Pasaulyje

2020.03.24 06:43

Ispanija prašo NATO pagalbos, koronaviruso epidemijos aukų padaugėjus iki 2 800

Estija imasi griežtesnių ribojimų; atnaujinta 23.39
BNS, ELTA, LRT.lt 2020.03.24 06:43

Latvijoje ir Estijoje antradienio naktį buvo patvirtinta po 17 naujų užsikrėtimų koronavirusu. Naujausiais duomenimis, Lenkijoje koronavirusu užsikrėtę 766 žmonės, o virusas pirmadienį šalyje pareikalavo dar vieno – jau aštunto – žmogaus gyvybės, rašo „PolandIn“. Pavakare skaudžius duomenis pranešė ir Italija – per parą šalyje nuo koronaviruso mirė net 743 žmonės.

Atnaujinta 23.38

Ispanija prašo NATO pagalbos, koronaviruso epidemijos aukų padaugėjus iki 2 800

Ispanijos ginkluotosios pajėgos antradienį paprašė NATO humanitarinės pagalbos kovai su naujojo koronaviruso epidemija, šalyje su šia liga siejamų mirčių skaičiui išaugus iki 2,8 tūkst., o bendram patvirtintų užsikrėtimo atvejų priartėjus prie 40 000.

Pandemijai išplitus visame pasaulyje Ispanija tapo viena labiausiai jos paveiktų šalių ir yra trečia pagal mirusių pacientų skaičių.

Nepaisanti beprecedenčių karantino priemonių, įvestų kovo 14-ąją, tiek mirčių, tiek užsikrėtimų skaičiai toliau auga, todėl Ispanijos kariuomenė buvo pakviesta prisidėti prie pastangų pažaboti ligos plitimą.

Tarnybos suintensyvino testavimą, todėl žmonių, kuriems per vieną parą buvo diagnozuota infekcija COVID-19, skaičius padidėjo beveik 20 proc. iki 39 673, nurodė Sveikatos apsaugos ministerija.

Medicinos tarnybos sakė, kad artimiausiu laiku turėtų paaiškėti, ar karantinas davė pageidaujamų rezultatų.

„Ši savaitė labai sunki, esame pirmojoje viruso įveikimo stadijoje. Tai fazė, kai artėjame prie epidemijos piko“, – televizijos transliuotoje spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Salvadoras Illa.

Kaip ir daugelis kitų šalių, Ispanija susiduria su medicinos priemonių reikalingų tyrimams, gydymui ir tiesiogiai su pacientais dirbančių medikų apsaugai, stygiumi.

Savo pranešime NATO nurodė, kad Ispanijos kariuomenė paprašė „tarpatautinės pagalbos“ ir tikisi gauti medicinos atsargų, galinčių padėti užkirsti kelią viruso plitimui tiek tarp ginkluotųjų pajėgų narių, tiek tarp civilių gyventojų.

Be kita ko, Ispanijos kariškiai prašo 450 tūkst. respiratorių, 500 tūkst. COVID-19 greitojo nustatymo rinkinių, 500 plaučių ventiliavimo prietaisų ir 1,5 mln. chirurginių pirštinių.

Atnaujinta 22.40

Estija imasi papildomų COVID-19 plitimo prevencijos priemonių

Estijos vyriausybė paskelbė papildomas ūminės kvėpavimo ligos COVID-19 plitimo prevencijos priemones – įvedami griežtesni buvimo viešose vietose ribojimai, uždaromi prekybos ir pramogų centrai, apribojama viešojo maitinimo įstaigų veikla.

Nuo trečiadienio viešose vietose kartu galės būti ne daugiau kaip du žmonės, o tokiose viešose vietose kaip atviros žaidimų ar sporto aikštelės, paplūdimiai, pėsčiųjų takai, sveikatingumo ir pasivaikščiojimų takai, taip pat ir patalpose (išskyrus namus), žmonės vienas prie kito negalės priartėti per mažesnį kaip dviejų metrų atstumą. Šie ribojimai nebus taikomi vienos šeimoms nariams bei viešąsias pareigas vykdantiems asmenims.

Nuo kovo 27-osios uždaromi prekybos centrai, o atviros liks tik maisto produktų parduotuvės ir vaistinės, ryšio paslaugas teikiančių įmonių punktai, bankų skyriai, pašto skyriai, medicinos įrangos parduotuvės.

Viešojo maitinimo įstaigos nuo penktadienio galės teikti tik maisto išsinešimui paslaugas, uždaromos pramogų įstaigos.

Šie apribojimai įvedami kol kas dviejų savaičių laikotarpiui.

Atnaujinta 22.01

Italijos vyriausybė patvirtino iki 3 000 eurų baudas asmenims, pažeidusiems karantino reikalavimus, turinčius padėti pažaboti koronaviruso plitimą, antradienį pranešė šalies žiniasklaida.

„Kalbant apie nuobaudas pažeidėjams, įvedėme baudas – suma prasideda 400 eurų ir baigiasi 3 000 eurų“, – pareiškė premjeras Giuseppe Conte.

Pasak jo, baudos bus taikomos asmenis, nesilaikantiems įvestų griežtų judėjimo suvaržymo.

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad didžiuojasi Italijos piliečių reakcija į kovos su koronavirusu priemonių įvedimą.

„Didžioji dauguma piliečių laikosi naujųjų taisyklių“, – sakė jis.

G. Conte taip pat pakomentavo Italijos žiniasklaidos pranešimus, kad suvaržymai Italijoje gali tęstis iki liepos 31 dienos.

„Ekstremali padėtis buvo įvesta iki liepos 31 dienos. Tai nereiškia, kad ir varžomosios priemonės bus pratęstos iki liepos 31 dienos“, – sakė premjeras ir pridūrė, kad Italijos tarnybos tikisi suvaržymus atšaukti daug anksčiau.

Atnaujinta 20.51

JAV nuo koronaviruso mirė jau 600 žmonių

Jungtinėse Valstijose nuo COVID-19 mirė 600 žmonių, o patvirtintų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius siekia 49 768, rodo Johnso Hopkinso universiteto surinkti duomenys.

JAV yra trečia daugiausia patvirtintų užsikrėtimo koronavirusu atvejų turinti valstybė po Kinijos ir Italijos. Mirtingumas nuo COVID-19 šalyje siekia 1,2 proc. Manoma, kad tikrasis užsikrėtusiųjų skaičius yra kur kas didesnis, o tai sumažintų mirtingumą.

Daugelyje šalies valstijų įvestos socialinio atstumo ir karantino priemonės, o tai iš esmės sustabdė didžiausią pasaulio ekonomiką.

Atnaujinta 20.44

Norvegija pratęsia suvaržymus dėl koronaviruso

Sekdama Danijos pavyzdžiu Norvegija antradienį iki balandžio 13-osios pratęsė suvaržymus dėl koronaviruso, pranešė žiniasklaida.

„Priemonės, kurias įvedėme, regis, lėtina viruso plitimą, bet mums reikia daugiau laiko, kad pamatytume, kokiu laipsniu jos veikia“, – spaudos konferencijoje sakė Norvegijos premjerė Erna Solberg.

Priemonės, tarp kurių yra mokyklų ir vaikų darželių uždarymas, taip pat draudimas įvažiuoti į šalį užsieniečiams, negyvenantiems ar nedirbantiems Norvegijoje, iš pradžių buvo įvestos laikotarpiui iki kovo 26 dienos.

Atnaujinta 20.42

D. Trumpas: griežtas karantinas dėl koronaviruso galėtų „sugriauti šalį“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį teisino savo spaudimą švelninti Jungtinėse Valstijose karantino priemones dėl koronaviruso ir perspėjo, kad griežtos priemonės galėtų „sugriauti šalį“.

„Daug žmonių sutinka su manimi. Mūsų šalis... nesukurta uždaryti, – televizijai „Fox News“ sakė D. Trumpas. – Tokiu būdu galima sugriauti šalį – ją uždarant.“

Pasak jo, nuo kitos savaitės jis vertins, ar atšaukti socialinės distancijos bei karantino priemones, kad šlubuojanti ekonomika galėtų sugrįžti į normalias vėžes.

Atnaujinta 19.12

Italijai ir toliau sunkiai sekasi pažaboti koronavirusą.

Paskutiniai paros duomenys atskleidė – klastinga infekcija nusinešė net 743 gyvybes.

Šalyje artimiausiu metu ketinama dar labiau griežtinti karantino taisykles, taip pat svarstoma apie gamybos stabdymą, ypač tos, kuri nėra būtina svarbiausiems gyventojų poreikiams.

Šiuo metu Italijoje pareigūnams padeda ir kariuomenė, manoma, kad jau artimiausiu metu ji gali būti pasiūsta į dar daugiau miestų, kur prižiūrės tvarką ir karantino taisyklių paisymo.

Taip pat sudėtinga situacija ir Ispanijoje. Ten fiksuota 4,5 tūkst. naujų susirgimų ir beveik 500 mirčių.

Per 100 žmonių gyvybių pastarąją parą koronavirusas nusinešė ir Irane.

Atnaujinta 18.51

Daugiau kaip 2,6 mlrd. žmonių pasaulyje nurodyta laikytis karantino priemonių

Indijoje nuo vidurnakčio vietos (antradienio 20 val. 30 min. Lietuvos) laiku įsigaliojus šios šalies vyriausybės paskelbtoms priemonėms, daugiau kaip 2,6 mlrd. žmonių visame pasaulyje gyvens vienokio ar kitokio karantino sąlygomis, rodo naujienų agentūros AFP kaupiami duomenys.

Dauguma tokias priemones dėl COVID-19 paskelbusių valstybių, tarp jų Indija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Italija ir Kolumbija, įveda privalomą gyventojų buvimą namie. Kitos valstybės yra paskelbusios komendanto valandą, kitokias karantino priemones ar griežtas rekomendacijas neiti iš namų.

Atnaujinta 18.00

Nyderlandų švietimo institucijos antradienį panaikino šių metų egzaminus abiturientams dėl koronaviruso, šalyje jau nusinešusio 276 gyvybes.

Šalyje, kurioje mokyklos yra uždarytos nuo kovo 16 d., vien per antradienį COVID-19 pasiglemžė 63 žmonių gyvybes. Tai – didžiausias iki šiol per dieną užfiksuotas mirčių nuo koronaviruso skaičius šalyje. Pirmoji mirtis nuo koronaviruso Nyderlanduose užfiksuota prieš kiek daugiau nei dvi savaites. Sveikatos priežiūros institucijos taip pat praneša apie 5 560 infekuotųjų.

Dabar tai, ar mokinys išlaikys egzaminą, bus nustatoma tik atsižvelgiant į pažymius, gautus per mokslo metus, sakoma Nyderlandų švietimo ministerijos pranešime.

„Noriu visiems mokiniams suteikti galimybę gauti visavertį diplomą ir tokiu būdu nedelsiant žengti link aukštojo mokslo šiais krizės laikais“, – sakė švietimo ministrė Arie Slob.

