Pasaulyje

2020.11.17 17:51

Skvernelis po susitikimo su Lenkijos prezidentu: negalime leisti, kad mūsų vienybė būtų skaldoma

atnaujinta 19.14
Dainora Karklytė, ELTA, BNS2020.11.17 17:51

Kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis sako, kad negalima leisti, jog Lietuvos ir Lenkijos vienybė būtų skaldoma.

Taip jis antradienį teigė po susitikimo su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda.

„Lietuva ir Lenkija yra stipresnės būdamos kartu, todėl negalime leisti, kad mūsų vienybė būtų skaldoma. Privalome tęsti strateginių infrastruktūros projektų įgyvendinimą ir remdamiesi transatlantinėmis vertybėmis stiprinti bendrą saugumą regione“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas S. Skvernelis.

Be kita ko, susitikimo metu laikinasis Lietuvos premjeras ir Lenkijos prezidentas aptarė dvišalio bendradarbiavimo pasiekimus ekonomikos, kultūros, užsienio ir saugumo politikos srityse.

Pasak S. Skvernelio, galima konstatuoti, kad dvišaliai santykiai šią kadenciją tapo geriausi per kelis dešimtmečius. Anot jo, tai yra abiejų valstybių prezidentų ir vyriausybių atlikto darbo įvertinimas.

Susitikime buvo pabrėžta kitais metais minimos Gegužės trečiosios konstitucijos ir Tarpusavio įžado sukakties svarba, plėtojant abiejų tautų ir visos Europos istorinę atmintį.

Anot Vyriausybės vadovo, sprendžiant tautinėms bendrijoms rūpimus klausimus, ir toliau svarbu remtis tarpusavio pagarbos ir pasitikėjimo principais. Be to, susitikime pasidžiaugta, kad per S. Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kadenciją pavyko pagerinti švietimo sąlygas, užtikrinti televizijų transliacijas gimtąja kalba, veiklą pradėjo Lietuvių kultūros ir švietimo centras Suvalkuose.

Anksčiau antradienį S. Skvernelis teigė, kad naujoji valdžia gali sugadinti santykius su Lenkija, jei neįsigilinusi ims kritikuoti situaciją dėl teisės viršenybės principo pažeidimų.

„Pagal tuos pareiškimus realybė tokia tikėtina, kad taip ir bus. Juo labiau, kad taip ir būdavo visuomet, kai būdavo dešinioji valdžia Lietuvoje“, – žurnalistams Seime sakė jis.

Tuo tarpu valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigė, kad Lenkija yra strateginė Lietuvos partnerė, tačiau nauja valdžia neketina apsimesti akla kaimyninėje šalyje egzistuojančioms žmogaus teisių problemoms.

Seime apsilankęs Duda: Lenkijos ir Lietuvos likimai yra susiję, todėl turime remti vieni kitus

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda antradienį lankydamasis Seime sveikino naujos kadencijos parlamentarus paskutiniojo Jogailaičio Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto 500-ųjų gimimo metinių proga.

Kalbėdamas apie istoriją, A. Duda teigė, kad Lenkija ir Lietuva yra artimos partnerės. Lenkijos prezidentas taip pat kalbėjo apie JAV karinę paramą Rytų Europos valstybėms ir glaudų sąjungininkų bendradarbiavimą.

„Lenkijos ir lenkų vardu perduodu visai Lietuvos tautai širdingus sveikinimus ir broliškos pagarbos žodžius. Jubiliejus, kurį iškilmingai švenčiame, nėra tik garbinga praeitis, bet ir proga pagalvoti apie šių dienų iššūkius ir pažvelgti į ateitį“, – antradienį lankydamasis Seime kalbėjo A. Duda.

Jis taip pat teigė, kad istorinė „Lenkijos ir Lietuvos partnerystė visų pirma gimė dėl bendrų pavojų“.

„Tai ne tik istorija, bet ir svarbi pamoka, kad Lenkijos ir Lietuvos likimai yra susiję bei, esant pavojui, turime vieni kitus remti“, – akcentavo Lenkijos prezidentas.

A. Duda pasidžiaugė pasirašęs sutartį su JAV dėl glaudesnio karinio bendradarbiavimo.

„Sutartis turėtų prisidėti prie amerikiečių buvimo mūsų regione garantavimo ir tai tikriausiai yra gera žinia ir Lietuvai. Esu įsitikęs, kad strateginiai, sąjunginiai ryšiai ir sprendimai NATO Rytų sparne turi nekintamą galią, nepriklausomai nuo pokyčių JAV administracijoje“, – pabrėžė A. Duda.

„Saugumas yra nepaprastai svarbus dalykas, todėl Lietuva ir Lenkija rūpinasi saugumui skirti 2 proc. nuo BVP taip, kaip nori NATO“, – pažymėjo A. Duda.

Pasak Lenkijos prezidento, kaimyninių kariuomenių bendradarbiavimas užtikrina bendrą saugumą.

Populiariausi