Naujienų srautas

Sportas2018.08.30 13:39

Staigmena Marijampolėje: lyg ant sparnų buvusi „Sūduva“ sužaidė lygiosiomis su „Celtic“

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.08.30 13:39

Štai taip! Skambių vardų neišsigandę Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai paskutinio atrankos etapo į Europos lygos grupių etapą pirmose rungtynėse pateikė didžiulę staigmeną. Ošiančių tribūnų „užvesti“ Lietuvos čempionai sužaidė lygiosiomis 1:1 (1:1) su Glazgo „Celtic“ komanda ir savo likimą spręs jau „keltų“ tvirtovėje.

„Celtic“ nuostoliai ir „Sūduvos“ pasistiprinimas

Trečiadienį vakare Kaune nusileidęs „Celtic“ atvyko be vienų kelių svarbių savo žaidėjų. Glazge liko traumuotas vidurio gynėjas Jackas Hendry, jam gynyboje porą turėjęs sudaryti Dedryckas Boyata ir puolėjas Odsonne`as Edouardas.

Pastarasis žaidėjas yra rezultatyviausias žaidėjas šį sezoną – prancūzas per 7 mačus jau pasižymėjo 4 kartus. Tuo metu J. Hendry yra patyręs smulkią traumą ir turėtų pasirodyti atsakomosiose rungtynėse su „Sūduva“ kitą ketvirtadienį.

Komandos treneriui Brendanui Rodgersui, kuris anksčiau treniravo ir Anglijos futbolo gigantą „Liverpool“, didelį galvos skausmą sukėlė D. Boyatos klausimas. Šis vidurio gynėjas nusprendė nevykti į lemiamą dvikovą Atėnuose su vietos „AEK“ – jis teigė, kad yra kamuojamas traumos, tačiau klubas tvirtino, kad padėtis – visai kitokia. Prie situacijos eskalacijos prisidėjo ir tai, kad gynėjas kaltino klubą „netęsiant pažadų“.

D. Boyata, AFP/Scanpix nuotr.

Škotijos ekipoje yra atsiradusi spraga aikštės viduryje – komandą paliko 26-erių Stuartas Armstrongas, o daug dėmesio sulaukęs bei spragą aikštės viduryje turėjęs užpildyti 23-ejų saugas Johnas McGinnas papildė Birmingamo „Aston Villa“ gretas.

Tiesa, yra ir pozityvių naujienų. Pranešta, kad traumą išsigydė pagrindinis „Celtic“ vartininkas Craigas Gordonas. Taip pat prieš komandą nuomos pagrindais papildė naujasis „Manchester City“ pirkinys 19-metis krašto saugas Danielis Arzani.

Gerų naujienų ketvirtadienį buvo sulaukta ir iš Marijampolės. Lietuvos čempionų gretas papildė 26-erių puolėjas Sandro Gotalas. 185 cm ūgio austras yra žaidęs Šveicarijoje, Kroatijoje, Izraelyje, Turkijoje, o galiausiai šiemet atsidūrė Baltarusijoje.

fksuduva.lt nuotr.

Prarasti milijonai eurų

Lyginant komandų sudėtis „ant popieriaus“, „Celtic“ yra kur kas galingesnis – anot tinklalapio transfermarkt.com, jis vertinamas net 69,25 mln. eurų, o jo vertingiausias žaidėjas krašto gynėjas Kieranas Tierney įvertintas daugiau nei visa „Sūduvos“ komanda – 12,5 mln. eurų. Lietuvos čempionų komanda įvertinta vos ne dvigubai mažiau – 6,58 mln. eurų, o brangiausias žaidėjas Gersonas Acevedo – vos 1,5 mln. eurų.

Prie nerimo klube prisideda ir tai, kad jame šiemet greičiausiai gerokai teks pasiveržti diržus. Vien už patekimą į Čempionų lygos grupių etapą „Celtic“ į savo kišenę būtų įsidėjusi 15,91 mln. eurų. Už kiekvieną pergalę prie šios sumos būtų pridėta 2,7 mln. eurų, 0,9 mln. eurų – už lygiąsias. Tuo metu patekimas į Europos lygos grupių etapą klubo biudžetą papildytų kur kas mažesne suma – 4,06 mln. eurų. Už pergales ir lygiąsias išmokos čia taip pat – kuklesnės: už pergalę – 0,57 mln. eurų, už lygiąsias – 0,19 mln. eurų. Tuo metu „Sūduva“, jei neperžengs varžovų barjero, gaus 1,24 mln. eurų.

K. Tierney, Reuters/Scanpix nuotr.

Rungtynės

49 kartus nacionaliniame čempionate triumfavęs ir 38 kartus šalies taures iškovojęs „Celtic“ po to, kai to paties miesto „Rangers“ ekipa dėl finansinių problemų paliko aukščiausią divizioną, nesulaukia pasipriešinimo vietiniame fronte – pirmenybėse triumfavo net 7 kartus iš eilės. Tiesa, šiemet jau buvo patirta nesėkmė 0:1 prieš Edinburgo „Hearts“.

