Sportas

2021.09.30 12:10

Dėl siūlymų Seime LTOK skambina pavojaus varpais: sportininkai gali likti be mūsų stipendijų

Rokas Suslavičius, LRT.lt2021.09.30 12:10

Prieš dvi savaites Seime buvo pritarta naujoms Loterijų ir lošimų mokesčio įstatymų pataisoms, kuriuose – siūlymas didinti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) finansavimą iš biudžeto ir nebeskirti jam dalies lėšų už išplatintus loterijų bilietus.

Pataisų esmė, kad LTOK nebegautų pajamų iš savo pačios valdomos loterijų įmonės „Olifėja“ ir tie pinigai sportininkus pasiektų per valstybines įstaigas.

„Absurdas kvadratu, kad gauna ir skirsto pinigus tas pats juridinis asmuo, nes didžiausias loterijų organizatorių akcininkas yra olimpinis komitetas, jis perveda didžiąją dalį mokesčių sau kaip paramą. Sunku būtų surasti tokį analogą Lietuvoje ar net visame pasaulyje“, – tuomet kalbėjo vienas iš įstatymo projekto autorių, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Tačiau LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė mano, kad tokios permainos gali visiškai sužlugdyti šalies sportą.

Teoriškai LTOK skiriami pinigai sportininkams ir jų pasiruošimui turėtų juos pasiekti, tačiau šiai dienai iki galo nėra aišku, kaip naujas sporto finansavimo mechanizmas galėtų veikti.

Jei įstatymo pataisos bus priimtos nuo 2022 metų sausio 1 dienos, tuomet kai kurios federacijos gali susidurti su bėdomis ir finansiniais sunkumais, mat LTOK finansuodavo nuo pat kalendorinių metų pradžios, o pinigai iš valstybės federacijas ir sportininkus iki balandžio mėnesio gali ir nepasiekti.

„Dabar visa atsakomybė už pasirengimą tenka federacijoms. Tai buvo pasiekta sunaikinant Lietuvos olimpinį sporto centrą (LOSC). Mes bendrai olimpiniam sportui skirdavome apie 6 milijonus eurų. Kol kas dėl naujai siūlomų įstatymų pataisų mes nežinome, ar galėsime tą daryti toliau, nežinome, kaip ir kada tos lėšos pasieks sportininkus.

Šiai dienai baisiausias dalykas yra nežinomybė“, – ketvirtadienį kalbėjo LTOK vadovė.

D. Gudzinevičiūtė pabrėžė, kad artimiausiu metu iš LTOK stipendijas gaunantys sportininkai gali likti be jų: „Mes paprasčiausiai tam neturėsime lėšų.“

Tiesa, aukšto meistriškumo sportininkai gauną valstybines stipendijas, kurios yra apibrėžtos įstatymiškai.

LTOK prezidentės nuomone, sportininkų rengimas Lietuvoje vis tik turėtų būti centralizuotas.

„Mano manymu, frazė, kad sportininkų rengimas yra ne valstybės reikalas, nėra teisinga ir manau, kad valstybė turėtų labiau tą prižiūrėti, kaip kad buvo LOSC laikais. Mūsų mažoje šalyje turėtų būti bent jau sporto medikų aptarnavimas centralizuotas“, – sakė D. Gudzinevičiūtė.

Jei siūlomos įstatymo pataisos bus priimtos, LTOK žada toliau koncentruotis ties kitomis veiklomis.

„Olimpinėje chartijoje, kaip ir mūsų įstatuose, pagrindinis nacionalinių komitetų uždavinys yra olimpinis švietimas. Tikrai ne visai komitetai prisidėdavo prie sportininkų finansavimo, tad mes toliau vystysime tas veiklas, kurios numatytos chartijoje ir mūsų įstatuose“, – patikslino LTOK prezidentė.

Tačiau pats M. Maujauskas nesutinka, kad tokios pataisos griauna Lietuvos sportą.

„Pasipriešinimas yra didelis. Prieš Biudžeto ir finansų komiteto posėdį buvo išplatintas pranešimas, kuriame rašoma, kad tokios diskusijos griauna sportą. Sunku suprasti, kaip tai griauna sportą, kai kalbame apie didesnį skaidrumą, didesnį finansavimą, rūpinimąsi“, – rugsėjo 16 dieną kalbėjo parlamentaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt