Pasaulyje

2017.12.14 22:29

V. Putinas: jūs norite, kad mes patirtume vieną Maidaną po kito?

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.14 22:29

Surengęs dar vieną kasmetę spaudos konferenciją, Rusijos lyderis Vladimiras Putinas taip ir neatsakė į klausimą, ar bijo Aleksejaus Navalno konkurencijos per prezidento rinkimus. Putinas apsiribojo įprastiniais pažadais kelti šalies ekonomiką ir eilinių rusų gyvenimo lygį, nors dėl kritusių naftos kainų ir ekonominių sankcijų rusų pajamos per pastaruosius porą metų nukrito ir tai gerokai komplikuoja Putino pastangas siekti perrinkimo, kad ir be jokių realių konkurentų.  

Šį kartą, kalbėdamas apie Rusijos pasiekimus, prezidentas V. Putinas buvo priverstas lyginti dabartinę ekonominę padėtį su Jelcino laikais – tik taip galima buvo parodyti, kad realiosios eilinių rusų pajamos ir pensijos padidėjo, bet tai buvo prieš prasidedant jau 17 metų trunkančiam V. Putino valdymui, taigi palyginimas nėra itin palankus, ypač turint omenyje, kad kovą V. Putinas sieks dar vienos kadencijos.

Vienintelė opozicijos kandidatė rinkimuose – Ksenija Sobčiak pateko į salę tik kaip kanalo „Dožd“ žurnalistė ir gavo progą tiesiai paklausti V. Putino ar jis taip bijo A. Navalno, kad pats liepė neprileisti jo prie rinkimų, nors visas Kremliaus sufabrikuotas bylas A. Navalnui Europos teismai atmetė. Putinas išsisuko nuo atsakymo pažėręs tradicinę gąsdinimų tiradą.

„Jūs norite, kad mes patirtume vieną Maidaną po kito? Kad būtų mėginimai įvykdyti valstybės perversmus? Visa tai jau perėjome. Jūs ką, norite visa tai sugrąžinti? Esu tikras, kad absoliuti Rusijos piliečių dauguma to nenori ir šito neleis“, – sakė  V. Putinas.

Kalbėdamas apie tai, kad prezidento rinkimuose jis neturi jokių realių konkurentų, V. Putinas pavadino tai Rusijos specifika, bet turėjo pripažinti, kad pigi  nafta ir ekonominės sankcijos dėl Ukrainos tikrai pridarė problemų.   

„Žmonės, aišku, dėl daug ko nepatenkinti, ir jie teisūs dėl to, kad nepatenkinti – galima buvo pasiekti geresnių rezultatų“, kalbėjo – Rusijos prezidentas.

Savo ruožtu, V. Putinas pareiškė, kad krizės nusmukdyta šalies ekonomika vis dėlto auga – oficialiai 1,6 proc. – ir dar kartą išvardino pagrindines reformų kryptis.

„Tai – infrastruktūra, sveikatos apsauga, švietimas. Kaip jau sakiau anksčiau – aukštosios technologijos, darbo našumo didinimas ir visa tai, be jokios abejonės tam, kad padidėtų gyventojų pajamos“, – vardijo Rusijos prezidentas.

Paklaustas apie Maskvos kišimąsi į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimus, V. Putinas visus kaltinimus paneigė.

„Visa tai – išgalvota, ir tai padarė prieš D. Trumpą nusiteikusi opozicija, kad iškeltų abejonių dėl jo teisėtumo“, – sakė politikas.

V. Putinas pripažino, kad Minsko susitarimai dėl Ukrainos nėra efektyvūs, bet apkaltino Kijevą nenoru tiesiogiai derėtis su Donbaso valdžia. Putinas pareiškė, kad tik Donbaso karinės pajėgos apsaugo nuo skerdynių, kurias, jo nuomone, ten surengtų Ukrainos nacionalistų batalionai. 

„Rusijos armijos Donbaso teritorijoje nėra, bet ten yra sukurtos tam tikros karinės ir policinės formuotės, kurių pakanka ir jos pasirengusios atremti, bet kokias plataus masto karines akcijas prieš Donbasą“, – teigė Rusijos prezidentas.

Apklausos rodo, kad dabar už V. Putiną balsuotų du trečdaliai rinkėjų. Vienu naujausių V. Putino pasiekimų laikoma dvejus metus trunkanti gana sėkminga Maskvos karinė intervencija Sirijoje.  Maskva sugebėjo išsaugoti autoritarinį prezidento Basharo al Assado režimą ir savo karo bazes Sirijoje. Dabar V. Putinas pats paskelbė apie dalies rusų karinio kontingento išvedimą iš Sirijos, bet reikia nepamiršti, kad trečdalį milijono žmonių nusinešęs pilietinis konfliktas Sirijoje taip ir liko neišspręstas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.