Prastai šiemet sekasi kalbant apie europinį frontą. Svarbiausiame Europos klubiniame turnyre pastaruosius du sezonus žaidę „keltai“ šiemet liko už šio turnyro borto. Skaudus pralaimėjimas išvykoje Atėnų „AEK“ klubui 2:1 užvėrė kelią vėl kovoti su Europos galingiausiais bei itin patuštino numatytą komandos iždą.

Tačiau prieš pirmąją paskutinio Europos lygos atrankos etapo dvikovą su „Sūduva“ škotai demonstravo ramybę. „Celtic“ nusprendė nesurengti treniruotės Marijampolėje. Tuo metu „Sūduvos“ trenerių štabas ir žaidėjai dvikovą pasitiko pozityviai.

Rungtynių teisėjas – kroatas Ivanas Bebekas. 

Lyginant su rungtynėmis prieš Jūrmalos „Spartaks“ ekipą, V. Čeburinas neatliko nei vieno keitimo.

„Celtic“ sudėtyje – net keturi pasikeitimai, lyginant su paskutinėmis jų rungtynėmis Čempionų lygos atrankoje su Atėnų AEK: vietoj traumuoto Jack Hendry, ant atsarginių suolelio likusių Leigho Griffithso, Tomo Rogičiaus ir Mikaelio Lustigo – Moussa Dembele, Christianas Gamboa, Kristofferis Ajeris ir Michaelis Johnstonas.

Nors buvo laukiama itin didelio škotų desanto, tačiau stadione buvo galima suskaičiuoti vos kelias dešimtis „Celtic“ sirgalių. Kai kurie jų buvo įsikūrę ir pagrindinėje stadiono tribūnoje.

Jau likus valandai iki rungtynių sirgaliai aktyviai rinkosi į rungtynes, o ant žaliosios „Arvi“ stadiono vejos žengusį „Celtic“ pasitiko kurtinančiu švilpimu. 

Tiesa, galingieji varžovai jau trečią minutę šį švilpimą nutildė. Michaelis Johnstonas iš aikštės krašto pakėlė kamuolį į baudos aikštelę, kur kiekybinę persvarą sukūręs „Celtic“ turėjo puikią progą. Kamuolį į vartus galva pasiuntė Olivieris Ntchamas.

Puikią progą išlyginti rezultatą „Sūduva“ gavo 13-ą minutę. Brangiausias „Celtic“ žaidėjas K. Tierney kietai prasižengė prieš Andro Švrljugą ir teisėjas nedvejodamas skyrė baudos smūgį link škotų vartų.

Reuters/ Scanpix nuotr. 

Jį realizavo Vaidas Slavickas, o puikiai į baudos aikštelę pasiųstą kamuolį į vartus įsūdė Ovidijus Verbickas. 1:1 ir vėl atgijusios tribūnos!

Sužaidus 19-ą minučių gražiu smūgiu laimę pamėgino Jamesas Forrestas, tačiau į pažeme pasiųstą kamuolį sureagavo Ivanas Kardumas ir išgelbėjo savo komandą nuo nemalonumų.

Prabėgus kiek daugiau nei pusvalandžiui, po sumaišties baudos aikštelėje Kristofferis Ajeris smūgiavo iš labai arti, tačiau vėl patikimai žaidė „Sūduvos“ vartų sargas.

36-ą minutę gražiai „sienele“ sužaidė Moussa Dembele ir Callumas McGregoras, tačiau į pastarojo bandymą nukreipti kamuolį į vartus sureagavo I. Kardumas.

Iki pirmojo kėlinio pabaigos likus 5-ioms minutėms ant vejos atsidūrė O. Verbickas ir teisėjas sustabdė rungtynes. Tai itin nepatiko „Celtic“ komandos kapitonui Scottui Brownui. Jis apeliavo į teisėjo sprendimą ir kaltino jį dėl neva sustabdytos greitos atakos. Čia pat jis įsitraukė ir į ginčus su Marijampolės „Sūduvos“ žaidėjais.

Vėliau jam prisilietus prie kamuolio stadione pasigirsdavo kurtinantis sirgalių keliamas ūžesys. 

Teisėjas prie pirmojo kėlinio pridėjo vieną minutę, per kurią Rubenas Cicillia prasižengė prieš „Sūduvos“ sirgalių priešą „numeris vienas“  S. Browną. Tačiau prie kamuolio stojęs M. Dembele smūgiavo nors ir gerai, tačiau ne taip, kad sukurtų didesnį pavojų I. Kardumui.

Per pirmąją rungtynių pusę marijampoliečiai atliko vienintelį, tačiau įvarčiu pasibaigusį smūgį. Tuo metu „Celtic“ smūgiavo aštuonis kartus, iš kurių penkis kartus – į vartų plotą. Taip pat svečių komanda kėlė tris kampinius.

Per pertrauką buvo atliktas vienas keitimas namų komandos sudėtyje. Danielis Offenbacheris pakeitė Guilherme Finklerį.

