Pasaulyje

2020.05.28 09:45

KTU docentė apie protestus Honkonge: panašu, kad jie pasiruošę didesniems susirėmimams

Simona Vasiliauskaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.05.28 09:45

Slūgstant koronaviruso pandemijai, Honkongo gatvėse kyla nauji protestai. Vietinė policija protestuotojus vaikė net šoviniais. Kauno technologijos universiteto (KTU) docentė Vida Mačikėnaitė LRT RADIJUI sako, kad šįkart protestai Honkonge vyksta dėl Pekine svarstomo Honkongo nacionalinio saugumo įstatymo.


Protestai Honkonge prasidėjo jau praėjusį savaitgalį, tačiau įsismarkavo trečiadienį dėl svarstomo įstatymo, kuriame norima kriminalizuoti Kinijos valstybės himno įžeidimą. Pasak V. Mačikėnaitės, Kinija taip siekia matyti Honkonge labiau patriotišką visuomenę, kaip kad tokią ugdo pačioje Kinijoje.

Kita priežastis, anot pašnekovės, yra ta, kad protestuotojai jau per ankstesnius protestus nepasitenkinimą Kinijai išreikšdavo nepagarba himnui. „Tai yra tiesiogiai nukreipta prieš himno naudojimą, kaip priemonę išreikšti nepasitenkinimą centrine valdžia“, – sako KTU docentė.

Šiuo atveju Kinijos sprendimo primetimas iš viršaus labai komplikuoja situaciją. Neabejotinai protestai tęsis ir jie gali būti dar stipresni.

Šiuo metu situacija Honkonge yra labai sudėtinga, sako V. Mačikėnaitė. „Labiausiai situaciją komplikuoja tai, kad Honkongo nacionalinio saugumo įstatymas ruošiamąsi priimti Kinijoje, centriniame valdžios parlamente, kuris kaip tik dabar susirenka į sesiją. Tai Honkongo atveju yra beprecedentis dalykas, todėl kad pamatinis Honkongo įstatymas numato laisvę pačiam Honkongui priimti sprendimus, taisykles ir įstatymus. Šiuo atveju Kinijos sprendimo primetimas iš viršaus labai komplikuoja situaciją. Neabejotinai protestai tęsis ir jie gali būti dar stipresni“, – prognozuoja V. Mačikėnaitė.

Anot jos, honkongiečiai, panašu, yra pasiruošę didesniems susirėmimams. „Vos tik praėjusią savaitę buvo pradėta kalbėti apie Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą, tai buvo tokių pasvarstymų, ar tie protestuotojai Honkonge vis tik išsigąs, nes jiems yra tiesiogiai grasinama kriminaline bausme už dalyvavimą proteste, ar jie visgi atsilaikys ir toliau laikysis tos savo minties priešintis Pekino spaudimui ir toliau dalyvaus protestuose“, – kalba KTU docentė.

Panašu, kad tai neišgąsdino protestuotojų, sako V. Mačikėnaitė. Pasak jos, tai gali išsivystyti į dar stipresnę krizę.

LRT.lt primena, kad Honkongo policija trečiadienį prieš debatus miesto parlamente dėl įstatymo, draudžiančio įžeisti Kinijos himną, protestuotojus vaikė šoviniais su dirginančiomis medžiagomis.

Apie įvykius Honkonge klausykitės ir radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt