Pasaulyje

2018.08.07 17:39

Nuo antradienio atnaujintas JAV sankcijas Iranas vertina kaip „psichologinį karą“

Nuo antradienio įsigaliojant atnaujintoms Jungtinių Valstijų sankcijoms Iranui, Irano prezidentas kaltina kurstant įtampą ir tvirtina, kad derybos tokiomis sąlygomis tampa neįmanomos. Tuo metu Jungtinių Valstijų atstovai kartoja, kad sutarimo paieškos įmanomos tik tuomet, jei Iranas nuspręs tapti, jų žodžiais tariant, „normalia“ valstybe.  

Apie sankcijų grąžinimą kalbėta nuo pat tada, kai prieš tris mėnesius Jungtinės Valstijos pareiškė besitraukiančios iš Irano branduolinio susitarimo. Donaldas Trumpas ir jo komanda kartoja, jog yra pasirengę kalbėtis su Iranu, jei šie pakeis savo elgesį.

„Jie galėtų priimti prezidento pasiūlymą derėtis, visiškai atsisakyti savo balistinių raketų ir branduolinio ginklo programos, ir kad tai būtų galima patikimai patikrinti – ne pagal sudėtingas Irano branduolinio susitarimo sąlygas, kurios tikrai nėra tinkamos. Nustoti remti tarptautinį terorizmą, atsisakyti karinių veiksmų regione. Žinote, tai sudėtinis dalykas, prezidentas kalbėjo apie tai su daugeliu Europos lyderių. Jei Iranas vertintų šį klausimą rimtai, sėstų prie derybų stalo. Mes suprasime, jei taip nėra“, – sakė JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltas.

Nuo pat pradžios kartojęs, kad reikia geresnio sandėrio, nei pasiekė jo pirmtakas, D. Trumpas viliasi, kad sankcijų prispaustas Iranas bus linkęs dėl tokio derėtis.  

Tačiau pirmadienį Irano prezidentas Hassanas Rouhani, kreipdamasis į tautą per televiziją, pareiškė, kad JAV pradeda „psichologinį karą“ prieš jo šalį.

„Jie nori pradėti psichologinį karą prieš iraniečius ir suskaldyti tautą“, – pareiškė jis.

Pasak prezidento, Vašingtono raginimas pradėti naujas derybas, tačiau tuo pat metu atnaujinti griežtas sankcijas yra „nesuprantamas“.

„Derybos su sankcijomos yra nesuprantama. Jie skelbia sankcijas Irano vaikams, ligoniams ir tautai“, – sakė H. Rouhani.