Pasaulyje

2012.12.01 11:28

JT balsavo už Palestinos pripažinimą

ELTA 2012.12.01 11:28

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja ketvirtadienį pritarė, kad Palestinai būtų suteiktas valstybės stebėtojos ne narės statusas. 

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja ketvirtadienį pritarė, kad Palestinai būtų suteiktas valstybės stebėtojos ne narės statusas.

Už tai balsavo 138 šalys, devynios buvo prieš, o 41 susilaikė, praneša agentūra AFP.

Toks rezultatas yra didelė pergalė palestiniečiams, nes statusui pakeisti būtų pakakę paprastos 97 valstybių balsų daugumos. Tarp balsavusiųjų prieš buvo Izraelis ir JAV. Lietuva susilaikė. Penkios valstybės balsavime nedalyvavo.

Iki šiol Palestina Jungtinėse Tautose turėjo tik paprastą stebėtojos vaidmenį. Suteikdamos naująjį statusą, JT praktiškai pripažino Palestiną. Palestiniečių savivalda dabar galės prisijungti prie tam tikrų JT organizacijų ir tarptautinės teisės sutarčių. Be to, ji galės naudotis tarptautine jurisdikcija.

Tačiau palestiniečiai ir toliau neturės balsavimo teisės Generalinėje Asamblėjoje. Jie negalės ir pateikti rezoliucijų.

Tūkstančiai palestiniečių naktį į penktadienį Vakarų krante ir Gazos ruože šventė Palestinos, kaip valstybės stebėtojos ne narės pripažinimą.

„Aš negaliu nusakyti mūsų jausmo. Viskas, ką dabar galiu pareikšti - aš didžiuojuosi, būdamas palestiniečiu, – kalbėjo Mohamedas Humaidas iš Gazos ruožo. – Šiandien mes gavome stebėtojos statusą ir netrukus tapsime visaverte nare.“

„Tai yra istorinė diena, Palestinos valstybės gimimas“, – Ramaloje sakė Suha Awafallah. Dabar Izraelį bus galima apskųsti tarptautiniams teismams dėl nusikaltimų prieš palestiniečius Gazos ruože, teigė ramalietis Mohammedas Issa. „Tai mums svarbu“, – pabrėžė jis.

Palestiniečių teritorijose vyko spontaniški džiaugsmo mitingai. Ramaloje Vakarų krante apie 3 tūkst. žmonių dideliame ekrane stebėjo kovingą prezidento Mahmoudo Abbaso kalbą JT. Minioje buvo išskleistas didžiulis plakatas su 2004-aisiais mirusio buvusio palestiniečių prezidento Yassiro Arafato atvaizdu. Skambant patriotinei muzikai, moterys ir vaikai mojo palestiniečių vėliavėlėmis ir skandavo „Palestina, Palestina“.

Izraelio vyriausybės vadovas Benyaminas Netanyahu tuo tarpu griežtai sukritikavo M. Abbaso kalbą JT. M. Abbaso kalbą buvo „kupina melo ir propagandos“, sakė jis.

Anot B. Netanyahu, palestiniečiai, prašydami aukštesnio statuso JT, „pažeidė savo susitarimus su Izraeliu“. Jo vyriausybė esą iš to padarys išvadas. „JT sprendimas nieko nekeičia vietoje. Nebus Palestinos valstybės, kol nebus saugumo garantijų Izraeliui“, – pabrėžė B. Netanyahu.

JAV, nepaisydamos JT sprendimo suteikti palestiniečiams aukštesnį statusą, ir toliau nelaiko Palestinos valstybe. „Ši rezoliucija neįkuria Palestinos valstybės“, – po balsavimo sakė JAV ambasadorė JT Susan Rice.

JAV balsavo prieš rezoliuciją. Derybos tarp Izraelio ir palestiniečių ir toliau yra vienintelis kelias Artimųjų Rytų konfliktui išspręsti, pabrėžė S. Rice.