Pasaulyje

2020.01.23 14:19

Holokausto minėjime Putinas priminė ir Lietuvoje nužudytus žydus: išnaikinta 95 proc. bendruomenės

atnaujinta 15.25
LRT.lt, ELTA2020.01.23 14:19

Ketvirtadienį Jeruzalės memorialiniame komplekse Yad Vashem vyksta 5-asis Pasaulinis Holokausto forumas ir šios tragedijos minėjimo renginiai, kuriuose dalyvauja kelios dešimtys pasaulio lyderių.

Kalbą minėjimo renginyje buvo leista sakyti Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kuris pastaruoju metu dažnai pasisako apie Antrąjį pasaulinį karą ir siūlo savo revizionistinę istorijos versiją.

Pirmasis kalbą sakė Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas, po jo kalbėjo premjeras Benjaminas Netanyahu.

V. Putinas kalbėjo pirmasis iš Antrojo pasaulinio karo metu buvusių sąjunginių valstybių vadovų. Kalbėdamas apie Holokausto baisumus, jis paminėjo, jog žiaurumus vykdė ne vien naciai, bet ir jų pagalbininkai įvairiose Europos šalyse. Rusijos prezidentas paminėjo statistiką, kiek žydų buvo nužudyta ir Baltijos šalyse.

„Lietuvoje 220 tūkst. žydų, noriu atkreipti dėmesį, kad tai 95 proc. Lietuvos žydų populiacijos“, – renginyje sakė V. Putinas.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) duomenimis, Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo gyveno apie 208 tūkst. žydų, iš kurių Holokausto metu buvo nužudyta apie 195–196 tūkstančius.

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda atsisakė vykti į minėjimo renginius, kai jam nebuvo leista sakyti kalbos. Iš pradžių dalyvauti ceremonijoje ketinęs Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda savo nuomonę pakeitė ir į Jeruzalę išvyko Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Noriu išreikšti giliausią pagarbą milijonams Šoa metu nužudytų žydų. Lenkiu galvą, pagerbdamas tų dviejų šimtų tūkstančių, kurie buvo mano tėvynainiai, atminimą. Lietuvos žydų tragedija Šoa yra Lietuvos tragedija“, – Yad Vashem knygoje, skirtoje šių metų pasauliniam Holokausto minėjimui, publikuojamos Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos mintys.

Sausio gale Lenkijos teritorijoje esančioje Aušvico-Birkenau buvusioje koncentracijos stovykloje tradiciškai bus rengiamas Holokausto minėjimas, kartu minint 75-ąsias konclagerio išvadavimo metines. Čia dalyvaus ir Lenkijos bei Lietuvos vadovai.

Vienas iš forumo Jeruzalėje organizatorių ir rėmėjų yra Moshe Kantoras – Kremliui artimas milijardierius ir įtakinga figūra Rusijos žydų bendruomenėje. Jis taip pat yra Europos žydų kongreso (EJC) prezidentas, rašo BNS.

Ukrainos delegacija atsisakė vietų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pranešė atsisakąs jo delegacijai rezervuotų vietų viename iš Jeruzalėje vyksiančių renginių. V. Zelenskio delegacija savo vietas renginyje, skirtame pagerbti Holokaustą išgyvenusiuosius, atiduoda patiems išgyvenusiesiems. Apie tai Ukrainos prezidentas paskelbė paaiškėjus, kad Holokaustą išgyvenusiems asmenims buvo rezervuota tik labai nedidelė dalis vietų.

„Sužinojome, kad daugeliui Holokaustą išgyvenusių žmonių nebuvo suteikta galimybė apsilankyti pasauliniame Holokausto forume“, – tviterio paskyroje rašė V. Zelenskis. Jis teigė, kad „šie žmonės labiausiai už visus nusipelnė pagerbimo“. V. Zelenskis taip pat pabrėžė, kad Ukrainos delegacija vis tiek ketina dalyvauti visuose renginiuose ir numatytuose susitikimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt