Pasaulyje

2018.10.21 10:38

D. Trumpas: JAV pasitrauks iš branduolinio susitarimo su Rusija

BNS2018.10.21 10:38

JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį patvirtino, kad jo šalis planuoja trauktis iš branduolinių ginklų sutarties su Rusija dėl pranešimų, kad Maskva pažeidė šį susitarimą.

Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty, INF) 1987 metais pasirašė JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas; sutartis eliminavo vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamas balistines ir sparnuotąsias raketas.

„Rusija nesilaikė šio susitarimo. Todėl ketiname nutraukti šią sutartį“, – žurnalistams Elko mieste Nevadoje sakė D. Trumpas.

„Rusija pažeidė susitarimą. Ji jį pažeidinėjo daug metų. Nežinau, kodėl prezidentas (Barackas) Obama nesiderėjo ar nepasitraukė (iš sutarties). O mes neleisime jai (Rusijai) pažeidinėti branduolinės sutarties ir gaminti ginklų, kai mums tai neleidžiama“, – pridūrė jis.

D. Trumpas kalbėjo jo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Johnui Boltonui nuvykus į Maskvą susitikti su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu prieš laukiamą antrą šiais metais D. Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą.

JAV ir Rusijos santykiai yra labai įtempti dėl kaltinimų, kad Maskva kišosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, dėl Rusijos paramos Sirijos vyriausybei šios šalies pilietiniame kare ir dėl konflikto Ukrainoje.

Tačiau Vašingtonas nori Maskvos paramos ieškant sprendinių Sirijos karui ir darant spaudimą Iranui bei Šiaurės Korėjai.

Apie jokį naują D. Trumpo ir V. Putino susitikimą nepaskelbta, bet tokio susitikimo laukiama netrukus.

Abu lyderiai lapkričio 11 dieną Paryžiuje dalyvaus Pirmojo pasaulinio karo pabaigos metinių minėjime.

D. Trumpo administracijos aukšto rango pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės, sakė, kad kita potenciali proga būtų Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimas, kuris vyks nuo lapkričio 30 iki gruodžio 1 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.