Pasaulyje

2020.07.31 09:30

Didžiausias protestas Baltarusijoje per dešimtmetį – mitinge dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių

atnaujinta 09.59
ELTA, LRT.lt2020.07.31 09:30

Dešimtys tūkstančių pagrindinės Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos varžovės prezidento rinkimuose Svetlanos Tichanovskajos šalininkų ketvirtadienį dalyvavo mitinge Minske, nepaisant didėjančio susidorojimo su opozicija.

Autoritarinio prezidento A. Lukašenkos priešininkai deda visas viltis į 37 metų S. Tichanovskają, kuri rugpjūčio 9 d. vyksiančiuose Baltarusijos prezidento rinkimuose susirungs su A. Lukašenka.

Jos vyro Sergejaus, žinomo tinklaraštininko, rinkimų komisija nesutiko registruoti kandidatu rinkimuose ir jis buvo įkalintas, kaip ir buvęs bankininkas Viktoras Babaryka. Dar vienas stiprus potencialus kandidatas Valerijus Cepkala, kuriam taip pat nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, saugumo sumetimais pabėgo į Rusiją.

Taip pat skaitykite

A. Lukašenka ne kartą kaltino opoziciją kurstant neramumus šalyje ir planuojant nuversti jį su užsienio pagalba. S. Tichanovskaja per mitingą paneigė šiuos kaltinimus.

Šią savaitę Minskas netikėtai pranešė šalyje sulaikęs 32 Rusijos karinės grupuotės „Wagner“ samdinius, kuriuos esą įtaria ketinus surengti riaušes baltarusių miestuose. Nors LRT.lt kalbintas politologas dr. Laurynas Jonavičius teigė, jog tokiu būdu A. Lukašenka galimai sieks pateisinti smurtą prieš protestuotojus.

Baltarusijos valstybės saugumo tarybos sekretorius Andrejus Ravkovas ketvirtadienį buvo susitikęs su prezidento rinkimų dalyviais ir juos perspėjo apie grėsmes žmonėms, susirinkusiems į rinkimų kampanijos renginius.

Jis perspėjo, kad renginių metu saugumo pajėgos imsis „atitinkamų saugumo priemonių“, skelbia valstybinė Baltarusijos naujienų agentūra „BelTA“.

Žinios. Daugiau nei 50 tūkst. žmonių atėjo palaikyti Svetlanos Tichanovskajos: Lukašenka ieško būdų priešintis

Per mitingą kalbėjusi S. Tichanovskaja teigė, kad laimėjusi šiuos rinkimus ji surengtų naujus rinkimus ir išlaisvintų visus politinius kalinius, įskaitant savo vyrą Sergejų.

„Pavargau su viskuo sutikti, pavargau tylėti ir bijoti“, – teigė moteris ir pridūrė, kad ji nori pakeisti sistemą, bet nenori pati būti valdžioje.

Šis mitingas Minske, regis, buvo didžiausias opozicijos protestas Baltarusijoje per dešimtmetį. Žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ teigimu, mitinge dalyvavo mažiausiai 63 000 žmonių.

Kiek anksčiau ketvirtadienį Baltarusijos tyrėjai apkaltino S. Tichanovskajos vyrą ir kitą gerai žinomą kritiką Mikolą Statkevičių bendradarbiavus su rusų samdiniais ir planavus masinius neramumus šalyje prieš rugpjūčio 9-osios rinkimus.

Baltarusijos institucijos trečiadienį sulaikė 33 įtariamus rusų samdinius, kurie neva atvyko su tikslu destabilizuoti šalį prieš rinkimus.

Taip pat skaitykite

Per mitingą S. Tichanovskaja paneigė, kad opozicija bendradarbiauja su Rusija, jog sukeltų šalyje neramumus.

„Žmonės, kokia revoliucija? Mes norime sąžiningų rinkimų“, – teigė kandidatė S. Tichanovskaja.

65 metų A. Lukašenka prezidentauja jau 26 metus ir siekia šeštosios kadencijos šiame poste. Tarptautiniai stebėtojai ne kartą kritikavo rinkimus Baltarusijoje ir teigė, kad jie neatitinka demokratinių principų.

Taip pat skaitykite