Pasaulyje

2020.02.04 13:35

Holokausto muziejus atsiprašo dėl renginio: faktai buvo iškraipyti, pasitarnavome Putinui

LRT.lt2020.02.04 13:35

Izraelio Yad Vashem Holokausto memorialinis muziejus atsiprašė, kad surengė „nesubalansuotą“ forumą. Holokausto aukų pagerbimo renginys buvo apkaltintas „legitimizuojantis Rusijos Antrojo pasaulinio karo naratyvą“, rašo „Haaretz“.

Yad Vashem memorialinis muziejus atsiprašė už Pasaulio Holokausto forumo turinį, kuris pateikė „iškraipytus“ istorinius faktus pristatant Sovietų Sąjungą kaip beveik vienintelę nugalėtoją Antrajame pasauliniame kare. Kalbą renginyje sakė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, priminęs apie Baltijos valstybėse vykdytą Holokaustą.

Šis renginys netrukus sulaukė Izraelio spaudos ir istorikų priekaištų dėl tendencingo faktų pateikimo.

„Haaretz“ perduotame dokumente memorialinis muziejus teigia, kad valstybių lyderiams renginyje pristatytoje informacijoje buvo „netikslumų“ ir „išrankiotų faktų“, kurie „sukūrė nesubalansuotą įspūdį“.

Pasaulinį Holokausto forumą rengia Europos žydų kongreso prezidentas Mošė Kantoras, kuris yra laikomas artimu V. Putinui oligarchu.

Renginyje rodytuose vaizdo įrašuose buvo neminimi Sovietų Sąjungos nusikaltimai Antrajame pasauliniame kare ir nepaminėta šios valstybės atsakomybė prisidedant prie karo pradžios.

„Joje nebuvo jokių nuorodų į Lenkijos pasidalinimą, kurį įvykdė sovietų Rusija ir nacistinė Vokietija 1939 m., ar Vakarų Europos okupacijos 1940-aisiais“, – rašoma Yad Vashem laiške.

Rodytuose žemėlapiuose buvo netiksliai pavaizduotos Lenkijos sienos, visiškai neminima Ukraina, koncentracijos stovyklos sumaišytos su mirties stovyklomis, o istorinė informacija buvo iš dalies klaidinga arba išimta iš konteksto.

Laiške Yad Vashem iš esmės pripažino pasitarnavę Rusijos prezidento V. Putino politiniams ir diplomatiniams interesams, rašo „Haaretz“.

„Mes atsiprašome ir apgailestaujame dėl nesusipratimo, kuris įvyko. (...) Šie vaizdo įrašai neatspindi Yad Vashem tyrimų perspektyvos šiais klausimais“, – rašoma memorialinio muziejaus laiške, kurį pasirašė Tarptautinio Yad Vashem instituto Holokausto tyrimų vadovas prof. Danas Michmanas.

Laiške nenurodoma, kiek prie šio renginio organizavimo prisidėjo Yad Vashem, ir neaptariama kritika dėl to, kad Lenkijos prezidentui nebuvo suteikta žodžio.

Į sausio gale Jeruzalėje organizuotą renginį atvykti atsisakė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, nes jam nebuvo leista pasisakyti prieš arba po V. Putino. Dalyvavimą renginyje atšaukė ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei kitų Baltijos šalių vadovai. Tačiau renginyje kalbėjo Izraelio prezidentas ir premjeras, dalyvavo Prancūzijos prezidentas, JAV viceprezidentas bei dar beveik 40 šalių lyderiai.

V. Putinas pastaruoju metu kelis kartus viešai pasisakė apie Antrąjį pasaulinį karą, pateikdamas savo istorijos interpretaciją. Tai sukėlė aršią tarptautinę kritiką ir kaltinimus istoriniu revizionizmu, kuriuos išsakė ir A. Duda bei G. Nausėda. Vietoj šio renginio Lietuvos, Lenkijos, kitų kaimyninių ir pasaulio valstybių lyderiai dalyvavo buvusioje Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje sausio 27-ąją minimos Holokausto aukų atminimo dienos renginiuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.