Atnaujinta 17.47

Portugalijoje užregistruota 30 mirties nuo naujojo koronaviruso atvejų, antradienį paskelbė transliuotojas RTP.

Pirmadienį buvo pranešta apie 23 mirties atvejus ir 2 tūkst. užsikrėtimo atvejų. Iki antradienio užsikrėtusiųjų skaičius padidėjo iki 2 362.

203 užsikrėtusieji paguldyti į ligonines, 48 iš jų gydomi intensyviosios slaugos palatose.

Daugiausiai COVID-19 atvejų užregistruota šalies šiauriniuose regionuose, mažiau – centriniame regione, kur įsikūrusi sostinė Lisabona. 12 užsikrėtimo atvejų užregistruota Azorų salose, 11 – Madeiroje.

22 Portugalijoje sirgę žmonės jau pasveiko.

Nuo praėjusios savaitės šalyje dėl COVID-19 protrūkio galioja ekstremalios padėties režimas.

Indija skelbia karantiną

Indijoje, turinčioje 1,3 mlrd. gyventojų, nuo vidurnakčio vietos (antradienio 20 val. 30 min. Lietuvos) laiku trims savaitėms skelbiamas „visiškas karantinas“, kuriuo siekiama sustabdyti koronaviruso plitimą, pranešė premjeras Narendra Modi.

„Nuo šio vidurnakčio visoje šalyje įsigalios karantinas, visiškas karantinas“, – sakė premjeras, kreipdamasis į tautą.

„Kad išsaugotume Indiją, išsaugotume kiekvieną jos pilietį, jus, jūsų šeimą,.. kiekvienoje gatvėje, kiekviename rajone įvedamas karantinas“, – kalbėjo N. Modi.

Atnaujinta 16.37

Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas paskelbė, kad nuo trečiadienio šalyje skelbiamas visapusiškas karantinas naujojo koronaviruso plitimui stabdyti ir kad kariuomenė padės užtikrinti karantino sąlygų laikymąsi.

„Rumunų laukia nauji suvaržymai“, – antradienį per televiziją paskelbė K. Iohannisas, priežastimi nurodydamas „situacijos sudėtingumą“.

Rumunija jau paskelbė ekstremalią padėtį ir įvedė naktinę komendanto valandą, bet K. Iohannisas paskelbė, kad nuo trečiadienio ankstesnė „rekomendacija“ piliečiams neiti iš namų „taps prievole, pagrįsta principu „Liekame namuose“.

Rumunams iš namų bus leista išeiti tik dieną: į darbą arba apsirūpinti būtiniausiais dalykais.

Vyresniems nei 65 metų žmonėms, kurie priklauso didelės rizikos dėl COVID-19 komplikacijų grupei, apskritai nebus leidžiama išeiti iš namų.

Policija ir žandarai komendanto valandos laikymąsi užtikrina nuo pirmadienio vakaro, o dabar prie jų prisidės kariuomenė.

Rumunija antradienį pranešė apie 762 patvirtintus COVID-19 atvejus – beveik 200 daugiau nei pirmadienį – ir aštuonis mirties atvejus.

Atnaujinta 15.50

Europoje patvirtintų užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų skaičius jau viršija 200 tūkst. Daugiau kaip pusė visų užsikrėtimo atvejų tenka dviem šalims – Italijai (63 927 atvejai) ir Ispanijai – 39 673, rodo agentūros AFP duomenys.

Europa, kurioje patvirtinti mažiausiai 200 009 užsikrėtimo atvejai ir 10 732 mirtys, yra labiausiai nuo koronaviruso pandemijos nukentėjęs žemynas. Europa lenkia net Aziją, kurioje užfiksuoti 98 748 koronaviruso infekcijos atvejai ir 3 570 mirčių.

Atnaujinta 14.47

Ukrainoje antradienį buvo patvirtinta dar 13 naujų užsikrėtimų COVID-19, nurodo „Kyiv Post“. Iš viso šalyje jau u-fiksuoti 97 užsikrėtimai.

Atnaujinta 14.33

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, pasitaręs telefonu su Latvijos prezidentu Egilu Levitu, atidėjo balandžio pradžioje turėjusį įvykti vizitą į šią Baltijos šalį, pranešė baltarusių prezidentūrai artimas šaltinis.

„Baltarusijos ir Latvijos prezidentai pasikalbėjo telefonu. Žinoma, jie aptarė Lukašenkos vizito į Rygą perkėlimą ir programą“, – informavo susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalas „Pul Pervogo“.

Prezidentai taip pat aptarė „piliečių grąžinimo namo sienų uždarymo sąlygomis temą; apie dvišalę politiką ir ekonomiką taip pat buvo kalbėta“, nurodoma pranešime.

A. Lukašenka planavo apsilankyti Latvijoje balandžio 3 dieną.

Atnaujinta 14.04

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuras pirmadienį perspėjo, kad žemyno kalėjimai yra ypač pažeidžiami siaučiant dabartinei koronaviruso pandemijai ir rekomendavo šioms įstaigoms varžyti susitikimus su lankytojais, reguliariai matuoti temperatūrą ar nustatyti prižiūrimą izoliaciją.

„Pastangos kontroliuoti COVID-19 bendruomenėje tikriausiai nebus sėkmingos, jei kalėjimuose ir kitose sulaikymo vietose nebus vykdomos griežtos infekcijos prevencijos ir kontrolės priemonės, adekvatus testavimas, gydymas ir priežiūra“, – sakoma pirmadienį paskelbtoje PSO Europos regiono biuro ataskaitoje.

Kalinami žmonės „dėl sąlygų, kuriomis gyvena, tikriausiai bus labiau pažeidžiami“ koronaviruso sukeliamos ligos (COVID-19) protrūkio, palyginti su likusia visuomenės dalimi, sakoma 30 puslapių ataskaitoje.

PSO Europos regiono biuras, be kitų dalykų, rekomenduoja įvertinti, ar galima apriboti bendravimą su darbuotojais ir lankytojais, taip pat matuoti visų į įstaigą ateinančių asmenų temperatūrą.

Pažymima, kad kalėjimuose „privalo būti palaikomos visų paveiktų žmonių teisės, o visos visuomenės sveikatos priemonės privalo būti taikomos be jokios diskriminacijos“.

Todėl bet koks sprendimas izoliuoti kalinį privalo būti pagrįstas „medicinine būtinybe“.

PSO Europos regionas apima 53 valstybes nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno; jam priskiriamos tokios skirtingos šalys kaip Rusija ir Andora, Vokietija ir Tadžikistanas.

2019 metų pabaigoje organizacija perspėjo dėl sunkumų gaunant sveikatos priežiūrą Europos kalėjimuose, iš dalies lemiančių prastą kalinių sveikatą.

Nors kalinių skaičius Europoje 2016–2018 metais reikšmingai sumažėjo, aštuoniose valstybėse, įskaitant Prancūziją, vis dar yra „rimtų problemų dėl kalėjimų perpildymo“, sakoma 2019-ųjų balandį paskelbtoje Europos Tarybos ataskaitoje.

Prancūzai raginami padėti ūkininkams

Prancūzijos žemės ūkio ministras Didier Guillaume`as antradienį paragino dėl koronaviruso karantino darbų netekusius žmones padėti žemdirbiams ir galvijų augintojams, kuriems artėjant vasarai labai reikia darbininkų.

„Šiandien žemės ūkio sektoriuje yra 200 tūkst. laisvų darbo vietų“ – didžia dalimi todėl, kad sezoniniai darbininkai, paprastai atvykstantys iš Ispanijos ar Rytų Europos, nebegali patekti į šalį“, – sakė ministras televizijai BFM.

Ūkininkai sako, kad jiems skubiai reikia darbo jėgos, nes artėja braškių, smidrų ir kitų ankstyvųjų daržovių pirmojo derliaus nuėmimas.

„Raginu moteris ir vyrus, kurie nedirba, kurie šiuo metu priversti būti namuose, kiekvieną padavėją, viešbučio administratorių, kirpėją mano rajone – visus, kurių įmonės nedirba. Prašau jų prisijungti prie didžios prancūzų žemdirbių armijos“, – sakė D. Guillaume'as.

Pasak ministro, su šiais žmonėmis bus sudarytos visos darbo dienos darbo sutartys. Visgi neaišku, kaip žmonės galės rasti laisvų darbo vietų ir gauti leidimą keliauti – valstybinės darbo įstaigos karantino metu nepriima lankytojų

„Pažiūrėsime, kaip tai išspręsti“, – sakė ministras.

Atnaujinta 13.53

Islandijos sveikatos apsaugos institucijos antradienį pranešė, kad mirė vyresnė nei 70 metų pacientė, kuriai buvo diagnozuotas susirgimas COVID-19 – ji tapo pirmąja pandeminio koronaviruso auka šioje valstybėje.

Remiantis Islandijos nacionalinės universitetinės ligoninės pranešimu, ši islandė taip pat sirgo kita lėtine liga.

Tai yra pirmasis oficialiai patvirtintas mirties nuo koronaviruso atvejis šalyje.

Pasak vietos žiniasklaidos, praėjusios savaitės pradžioje taip pat mirė turistas australas, kuriam buvo diagnozuotas užkratas. Tačiau vyras turėjo ligai COVID-19 nebūdingų simptomų, o medikai dar nenustatė tikslios mirties priežasties.

Antradienį subarktinė sala valstybė pranešė apie 588 patvirtintus užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejus.

Atnaujinta 13.23

Rusijoje antradienį buvo patvirtinti 57 nauji užsikrėtimai COVID-19, rašo „Meduza“. Iš viso šalyje, oficialiais duomenimis, yra užsikrėtę 495 žmonės.

Atnaujinta 13.04

Ispanijoje per pastarąją parą mirus dar 514 pandeminiu koronavirusu užsikrėtusių žmonių bendras aukų skaičius išaugo iki 2 696, o patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičius artėja prie 40 tūkst., antradienį pranešė vyriausybė.

Žmonių, kuriems buvo patvirtinta koronaviruso infekcija COVID-19, per parą padaugėjo beveik 20 proc. iki 39 673, informavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Palyginus su padėtimi pirmadienį, mirusių koronavirusų užsikrėtusių pacientų skaičius padidėjo 23,5 procento, sakoma pranešime.

Atnaujinta 12.31

Maždaug penktadalį pasaulio gyventojų – 1,7 mlrd. žmonių – paveikė socialinės izoliacijos priemonės, pasitelktomis kovai su naujojo koronaviruso plitimu, antradienį rašo britų laikraštis „The Guardian“.

Anot leidinio, įvairių šalių vyriausybėms skelbiant karantiną, pasaulio laukia kritiškai svarbi savaitė kovoje su koronavirusu. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pirmiesiems 100 tūkst. koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejų nustatyti prireikė 67 dienų, o pastarieji 100 tūkst. ligos atvejų buvo diagnozuoti vos per keturias dienas.

Pasaulyje iki šiol nustatyti 378 679 COVID-19 atvejų; daugiau kaip 16,5 tūkst. žmonių mirė, beveik 101 tūkst. – pasveiko.

Atnaujinta 11.55

Italijos sveikatos tarnybos įspėja dėl skuboto optimizmo mažėjant naujų koronainfekcijų skaičiui. „Mes neturėtume puoselėti iliuzijų, nežymiai sumažėjus atvejų“, – antradienį stočiai „Rai Radio2“ sakė Italijos sveikatos instituto (ISS) direktorius Silvio Brusaferra.

Jis primygtinai paragino italus toliau laikytis karantino ribojimų dėl koronaviruso.

Oficialias pirmadienio vakaro duomenimis, kasdien fiksuojamų naujų infekcijų skaičius Italijoje sumažėjo nuo pataruoju metu daugiau kaip 6 500 iki 4 800. Per 24 valandas mirė 601 žmogus. Tai atitinka nežymų 6 proc. sumažėjimą.

Duomenys dabar turi būti „rūpestingai įvertinti“, sakė S. Brusaffera. Esą dar prireiks laiko „tendencijai suprasti“. Italams ši pandemijos savaitė yra „labai svarbi“, pabrėžė ekspertas.

S. Brusaferras paragino tautiečius toliau griežtai paisyti šalies mastu galiojančių draudimų išeiti iš namų ir laikytis atstumo. „Blogo elgesio šiandien“ padariniai pasimatys po dviejų savaičių, įspėjo jis. „Mūsų gebėjimas griežtai laikytis taisyklių neabejotinai turės įtakos užsikrėtimų kreivei visuose regionuose“, – pridūrė ekspertas.

Dauguma italų, atrodo, jau susitaikė su griežtais karantino ribojimais. Tokie didmiesčiai kaip Milanas, Neapolis, Roma ir Florencija pastarosiomis dienomis buvo tarsi išmirę. Laikraščio „La Repubblica“ apklausa parodė, kad 94 proc. respondentų remia priemones kovoje su virusu.

Atnaujinta 11.25

Naujausiais antradienio duomenimis, Ukrainoje buvo patvirtinti 84 užsikrėtimai COVID-19. Šalyje nuo ligos mirė 3 žmonės, vienas pagijo, rašo „Kyiv Post“.

Estijoje per pastarąją buvo patvirtinta dar 17 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, tad bendras asmenų, kuriems šalyje yra nustatyta infekcija COVID-19, skaičius išaugo iki 369, antradienį ryte pranešė Sveikatos apsaugos valdyba.

Šalyje iki šiol buvo atlikta 4 041 testų koronaviruso infekcijai nustatyti, iš jų 317 – per pastarąją parą.

COVID-19 aukų skaičius Turkijoje išaugo iki 37. Per pastarąją parą mirė septyni žmonės, pirmadienio vakarą tviteryje pranešė sveikatos ministras Fahrettinas Koca. Be to, virusas diagnozuotas dar 293 asmenims. Bendras infekuotųjų skaičius pasiekė 1 529. Per 24 valandas atlikta 3 700 testų, sakė ministras.

Atnaujinta 10.19

Vokietijos Vyriausybė, Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, šiuo metu kasdien iš užsienio sugrąžina vidutiniškai 10 000 vokiečių, praneša agentūra „Reuters“.

Nuo praėjusio antradienio kelionių organizatorių lėktuvais ir vyriausybės užsakytais orlaiviais iš užsienio parskraidinta per 120 000 vokiečių atostogautojų, sakė ministerijos atstovė Maria Adebahr. Ji papašė kantrybės, nes piliečių sugrąžinimo akcijos tampa vis sunkesnės – mažėja komercinių skrydžių.

Tačiau Vyriausybė greičiausiai didins užsakomųjų skrydžių skaičių. Iki šiol surengta apie 40 užsakomųjų skrydžių turistams pargabenti, planuojami dar 35.

Anot atstovės, beveik kiekviename lėktuve yra ir ES piliečių.

Atnaujinta 10.05

Buvusiam Suomijos prezidentui Martti Ahtisaari nustatyta naujojo koronaviruso infekcija, antradienį pranešė prezidento kanceliarija.

„Infekcija buvo patvirtinta vakar“, – sakoma pranešime. Taip pat nurodoma, kad 82 metų M. Ahrisaari jaučiasi gerai.

Šeštadienį prezidento Sauli Niinisto kanceliarija pranešė, kad koronaviruso infekcija buvo nustatyta M. Ahtisaari žmonai Eevai, bet ji jaučiasi gerai.

M. Ahtisaari buvo Suomijos prezidentas 1994–2000 metais. Jis tapo pirmuoju tiesiogiai išrinktu šios valstybės vadovu.

Atnaujinta 09.19

Naujų koronaviruso infekcijų skaičius Pietų Korėjoje vėl nežymiai išaugo. Sveikatos tarnybos antradienį pranešė, kad pirmadienį nustatyti 76 nauji koronaviruso atvejai, sekmadienį jų būta 64. Bendras infekuotųjų skaičius perkopė 9 000. Skaičius mirčių, siejamų su Sars-CoV-2 sukėlėju, padidėjo 9 iki 120.

Per patį piką Pietų Korėjoje vasario pabaigoje per parą buvo užfiksuota per 900 naujų susirgimų. Nuo tada šis skaičius ženkliai mažėja. Tačiau žinyboms ir toliau nerimą kelia atvejų sankaupos vienoje vietoje bei didėjantis įvežtinių atvejų skaičius.

Pirmadienį nustatyta 20 įvežtinių viruso atvejų. Iš visų atvykstančiųjų iš Europos, kuriems galioja sugriežtinos įvažiavimo taisyklės, apie 90 proc. yra pietų korėjiečiai.

Koronavirusas pasiekė Brazilijos lūšnynus

Koronavirusas pasiekė Rio de Žaneiro lūšnynus. Miesto valdžia pirmadienį patvirtino pirmąjį atvejį vienoje favelų. Tai yra rimtas pavojus, nes higienos sąlygos lūšnynuose neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų.

Viruso suvaldymas 763 Rio de Žaneiro lūšnynuose, kuriuose 2 mln. žmonių gyvena dažnai mažuose, nešvariuose trobesiuose, kelia milžinišką iššūkį. Neretai gyventojams čia trūksta vandens ir muilo.

Infekuotųjų skaičius Brazilijoje pastaruoju metu buvo daugiau kaip 1500, 25 žmonės mirė.

Atnaujinta 09.09

Kinijos valdžia antradienį ruošiasi atšaukti visuotiną karantiną daugumoje nuo koronaviruso labiausiai nukentėjusios Hubėjaus provincijos dalių.

Sveikais pripažinti asmenys galės palikti provinciją nuo antradienio vidurnakčio.

Uhano miestas, kuriame gruodžio pabaigoje prasidėjo protrūkis, liks uždarytas iki balandžio 8 dienos. Vyriausybė draudžia žmonėms keliauti į Uhaną ir atgal nuo sausio 23 dienos. Kiek vėliau tokias priemones pradėta taikyti ir daugumoje kitų provincijos regionų.

Drastiškų žingsnių buvo imtasi naujajam koronavirusui ėmus plisti likusioje Kinijoje ir už jos ribų per Naujųjų metų pagal Mėnulio kalendorių atostogas, kai keliauja daugelis kinų.

Hubėjuje jau dagiau nei savaitę nefiksuojama jokių naujų užsikrėtimo atvejų.

Londone mirė pagyvenęs latvis

Vienas Londone gyvenęs 68 metų latvis mirė užsikrėtęs naujuoju koronavirusu, pirmadienį pranešė Latvijos visuomeninė televizija.

Velionio šeimos nariai programai „Panorama“ sakė, kad vyras apie ligą nieko nežinojo, nors ligoninė informavo, kad mirties priežastis buvo COVID-19 infekcija.

Artimieji teigė, kad mirusysis niekur nebuvo keliavęs, todėl virusu tikriausiai užsikrėtė apsipirkdamas parduotuvėje. Jis buvo paguldytas į ligoninę kovo 16 dieną, bet simptomai pasireiškė kiek anksčiau.

Vienas iš jo giminaičių sakė, kad velionis turėjo ir kitų sveikatos sutrikimų, tačiau neinformavo savo artimųjų apie šias problemas ir apie hospitalizavimo faktą.

Latvijos užsienio reikalų ministerija pareiškė dar negavusi iš JK jokios oficialios informacijos apie šį atvejį, nurodė „Panorama“.

Atnaujinta 08.10

Trumpas žada amerikiečiams greitą atsigavimą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas žada amerikiečiams, kad šalis greitai atsigaus nuo koronaviruso krizės.

„Sunkumai praeis, jie greitai baigsis, – kalbėjo jis pirmadienį Baltuosiuose rūmuose Vašingtone. – Amerika netrukus vėl bus atvira verslui“. Ir tai esą atsitiks anksčiau nei po trijų ar keturių mėnesių. Įprastas gyvenimas sugrįš ir ekonomika atsigaus, tikino D. Trumpas.

„Mes negalime leisti, kad sveikimo etapas būtų blogesnis už problemą“, – sakė prezidentas. Jis pripažino, kad padėtis ko gero dar blogės, tačiau pabrėžė: „Mes mėginame pasirūpinti, kad nebūtų labai blogai“. Tai esą medicininė problema. „Mes neleisime, kad ji virstų ilgalaike finansine problema“, – sakė D. Trumpas.

„Mes laimėsime šią kovą. Mes laimėsime šį karą ir mes jį laimėsime daug greičiau nei mano daugelis žmonių“, – kalbėjo prezidentas.

Jis pabrėžė, kad ilgai besitęsiantis ekonomikos paralyžius galiausiai lemtų daugiau mirčių nei koronavirusas. Jis sakė: „Jei spręstų medikai, jie ko gero sakytų: izoliuokimės, izoliuokime visą pasaulį“. Tačiau tokiai ekonomikos galybei kaip JAV, tai ilgainiui nebūtų sprendimas.
Keliskart kalbėjęs apie „kinų virusą“, D. Trumpas dabar paragino neversti atsakomybės dėl koronaviruso krizės azijiečių kilmės žmonėms. Svarbu apsaugoti azijietiškų šaknų turinčius amerikiečius JAV, sakė jis.

„Tai puikūs žmonės“, – pabrėžė D. Trumpas. Viruso plitimas esą jokiu būdu nėra jų kaltė.

Vokietija priims keletą koronavirusu užsikrėtusių pacientų iš Italijos

Vokietijos rytinės Saksonijos žemės ligoninės priims mažiausiai šešis koronavirusu užsikrėtusius pacientus iš Italijos, kuriuos gydyti savoje šalyje nebepakanka pajėgumų, pirmadienį pranešė šio regiono vyriausybės vadovas Michaelis Kretschmeris.

„Italijos vyriausybė prieš kelias dienas mūsų užklausė, ar galėtume padėti pasirūpinti pacientais, kurie negauna priežiūros Italijoje“, – sakė M. Kretschmeris.

