Pasaulyje

2017.01.30 14:51

Kanada šaudynes mečetėje vadina terorizmu

Kanadoje per masinį šaudymą mečetėje žuvo šeši žmonės, aštuoni sužeisti. Ministras pirmininkas nusikaltimą pavadino teroristiniu išpuoliu prieš musulmonus ir pareiškė, kad musulmonai yra neatsiejama visuomenės dalis. Kvebeko policija sulaikė du užpuolikus, bet jų motyvų neskelbia. Provincijoje, kur įtampa tarp musulmonų ir kraštutinių dešiniųjų nuolat auga, žudynės surengtos tuoj po to, kai Kanada pažadėjo toliau priimti pabėgėlius ir suteikti laikinus leidimus tiems, kurie įstrigo, kai sienas uždarė Jungtinės Amerikos Valstijos. 

Kvebekas nėra sala pasaulyje, konstatuoja prancūziškai kalbančios Kanados provincijos premjeras po šaudymo šio priemiesčio mečetėje. Užpuolikai po septintos vakaro įsiveržė į maldos namus, kur tuo metu buvo per 50 maldininkų, ir puolė šaudyti, o vėliau pabėgo ir buvo sugauti. Ar jie neturėjo bendrininkų, policija dar nėra tikra, neskelbia ir motyvo. Šaudymai Kanadoje labai reti, ginklų kontrolė ir kultūra čia kitokia negu Jungtinėse Valstijose.

„Šį įvykį laikome teroro išpuoliu“, – sakė Kvebeko policijos atstovė Christine Coulombe.

Premjeras pasmerkė ataką maldos ir prieglobsčio namuose ir užtikrino, kad musulmonai kanadiečiai yra svarbi nacionalinio audinio dalis. Pernai priėmęs 40 tūkstančių pabėgėlių, išvakarėse Justinas Trudeau pažadėjo ir toliau tai daryti nepriklausomai nuo religijos, nes įvairovė ir pakantumas yra šalies stiprybė.

Kai Donaldas Trumpas laikinai uždarė sienas visiems pabėgėliams ir septynių musulmoniškų šalių piliečiams, Kanados imigracijos ministras, pats kilęs iš vienos iš septynių šių valstybių, Somalio, pažadėjo padėti įstrigusiems.

„Imigracija toliau vaidina esminį vaidmenį, prisideda prie Kanados gerovės, ekonominio klestėjimo ir sėkmės. Pasitikime savo programomis ir laikysimės imigracijos sistemos, kuri remiasi atjauta, veiksmingumu ir ekonominėmis galimybėmis. Kuri užtikrina kanadiečių sveikatą, saugumą ir ramybę. Sveikiname bėgančius nuo persekiojimo, teroro ir karo“, – kalbėjo Kanados imigracijos ministras Ahmedas Hussenas.

Bet kai likusi Kanada į migrantus žiūri palankiai, Kvebeke jau daug metų auga įtampa – dauguma parėmė buvusios vyriausybės iniciatyvą uždrausti galvos dangalus, radikalų grupuotės stiprėja ir grasina mirtimi musulmonų aktyvistams, kiaulės krauju taškomos mečetės. Ir prie užpultosios mečetės birželį per Ramadaną buvo padėta kiaulės galva. Tad provincijos premjeras žada stiprinti saugumą ir pripažįsta, kad nepasiteisino viltys, jog visuomenės atvirumas ir taikumas apsaugos nuo tokio smurto kaip kitur pasaulyje.

„Noriu pasakyti kelis žodžius kvebekiečiams musulmonams. Mes su jumis. Tai jūsų namai, jūs čia priimami. Visi esame kvebekiečiai. Drauge turime siekti kurti atviresnę, taikesnę visuomenę, net šiame nerimastingume pasaulyje. Nuo tokių neapykantos nusikaltimų uždarytos sienos neapsaugo. D. Trumpas, iškart puolantis tviteryje smerkti islamistų atakas, po išpuolio prieš musulmonus kitapus sienos, tyli“, – piktinosi Kvebeko premjeras Philippe`as Couillard`as.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.