Pasaulyje

2020.04.01 20:07

Kodėl PSO ignoravo Taivano perspėjimus dėl koronaviruso, o Kinijos valdžią gyrė?

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.04.01 20:07

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo pat pradžių gyrė Kinijos valdžios reakciją į naujojo koronaviruso protrūkį, nepaisant kaltinimų informacijos slėpimu. Savaitgalį įvyko dar vienas incidentas, kuris privertė klausti, ar organizacija nevengia kritikuoti Pekino ir yra pakankamai nepolitiška.

Taivanas yra matomas kaip pavyzdinė valstybė, susitvarkiusi su COVID-19 grėsme. Tačiau savaitgalį įvykęs incidentas su šalimi, kuri nėra PSO narė, atkreipė dėmesį į galimą organizacijos šališkumą.

Nutraukė pokalbį

Šeštadienį Honkongo televizija RTHK transliavo žurnalistės Yvonne Tong nuotolinį vaizdo pokalbį-interviu su PSO gen. direktoriaus pavaduotoju Bruce`u Aylwardu. Pokalbio metu žurnalistė paklausė, ar PSO persvarstytų situaciją ir leistų į organizaciją įstoti Taivanui.

Šį klausimą B. Aylwardas sutiko tylėdamas ir po kurio laiko nurodė neišgirdęs bei paprašė pereiti prie kito klausimo. Kai žurnalistė pasako norinti pasikalbėti apie Taivaną, PSO atstovas nutraukia pokalbį išjungdamas transliaciją.

Kai žurnalistė jam dar kartą paskambino ir paprašė pakomentuoti Taivano veiksmus COVID-19 pandemijos akivaizdoje, PSO atstovas atsako: „Mes jau aptarėme Kiniją“.

Toks teiginys, atrodo, sutampa su oficialia Pekino poziciją, kuri Taivaną laiko „atskilusia provincija“. Nors ši valstybė save laiko nepriklausoma, o ši PSO reakcija susilaukė tarptautinės kritikos.

Perspėjo apie viruso perdavimą

Tai ne pirmas Taivano ir PSO konfliktas.

Pirmąjį užsikrėtimą naujuoju koronavirusu Kinija oficialiai datuoja 2019 m. gruodžio 1 diena, bet Pekinas apie naujus į pneumoniją panašius užsikrėtimus PSO perspėjo tik gruodžio 31-ąją.

Kovą Taipėjaus sveikatos pareigūnai pareiškė, kad dar gruodžio mėnesį įspėjo PSO, kad koronavirusas gali būti perduodamas per kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu, bet šis perspėjimas esą nebuvo perduotas kitiems PSO nariams.

Pati PSO tik sausio viduryje paskelbė, kad įmanomas „ribotas“ perdavimas iš žmogaus žmogui. Sausio 20 d. Pekinas patvirtino viruso perdavimą per kontaktą su užsikrėtusiu žmogumi, bet jau tą pačią dieną atšaukė šį pareiškimą.

Minėtas B. Aylwardas dalyvavo PSO ekspertų misijoje į Kiniją vasarį ir vadino komunistinės valdžios pastangas „fantastiškomis“. Vėliau leidiniui „Financial Times“ jis pripažino, kad su kinų pareigūnais teko ginčytis dėl informacijos, kurią norėta įtraukti į PSO ataskaitą.

Pagyros Pekinui

PSO taip pat buvo kritikuojama dėl savo pagyrų Kinijos priemonėms kovojant su COVID-19 plitimu. Sausį Kinijos prezidentas Xi Jinpingas perėmė krizės valdymą į savo rankas, tada buvo imti izoliuoti šalies miestai, įvestas karantinas.

Netrukus Pekine apsilankė PSO vadovas Tedros Adhanom Ghebreyesus ir gyrė šalies vadovų pastangas, jas vadindamas „nepaprastomis“ ir „naujai kuriamu standartu“.

Nepaisant to, pasaulio žiniasklaidoje pasirodė pranešimai apie Pekino valdžios užtildytus medikus, bandžiusius įspėti dėl naujo viruso plitimo. Taip pat abejota, ar Kinija skelbia tikruosius užsikrėtimo ir mirčių skaičius.

Viešumą pasiekiant šiai informacijai, A. Ghebreysus nuo savo teiginių neatsitraukė ir gyrė Kiniją už jos „skaidrumą“. Prie tokios retorikos gali prisidėti ir faktas, kad nors Kinija nėra pagrindinė PSO finansinė rėmėja, bet Pekino indėlis auga. Organizacijos narės taip pat skiria ir renka PSO vadovus, todėl svarbių valstybių suerzinimas gali atsiliepti pačiai organizacijai.

„Jei Tedros nori, kad PSO toliau gautų informaciją apie tai, kas vyksta Kinijoje ir daryti įtaką tam, kaip šalis tvarkosi su epidemija, jis negali sau leisti priešiškai nuteikti itin jautrios Kinijos Vyriausybės“, – žurnale „Science“ dar vasarį rašė Kai Kupferschmidtas.

Nepriklauso PSO

PSO narystė yra suteikiama šalims, kurios priklauso Jungtinėms Tautoms, o šios nepripažįsta Taivano nepriklausoma valstybe. PSO narystė suteikiama ir šalims, kurių kandidatūrą patvirtina Pasaulio sveikatos asamblėja, nurodo BBC.

Tai reiškia, kad Taivano atstovai negali dalyvauti svarbių ekspertų susitikimuose ir dalintis informacija bei patirtimi. Šalies koronaviruso statistika yra skaičiuojama kartu su žemyninės Kinijos.

Kaip nurodo CNN, būtent Pekinas yra užkirtęs kelią Taivano narystei organizacijoje. Ekspertai taip pat pastebi, kad Pekinas spaudžia užsienio valstybes nutraukti diplomatinius santykius su Taivanu.

Taivanas nurodo išmokęs daug pamokų koronaviruso prevencijoje, kuriomis galėtų pasidalinti ir su pasauliu. Šaliai pavyko anksti sumažinti oro susisiekimo su Kinija mastus, karantinuoti atvykstančius žmones bei stebėti įtariamus užsikrėtusius asmenis.

PSO nurodė, kad Taivanas gali dalintis patirtimi ir organizacija bendradarbiauja su šalies ekspertais. bet BBC korespondentai aiškina, kad nebūdama nare šalis to negali daryti taip greitai, kaip kiti.

PSO jau buvo kritikuojama dėl neveiksnumo, perdėtos biurokratijos per 2013–2016 m. ebolos protrūkį Vakarų Afrikoje. Dėl to organizacija žadėjo reformas ir sukūrė naują „Sveikatos nepaprastosios padėties programą“.

Tačiau 2014 m. ataskaitoje buvęs PSO konsultantas Charlesas Cliftas rašė, kad dauguma stebėtojų sutinka, jog organizacija yra „pernelyg politizuota, pernelyg biurokratiška, joje per daug dominuoja medicinos darbuotojai, ieškantys medicininių išeičių iš dažnai socialinių ir ekonominių problemų, per baili priartėti prie kontroversiškų klausimų, pernelyg išsiplėtusi ir per lėtai reaguojanti į pokyčius“, nurodo CNN.