Antrajame kėlinyje varžovus spaudę ir tvarkingai į gynybą grįždavę „Sūduvos“ futbolininkai susilaukdavo gausiai tribūnas užpildžiusių žiūrovų ovacijų ir padrąsinimo skanduočių.

52-ą minutę B. Rodgersas atliko savo pirmąjį keitimą – vietoj Jozo Šimunovičiaus aikštėje pasirodė Mikaelis Lustigas.

Aktyvus palaikymas vos nedavė vaisių 56-ą minutę, kai V. Slavickas iš aikštės krašto skersavo kamuolį į baudos aikštelę, kur jo laukė R. Cicilia. Marijampolės ekipos puolėjas stipriu smūgiu pasiuntė kamuolį į vartų stačiakampį, tačiau čia jau patikimą žaidimą parodė Craigas Gordonas.

Sužaidus valandą V. Čeburinas atliko jau antrą savo keitimą šiose rungtynėse – Julius Kasparavičius pakeitė Robertą Vėževičių.

Šis žaidėjas jau už kelių minučių turėjo puikią progą, kai maždaug nuo 11 metrų nieko nekliudomas smūgiavo į vartų plotą, tačiau Škotijos ekipos vartų sargas buvo savo vietoje.

Nepatenkintas įvykių eiga „Arvi“ stadione B. Rodgersas 66-ą minutę atliko dvigubą keitimą: aikštėje vietoje Michaelio Johnston ir Christiano Gamboa – Leighas Griffithsas ir Emilio Izaguirre. 

Tačiau tai nepadėjo. „Sūduva“ puikiai gynėsi bei ieškojo progų kontratakoms, o „Celtic“ nerado kelių link aikštės šeimininkų vartų.

82-ą minutę jokio plano tarytum nebeturėję škotai jau desperatiškai pradėjo bandyti pramušti I. Kardumo vartus – smūgiuoti iš baudos aikštelės prieigų pamėgino J. Forrestas, tačiau jo smūgis buvo itin netikslus.

85-ą minutę kietai prieš varžovą prasižengęs E. Izaguirre buvo nubaustas geltona kortele. Tai pirmoji teisėjo parodyta kortelė šiose rungtynėse.

Jau baigiantis pagrindiniam rungtynių laikui V. Čeburinas atliko savo paskutinį keitimą – įvartį pelniusį O. Verbicką pakeitė Giedrius Matulevičius. Šis keitimas sukėlė didžiulę garso bangą tribūnose, kuriose įsitaisę sirgaliai šiandien pamatė nuostabų futbolo spektaklį.

Teisėjas pridėjo tris minutes, per kurias aikštės svečiai nesugebėjo sukurti nieko itin pavojingo ir savo laikimą nukėlė į kitą ketvirtadienį.

Nors rungtynėse atrodė, kad „Sūduva“ nieko nenusileido priešininkams, tačiau žiūrint į statistiką „Celtic“ turėjo kur kas daugiau progų. Iš viso svečių ekipa atliko 15 smūgių („Sūduva“ – 4). Iš šių smūgių penki skriejo į vartų plotą, kai „Sūduva“ tokių progų turėjo tris.

„Sūduva“ – „Celtic“ 1:1

3` [0:1] Olivier Ntcham 

13` [1:1] Ovidijus Verbickas

Pirmame komandų susitikime istorijoje – 9 įvarčiai

2002–2003 metų Europos lygos pirmtakės Europos taurės turnyro pirmajame etape „Celtic“ pradėjo žygį link antro pagal svarbą europinio klubinio futbolo turnyro finalo. Jau pirmajame susitikime 60 tūkst. vietų „Celtic Park“ stadione „The Bhoys“ parodė, kas yra kas – legendinis klubo ir Švedijos rinktinės puolėjas Henrikas Larssonas jau per pirmą pusvalandį įkalė tris įvarčius į Gyčio Padimansko vartus. Po to sekė dar 5 įvarčiai ir tik vienas atsakomasis Tomo Radzinevičiaus taiklus smūgis paskutinę rungtynių minutę.

Rezultatas 8:1 prieš atsakomąją dvikovą S. Dariaus ir S. Girėno stadione Kaune lėmė ir tai, kad airis Martinas O`Neillas į Lietuvą atsivežė tik antrąją komandos sudėtį.

Tačiau ir ten Algimanto Gabrio auklėtiniai nesugebėjo pasipriešinti varžovams – 2:0. Kitąmet „keltai“ vėl viešėjo Lietuvoje – iš Čempionų lygos atrankos bendru rezultatu 0:5 išmetė „FBK Kauną“.

2002–2003 metų sezone „Celtic“ pakeliui link finalo nugalėjo ir „Liverpool“, o tik svarbiausiose turnyro rungtynėse pralaimėjo Jose Mourinho vadovaujamai „Porto“ ekipai. Ši nesėkmė sužlugdė škotų svajas apie pirmąjį europinį trofėjų nuo pat 1967 metų. Tuomet Lisabonoje vykusiame finale pergalė prieš „Inter“ 2:1 garantavo vienintelį europinį trofėjų – Čempionų lygos pirmtakės Čempionų taurės turnyro trofėjų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi