Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.08 17:58

JAV prezidentas Trumpas kreipdamasis į tautą sako, kad Iranas atsitraukia

prašys NATO labiau įsitraukti į Artimuosius Rytus; atnaujinta 18.56
LRT.lt 2020.01.08 17:58

JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje pranešė, kad „atrodo, Iranas atsitraukia“. Tačiau dėl šios šalies įvykdytų raketų atakų prieš JAV karines bazes Irake, D. Trumpas pažadėjo naujas sankcijas Teheranui. JAV vadovas taip pat žadėjo prašyti, kad NATO aktyviau įsitrauktų į Artimųjų Rytų regioną.

Anot JAV vadovo „atrodo, kad Iranas atsitraukia“, bet JAV pajėgos esą yra „pasirengusios bet kam“.

„Kol esu JAV prezidentas, Iranui nebus leidžiama turėti branduolinio ginklo“, – pareiškė JAV vadovas.

Jis sakė, kad amerikiečiai turi būti laimingi, nes per trečiadienio naktį įvykdytas Irano atakas nenukentėjo JAV kariai ir personalas, o karinės bazės patyrė tik minimalią žalą.

Donaldas Trumpas spaudos konferencijoje: atrodo, kad Iranas atsitraukia, bet JAV pajėgos yra pasirengusios bet kam

Prezidentas pranešė, kad dėl šių atakų JAV administracija įves naujas „baudžiančias ekonomines sankcijas Teherano režimui“ bei pridėjo, kad yra peržiūrimi kiti galimi reagavimo būdai.

„Šios galingos sankcijos liks, kol Iranas nepakeis savo elgesio“, – sakė JAV vadovas primindamas praėjusiais metais vykdytas tanklaivių atakas Persijos įlankoje, dronų numušimus, dėl kurių amerikiečiai ir jų sąjungininkai kaltino Iraną.

JAV prezidentas sakė, kad baigėsi laikas, kai šalys toleruoja Irano elgesį, kuris esą remia terorizmą.

Nukautą Irano generolą Qasemą Soleimanį JAV vadovas pavadino „aukčiausio rango teroristu“, vardino kaltinimus kenksminga veikla ir sakė, kad jis planavo naujas atakas prieš amerikiečius.

„Soleimanio rankos buvo suteptos amerikiečių ir irakiečių krauju“, – sakė JAV vadovas.

Kartu jis paskatino kitas Vakarų valstybes signatares pripažinti, kad JCPOA nebeveikia.

„Labai neefektyvi JCPOA greitai visvien nustos galioti ir tai suteiks Iranui galimybę greitai ir aiškiai atitrūkti branduolinėje srityje. Iranas privalo atsisakyti branduolinių ambicijų ir neberemti teroristų“, – sakė JAV prezidentas. Jis pakvietė kitas JCPOA signatares: Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Prancūziją prisidėti prie naujos sutarties, kuri „padarytų pasaulį saugesne ir taikingesne vieta“.

Jis taip pat pranešė prašysiantis NATO labiau įsitraukti į Artimųjų Rytų situaciją ir sakė, kad JAV nereikia regiono naftos.

D. Trumpas pagrasino, kad JAV imtis atsakomųjų priemonių, jei Iranas tęs savo ardomąją veiklą bei pažadėjo, kad Vašingtonas išlaikys sankcijas Teheranui, kurias JAV įvedė pasitraukusi Irano iš tarptautinio branduolinio susitarimo.

Pasisakymo gale JAV prezidentas taip pat pabrėžė kovos su „Islamo valstybės“ teroristine grupuote svarbą. Į žurnalistų klausimus po spaudos konferencijos D. Trumpas neatsakinėjo ir paliko salę.

Tai pirmoji oficiali JAV vadovo reakcija po to, kai trečiadienio naktį Iranas paleido raketas į 2 JAV ir sąjungininkų karių bazes Irake. Iš karto po šio smūgio D. Trumpas tviteryje parašė, kad „viskas yra gerai“.

Iranas šiuos smūgius sudavė po to, kai JAV antskrydis nukovė įtakingą Irano generolą Qasemą Soleimani Bagdado oro uoste. JAV taip reagavo į amerikiečių kario žūtį nuo proiranietiškos grupuotės rankų bei JAV ambasados Bagdade apgultį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi