Norėdami paskatinti visuomenės veiksmus visame pasaulyje, rugsėjo mėnesį prasidės Pasaulinės psichikos sveikatos dienos kampanija „Judėk už psichinę sveikatą: investuokime“.

„Mes jau matome COVID-19 pandemijos padarinius žmonių psichinei gerovei, ir tai tik pradžia. Jei šiuo metu neprisiimsime rimtų įsipareigojimų padidinti investicijas į psichinę sveikatą, sveikatos, socialinės ir ekonominės pasekmės bus toli siekiančios“, – teigė PSO sveikatos organizacijos generalinis direktorius dr. Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

Per pastaruosius kelis mėnesius PSO, bendradarbiaudama su partneriais, parengė psichinės sveikatos patarimus, skirtus sveikatos priežiūros darbuotojams. Nutrūkus sveikatos priežiūros paslaugoms, šalys randa naujoviškų psichinės sveikatos priežiūros teikimo būdų, atsirado iniciatyvos stiprinti psichosocialinę paramą. Vis dėlto didžioji dauguma psichinės sveikatos problemų lieka neišspręstų dėl menko finansavimo. PSO duomenimis, šalys psichinės sveikatos sričiai skiria tik 2 proc. viso sveikatos biudžeto. Tuo tarpu yra paskaičiuota, kad investavus 1 JAV dolerį į psichikos sutrikimų, tokių kaip depresija ir nerimas, gydymą, grąža siekia 5 JAV dolerius, jei pagerės sveikata ir produktyvumas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt