Pasaulyje

2020.04.16 11:27

PSO klaidos koronaviruso akivaizdoje ir kodėl organizacija rodo pagarbą Pekinui

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.04.16 11:27

Trečiadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė įšaldantis finansavimą Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO). Šios Jungtinių Tautų (JT) organizacijos reakcija į koronaviruso protrūkį, pagyros Pekino veiksmams ir Taivano smerkimas išryškino PSO problemas.

Kasmetinis PSO biudžetas yra apie 5,4 mlrd. eurų, o didžiausios donorės – JAV – skiriama dalis sudarė beveik 365 mln. eurų.

PSO yra kritikuojama, kad per lėtai reagavo į koronaviruso protrūkį Kinijoje ir palaiko oficialią Pekino liniją bei pateikiamą statistiką, nepaisant ekspertų abejonių.

Užsienio politikos tyrimų instituto (Foreign Policy Research Institute, FPRI) Eurazijos programos direktorius Chrisas Milleris LRT.lt teigia, kad PSO šios krizės akivaizdoje padarė eilę klaidų: kurį laiką neigė, kad virusas perduodamas per žmonių kontaktą; pranešinėjo Kinijos pateikiamus duomenis kaip visiškai tikslius, nepaisant įrodymų, kad ši valstybė nuo pat pradžių melavo apie COVID-19 infekcijos protrūkį; tvirtino, kad koronavirusas nėra pandemija iki tol, kol buvo per vėlu.

„PSO išskirtinai pagarbiai elgėsi su Kinijos komunistų partija ir tai sukėlė pavojų pasaulinei sveikatos padėčiai. (...) Mes turėtume klausti PSO, kaip labai ji pablogino krizę“, – LRT.lt teigia Kinijos ekspertas.

Šiandien Kinija, anot JAV Valstybės sekretoriaus Mike`o Pompeo, PSO skiria apie 10 kartų mažiau lėšų nei JAV.

„Atrodo, kad Kinijos Liaudies Respublika iš esmės yra patenkinta PSO, tai suprantama žinant, kad PSO remia šalies partijos liniją apie virusą, net kai partijos linija buvo paremta melaginga statistika ar mediciniškai netiksli“, – sako Ch. Milleris.

PSO buvo kritikuojama ir dėl elgesio su Taivanu.

Ką darys – dar nežino

Kol kas nėra aišku, kaip finansavimo sumažėjimas galėtų paveikti PSO veiklą.

Anot Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovo Lino Kojalos, jei JAV nutrauks mokėjimus, tai bus skaudus smūgis organizacijai.

„Tai būtų didžiulis smūgis šiai organizacijai. Ypatingai tuo metu, kai visas pasaulis tikisi didesnio bendradarbiavimo“, – LRT TELEVIZIJAI sakė L. Kojala.

Kol kas nėra aišku, ką JAV galėtų daryti su šiomis lėšomis. „Sky News“ korespondento Alistairo Bunkallo žiniomis, Baltieji rūmai dar rengia pasiūlymus, kur lėšos gali nukeliauti, bet tikėtina, kad jos bus skirtos kitoms tarptautinėms organizacijoms, o gal net ir panašioms sveikatos programoms.

Radikalesnis žingsnis galėtų būti siųsti lėšų perskirstymo projektą patvirtinti Kongresui, kaip tai buvo padaryta 2017 m., kai Trumpas sumažino finansavimą Jungtinėms Tautoms. Bet dabar Kongresas negali susirinkti balsavimui, todėl nebūtų galima greitai priimti sprendimo, kaip to nori Baltieji rūmai, rašo „Sky News“.

Dar prieš pandemiją paskelbtame finansiniame administracijos pasiūlyme 2021 m., finansavimas PSO buvo sumažintas beveik 60 mln. eurų (50 proc. daugiau nei 2020 m.), rašo CNN.

Sprendimą kritikuoja

Šį sprendimą sukritikavo JAV medikų organizacijos, pareiškusios, kad tai gali pakirsti globalias pastangas kovoti su viruso protrūkiu.

„Kova su globalia pandemija reikalauja tarptautinio bendradarbiavimo ir rėmimosi mokslu bei duomenimis“, – „Politico“ sakė Amerikos medicinos asociacijos prezidentas Patrice`as Harris.

Šį D. Trumpo žingsnį galima matyti ir platesniame JAV prezidento antipatijos tarptautinėms organizacijoms ir susitarimams kontekste. Anksčiau jis ne kartą kritikavo Jungtines Tautas ir sumažino finansavimą šiai organizacijai, kvestionavo NATO reikšmę, kritikavo Pasaulio Banką, Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) ir pasitraukė iš Paryžiaus klimato susitarimo.

JAV demokratų senatorius Chrisas Mursphy, priklausantis Užsienio reikalų komitetui, sakė, kad nors PSO ir Kinija „padarė klaidų“, dabar Trumpo administracija ieško atpirkimo ožių, bandydama nukreipti kaltę dėl savo „klaidų ankstyvoje viruso (plitimo) fazėje“, rašo CNN.

Prieš kelias dienas JK nurodė didinanti finansavimą PSO virš 74 mln. eurų per metus. Vokietija ir Europos Sąjungos (ES) vadovai taip pat trečiadienį pasmerkė šį JAV sprendimą. Taigi JAV sąjungininkai neskuba sekti šiuo keliu.

Kinija taip pat išreiškė nerimą dėl tokio žingsnio. „Šis JAV sprendimas susilpnins PSO pajėgumus ir pakenks tarptautiniam bendradarbiavimui kovojant su epidemija“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė kinų pareigūnas Zhao Lijianas.

PSO dar praėjusio amžiaus pabaigoje buvo kritikuojama dėl perdėto biurokratizmo ir neveiksnumo. Tada vadovavimą organizacijai perėmusi Gro Harlem Brundtland sėkmingai pertvarkė ją ir vėl iškėlė visuomenės sveikatos klausimus, ypač skurdžiau gyvenančių jos narių, į dėmesio centrą, „The Lancet“ straipsnio autoriui Michaeliui McCarthy teigia Globalios Sveikatos tarybos Vašingtone vadovas Nilsas Daulaire`as.

„Viską įvertinus, manau, kad PSO reikia pertvarkyti ir pagrindus, ir padalinius bei įvykdyti tarptautinį tyrimą, kodėl ji sukūrė tokią sumaištį COVID krizėje“, – sako Ch. Milleris.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.