Po konsultacijų su gydytojais dėl Saksonijos ligoninių pajėgumo buvo susitarta, kad regionas priims šešis italus pacientus į gydymo įstaigas Dresdeno ir Leipcigo miestuose, pridūrė jis.

„Italijoje dabar tenka priimti etiškai labai keblų sprendimą... atrinkti šešis žmones, kurie bus įsodint į lėktuvą“, – sakė žemės pirmasis ministras.

M. Kretschmeris nurodė, kad pacientų iš Italijos gydymas suteiks Saksonijos medikams galimybę daugiau sužinoti apie naująjį pandeminį koronavirusą, taip pat pademonstruoti solidarumą.

„Tai labai svarbus ženklas, kad taip pat esame pajėgūs padėti kitiems“, – aiškino pareigūnas.

Vokietijos naujienų agentūra DPA savo ruožtu, necituodama jokių šaltinių, pranešė, kad į Vokietija bus perkelti iš viso aštuoni pacientai.

Italija tapo smarkiausiai koronaviruso pandemijos paveikta valstybe – joje mirė daugiau kaip 6 000 šia liga užsikrėtusių žmonių.

Dėl didžiulio pacientų skaičiaus Italijos sveikatos apsaugos sistema atsidūrė ties griūties riba, todėl kitos šalys, įskaitant Rusiją ir Čekiją, pasiūlė pagalbą.

Kaip rodo naujausi Roberto Kocho instituto duomenys, Vokietijoje iki šiol nustatyta daugiau kaip 22 tūkst. koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejų.

Saksonija yra vienas mažiausiai paveiktų regionų iš 16 Vokietijos žemių – joje nustatyti tik 658 užsikrėtimo atvejai.

Praeitą savaitgalį trys kitos Vokietijos žemės, besiribojančios su Prancūzija, paskelbė priimsiančios pacientų iš kaimyninės šalies rytinio regiono, taip pat smarkiai paveikto šio protrūkio.

JT Saugumo Taryba nesutaria dėl atsako į koronaviruso krizę

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba (JTST), kuri dėl koronaviruso pandemijos neposėdžiavo jau 12 dienų, yra labai susiskaldžiusi dėl pasiūlytos deklaracijos apie krizę ir siūlymo balsuoti dėl vienokių ar kitokių dokumentų per „virtualius“ susitikimus“, pirmadienį pranešė diplomatiniai šaltiniai.

Institucija atsidūrė aklavietėje, pasaulio lyderiams sunkiai sekantis kovoti su pandemija, besivaržančioms JAV ir Kinijai įsitraukus į žodžių karą ir medicinos ekspertams prašant imtis vieningų veiksmų.

Nenuolatinė JTST narė „Pietų Afrika pirmoji atmetė [siūlomą deklaraciją]. Rusija ir Kinija anksčiau susidomėjo, bet vėliau irgi ją blokavo“, naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš šaltinių.

Praėjusios savaitės pabaigoje Estijos parengtame pasiūlymo projekte pabrėžiamas „didėjantis susirūpinimas dėl precedento neturinčio COVID-19 protrūkio pasaulyje, galinčio sukelti grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui“.

Dokumente taip pat reikalaujama, kad pastangos suvaldyti pandemiją būtų „visiškai skaidrios“ – kai kas mano, kad tokia formuluotė yra aliuzija į JAV kritiką dėl vyriausybės slapumo Kinijoje, kur atsirado virusas.

„Saugumo Tarybos narės ragina valstybes nares skirti daugiau dėmesio pagalbai tiems, kas yra labiausiai pažeidžiami ir mažiausiai apsaugoti nuo viruso, taip pat nepaprastoje humanitarinėse padėtyje atsidūrusiems žmonėms“, – rašoma projekte, su kuriuo susipažino AFP.

Jame priduriama, kad „nė viena šalis negali pasisekti sėkmės viena“.

JT Saugumo Tarybos deklaracijai priimti ir paskelbti būtinas visų 15 valstybių narių palaikymas.

Ispanų kariai senjorų globos namuose aptiko mirusių senolių

Ispanų kariai, pasitelkti kovai su naujojo koronavirusu protrūkiu, senjorų globos namuose aptiko likimo valiai paliktų senyvo amžiaus pacientų, netgi mirusių senolių, paliktų gulėti savo lovose.

Tuo tarpu viename Madrido prekybos centrų esanti ledo arena buvo pertvarkyta į laikiną lavoninę koronaviruso aukoms, kurių skaičius toliau sparčiai auga.

Kariškiams pavesta padėti dezinfekuoti senjorų globos namus Ispanijoje – vienoje iš labiausiai pandemijos paveiktų šalių. Šiose įstaigose nuo koronaviruso sukeliamos ligos COVID-19 mirė dešimtys žmonių.

„Būsime griežti ir nelankstūs, reaguodami į tai, kaip elgiamasi su senjorais šiuose namuose“, – sakė gynybos ministrė Margarita Robles interviu privačiai televizijai „Telecinco“.

„Kariškiai, atvykę į tam tikras įstaigas, rado likimo valiai paliktų senolių, netgi mirusių ir paliktų gulėti savo lovose“, – sakė ji.

Generalinė prokuratūra paskelbė dėl šių faktų pradėjusi tyrimą.

Ispanijoje pirmadienį koronaviruso aukų padaugėjo iki 2 182, per parą mirus dar 462 žmonėms, rodo Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiami duomenys.

