Pasaulyje

2018.06.10 09:44

Savaitė po suvaidinto rusų žurnalisto A. Babčenkos nužudymo: ką žinome?

15min.lt 2018.06.10 09:44

Ukrainos žvalgyba teigia užkirtusi kelią rusų žurnalisto, Kremliaus kritiko Arkadijaus Babčenkos nužudymui. To nebūtų buvę galima išvengti be suvaidintos žmogžudystės. Praėjo jau savaitė, tačiau ši istorija vis dar turi daugybę nežinomųjų ir tik vieną suimtąjį, rašo „Deutsche Welle“. 

Praėjus dienai po surežisuotos A. Babčenkos mirties, Ukrainos generalinis prokuroras Jurijus Lutsenko tikino, kad šalies saugumo tarnybos turi rusų sudarytą 47 Ukrainos žurnalistų, tinklaraštininkų ir kitų įtakingų asmenų sąrašą, kurie turėjo būti nužudyti. 

Šis sąrašas po kurio laiko buvo nutekintas ir atsidūrė portale strana.ua. Jo autentiškumas nebuvo įrodytas, tačiau Ukrainos žvalgyba pradėjo tyrimą dėl nutekintos informacijos.

Paskelbus apie šį sąrašą Ukrainos žvalgybininkai pakvietė sąraše minimus asmenis į susitikimą, tačiau iš 47 pasirodė tik 17. Dalis sąraše minimų žurnalistų smarkiai abejoja tokio dokumento autentiškumu ir mano, kad jis sudarytas nelogiškai ir atsitiktinai.

Vienas įtariamasis sulaikytas

Sulaikytas kol kas tik vienas asmuo - Ukrainos verslininkas Borisas Hermanas. Jis yra smulkus Vokietijos-Ukrainos ginklų gamintojų „Schmeisser“ akcininkas. Dviem mėnesiams sulaikyto B. Hermano advokatas teigė, kad kaltinimuose nebuvo minėtas joks 47 asmenų sąrašas, o jo klientas kaltinamas tik A. Babčenkos nužudymo planavimu.

Dar keisčiau tai, kad pats B. Hermanas teismo proceso metu aiškino esąs dvigubas Ukrainos žvalgybos agentas, kurio tikslas yra išsiaiškinti, kokią įtaką Rusijos finansavimas gali turėti Ukrainos politiniam stabilumui. 

B. Hermanas pripažino, kad į jį kreipėsi senas pažįstamas Viačeslavas Pivovarnikas, šiuo metu gyvenantis Maskvoje. Šis buvęs Ukrainos pilietis šiuo metu dirba su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu siejamame fonde, kuris domisi Ukrainos reikalais. Dvigubu agentu save vadinančio B. Hermano tikinimu, ukrainiečiai žvalgybininkai buvo informuoti apie jo kontaktus ir skatino jį tęsti bendradarbiavimą.

Ukrainos karinis prokuroras Ruslanas Kravčenko nekomentavo šių B. Hermano teiginių.

A. Babčenką turėjo nužudyti buvęs vienuolis?

B. Hermanas taip pat tikino, kad jis išties nusamdė buvusį vienuolį Oleksijų Zymbaliuką, kad šis nužudytų A. Babčenką, bet Ukrainos žvalgyba puikiai apie tai žinojo. Jo teigimu, visos pusės žinojo, kad žurnalisto nužudymas bus tik suvaidintas.

„Bet mes laikėme visa tai paslaptyje, nes žinojome, kad SBU gretose yra dvigubų Rusijos agentų“, – pasakojo sulaikytas verslininkas.

Tuo metu SBU versija tokia, kad O. Zymbaliukas savanoriškai sutiko kautis prieš prorusiškus sukilėlius Donbase. Jis pats susisiekė su Ukrainos žvalgyba, kai gavo pasiūlymą nužudyti A. Babčenką. Žvalgybininkams pavyko įkalbėti jį prisidėti prie suvaidintos žmogžudystės.

O. Zymbaliukas iš B. Hermano gavo 12 tūkstančių eurų bei papildomą sumą ginklų įsigijimui. Jį užverbavęs Ukrainos verslininkas vėliau iš Rusijos gavo sąrašą su 30 Ukrainos žurnalistų pavardėmis, kuriuos turėjo nužudyti O. Zymbaliukas.

B. Hermano teigimu, jis šį sąrašą perdavė Ukrainos žvalgybai, tačiau žvalgyba atkerta, kad šis meluoja. Sąrašą jis perdavė tik O.Zymbaliukui, o štai šis jį perdavė SBU.

Viačeslavo Pivovarniko paslaptis

Rusijos fonde, kuris verbavo B. Hermaną ir siuntė jam pinigus, dirbantis V. Pivovarnikas lieka paslaptimi. Dokumentai rodo, kad B. Hermanas ir V .Pivovarnikas Kijeve buvo įsteigė konsultacijų įmonę. Pastarasis Ukrainoje yra dar bent penkių įmonių dalininkas.

2010-2012 V. Pivovarnikas dirbo Geopolitikos ir ekonomikos tyrimų institute. Šiam institutui vadovauja buvęs Ukrainos žvalgybos vadovo pavaduotojas Aleksandras Skripalskis, kuris Ukrainos žiniasklaidai teigė nieko nežinąs apie V. Pivovarniką.

Su paslaptinguoju Rusijos fondo atstovu bandė susisiekti ir Vokietijos žiniasklaida, tačiau į jokias žinutes šis neatsakė.