Pasaulyje

2018.07.13 23:49

Prieš JAV ir Rusijos viršūnių susitikimą Maskva sako laikanti Trumpą „partneriu“

BNS 2018.07.13 23:49

Kremlius penktadienį pareiškė, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas  yra Maskvos „partneris“, ruošiantis jo pirmajam dvišaliam susitikimui su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

„Laikome Trumpą derybų partneriu“, – žurnalistams per spaudos konferenciją sakė Kremliaus patarėjas Jurijus Ušakovas, supažindindamas su planais dėl pirmadienį Suomijos sostinėje įvyksiančio aukščiausio lygio susitikimo.

Numatoma, kad abu lyderiai mėgins pagerinti santykius, tarp Maskvos ir Vakarų šalių tvyrant didelei įtampai.

„Dvišalių santykių būklė – labai bloga, – pripažino J. Ušakovas. – Turime pradėti juos taisyti.“

Priešingi Rusijos ir JAV vaidmenys per konfliktus Sirijoje ir Ukrainoje bei kiti ginčai nulėmė, kad Maskvos ir Vašingtono santykiai atvėso labiausiai nuo Šaltojo karo.

Jungtinės Valstijos nuo 2014 metų paskelbė Rusijai virtinę sankciją už Maskvos įvykdytą Krymo atplėšimą nuo Ukrainos ir numanomą kišimąsi į JAV rinkimus. Rusija bet kokią savo kaltę neigia.

„Šio susitikimo tikslas – pradėti taisyti neigiamą dvišalių santykių padėtį, tartis dėl konkrečių priemonių jiems pagerinti ir sukurti daugmaž priimtino lygio pasitikėjimą“, – aiškino J. Ušakovas.

„Norėtume, kad šios derybos prisidėtų kuriant atmosferą, kuri leistų mums kalbėtis apie tolesnius kontaktus, įskaitant galimus vizitus Maskvoje ir Vašingtone“, – pridūrė jis.

Patarėjas nurodė, kad prezidentai bendraus akis į akį, dalyvaujant tik vertėjams. Vėliau jie surengs darbo pietus su savo delegacijomis.

„Esame pasiruošę kalbėti praktiškai apie visus klausimus, susijusius su dvišaliais santykiais ir tarptautine darbotvarke, – pažymėjo J. Ušakovas. – Viena iš pagrindinių diskusijų temų bus padėtis Sirijoje, ypač kiek tai susiję su Irano kariniu dalyvavimu toje šalyje.“

Kremliaus pareigūnas sakė, kad lyderių susitikimas prasidės 10 val. Grinvičo (13 val. Lietuvos) laiku. Jis pridūrė, kad Maskva nėra nustačiusi jam jokio laiko limito.

AFP/Scanpix nuotr.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo pirmadienį Helsinkyje irgi surengs savo pirmąjį susitikimą.

Numatoma, kad jie turėtų aptarti nuo 2016 metų vykdytus JAV diplomatų išsiuntimus dėl nesutarimų, susijusių su kaltinimais, kad Maskva kišosi į Amerikos rinkimus.

Kremlius tvirtino, kad bendro baigiamojo pranešimo lyderiai neplanuoja paskelbti, bet po susitikimo surengs spaudos konferenciją.

Rusijos dienraštis „Kommersant“ anksčiau pranešė, kad Vašingtonas paprašė Maskvos garantijų, kad į JAV rinkimus nebebus kišamasi.

Maskva ne kartą tvirtino, kad į Amerikos rinkimus nesikišo. Šis klausimas vėl tampa aktualus, artėjant lapkritį vyksiantiems JAV kadencijos vidurio rinkimams.

Vakarų santykius su Maskva taip pat temdė kovą Didžiojoje Britanijoje įvykęs incidentas, kai vienas buvęs rusų dvigubas agentas buvo apnuodytas Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Maskva neigė Londono pareiškimus, kad su šiuo apnuodijimu susijusi Rusija.

Vis dėlto nuo savo atėjimo į valdžią praeitais metais D. Trumpas stengėsi pagerinti santykius su V. Putinu.

Vėliausias trumpas jųdviejų susitikimas įvyko 2017 metais Vietname per regioninio forumo APEC viršūnių susitikimą.