Išaugus mirčių skaičiui sostinėje, prekybos centre „Palacio de Hielo“ esanti ledo arena buvo pertvarkyta į laikiną morgą, naujienų agentūrai AFP pranešė miesto administracijos atstovė spaudai.

Kiek anksčiau Madrido valdžia pranešė, kad 14-oje miesto kapinių nebebus laidojami žmonės, nes jų darbuotojai neturi reikalingų apsaugos priemonių.

„Artimiausiomis valandomis“ pradės veikti laikina lavoninė, nurodė regioninė vyriausybė.

„Tai laikina ir išimtinė priemonė, kuria siekiama sumažinti aukų artimųjų skausmą ir padėti Madrido ligoninėms esamoje padėtyje“, – pridūrė ji.

Netoliese esantis kongresų centras buvo pertvarkytas į lauko ligoninę COVID-19 pacientams; joje bus iš viso 5 500 lovų.

Per šią pasaulinę pandemiją senjorai yra ypač pažeidžiami, todėl pareigūnai visame pasaulyje ragina imtis kraštutinių priemonių jiems apsaugoti.

Senjorų globos namai yra „neabejotinas vyriausybės prioritetas“, per spaudos konferenciją sakė sveikatos apsaugos ministras Salvadoras Illa.

„Intensyviai stebėsime šiuose centrus“, – pridūrė jis.

Pagal koronaviruso protokolą, sveikatos priežiūros darbuotojai buvo instruktuoti nejudinti įtariamų COVID-19 aukų kūnų, kol atvyks daktaras. Tačiau turint galvoje išaugusį mirčių skaičių, tai gali gerokai užtrukti.

Atnaujinta 06.47

Kuba nuo antradienį siųs į karantiną užsieniečius turistus ir uždarys savo sienas, kad apsisaugotų nuo pandeminio koronaviruso išplitimo, pirmadienį pranešė šalies premjeras.

Šis žingsnis faktiškai eliminuos viena iš nedaugelio komunistinės valstybės pajamų šaltinių.

Kuboje iki šiol patvirtinta 40 koronaviruso sukeliamo susirgimo COVID-19 atvejų.

„Visiems turistams, tebesantiems viešbučiuose, bus skirtas karantinas... Jie negali palikti viešbučių“, kol užsisakys skrydį namo, per valstybinę televiziją sakė premjeras Manuelis Marrero. Jis pridūrė, kad pirmadienį šalyje tebebuvo 32,5 tūkst. poilsiautojų iš užsienio.

Daugelis jų pirmadienį nuskubėjo į Havanos oro uostą, vildamiesi rasti laisvų vietų lėktuvuose, bet daugelis jų jau buvo užpildyti, o oro bendrovės pradėjo atšaukinėti skrydžius.

Kuba, kuriai taikomos JAV ekonominės sankcijos, yra labai priklausoma nuo pajamų iš turizmo.

Iki šiol Kuba vengė pasekti kitų regiono valstybių pavyzdžiu uždaryti sienas užsieniečiams.

Dėl to vyriausybė sulaukė griežtos kritikos iš susirūpinusios visuomenės, kur 20 proc. gyventojų yra vyresni kaip 60 metų, juolab kad šalies miestuose neretai nutrūksta vandens tiekimas ir stinga muilo.

Reguliariai plautis rankas buvo vienas iš pagrindinių sveikatos apsaugos tarnybų patarimų, teikiamų žmonėms, kad jie apsisaugotų nuo viruso.

Nuo antradienio į salą bus įleidžiami tik Kubos piliečiai ir teisę gyventi šalyje turintys užsieniečiai.

Taip pat buvo sustabdyta automobilių nuoma ir grupinės ekskursijos.

„Ateinančią savaitę jokių turistų“ neatvyks į šalį, pažymėjo M. Marrero ir pridūrė, kad saloje užsidarys beveik visi viešbučiai.

Iš 32,5 tūkst. turistų, tebesančių saloje, 9,4 tūkst. yra apsistoję gyventojų namuose. Pasak vyriausybės, jie bus perkelti į valstybinius viešbučius.

Pirmadienį valdžia taip pat paskelbė mėnesį truksiantį mokyklų uždarymą. Toks žingsnis neturi precedento nuo 1959 metų revoliucijos, kai buvo paskelbta, kad švietimas ir sveikatos apsauga yra svarbiausios Kubos valstybės sritys.

Patys Kubos gyventojai irgi negalės išvykti iš salos be leidimo, išskyrus atvejus, kai iškyla pavojus sveikatai, nurodė premjeras.

Kuboje kol kas vienintelė koronaviruso auka tapo 61 metų italų turistas. Visi kiti užsikrėtusieji yra užsieniečiai arba asmenys, turėję glaudžių kontaktų su žinomais užsikrėtusiaisiais.

Tarnybos patikino Kubos gyventojus, kad virusas bendruomenėse kol kas neplinta.

Melaniai buvo atliktas tyrimas koronaviruso infekcijai COVID-19 nustatyti, bet rezultatas buvo neigiamas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas patvirtino, kad jo žmonai Melaniai buvo atliktas tyrimas koronaviruso infekcijai COVID-19 nustatyti, bet rezultatas buvo neigiamas.

„Jai viskas gerai. Testas neigiamas“, – per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas.

Pačiam D. Trumpui koronaviruso testas buvo atliktas praeitą savaitę; jis taip pat buvo neigiamas.

Iki pirmadienio vakaro Jungtinėse Valstijose buvo užregistruota daugiau kaip 43 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų, daugiau kaip 500 pacientų mirė.

Daugiausiai užsikrėtusiųjų buvo Niujorko, Kalifornijos ir Vašingtono valstijose.